Author Topic: OP-IC Тестер  (Read 686 times)

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
OP-IC Тестер
« on: 17.08.2015, Monday, 11:26:07 »
Еве една шема за тестирање на оп. со 1,2 и 4 операциски,доста корисна во последно време,заради кинеската роба,на кој мене ми се има случено нови иц да не работат па потоа одлеми залеми отиде естетиката на пцб-то.Плочката ја правев спрема мои потреби,вградена на предниот панел во мојата хоби работилница,тестирана работи супер,еве мал опис, кога иц-то е исправно диодите трепкаат лево десно т.е. зелена золта (мој избор) кога не е исправно иц-то свети само една лед без трепкање,плочката се напојува од 5 до 15 волти x2 симетрично.еве некое сликче ;D.« Last Edit: 19.08.2015, Wednesday, 23:33:50 by GigaWatt »
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: OP-IC Тестер
« Reply #1 on: 17.08.2015, Monday, 13:14:26 »
Ова е многу корисно инструментче кое го имам со години и ми се има најдено во многу ситуации... ;) 8)
Иначе го има објавено и во емитер 7-8/2005, ако на некој му треба изглед на плочката.
Напомена - ако користите лаб. напојување наместо батерии, прво приклучете ги +, - и масата па после вклучувајте го напојувањето, кога не правев вака неколку пати ми се случи да прегори операцискиот, не знам зошто...
Иначе место LF356 слободно може да се стави обичен 741... ;)
Еве ја мојата изведба:

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Одг: OP-IC Тестер
« Reply #2 on: 17.08.2015, Monday, 14:59:13 »
Одлично,затоа јас имам свое напојување за тестерот (посебно) + - 9в,и никогаш не испитувајте 2 наеднаш иц голема е веројатноста да изори едниот (мене ми се случи ) незнам зашто али супер инструмент.

Споено мислење: 17.08.2015, Monday, 15:00:44
Да се надополнам,нема пцб во емитер само изглед одозгора.
« Last Edit: 17.08.2015, Monday, 15:00:44 by Lux »
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: OP-IC Тестер
« Reply #3 on: 19.08.2015, Wednesday, 11:37:00 »
Може да се прецрта плочката од сликата, не ја зашљакале како што знаат... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio