Author Topic: Алтернатива за MXP6008CT  (Read 503 times)

Offline Jovicar

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 143
Алтернатива за MXP6008CT
« on: 18.08.2015, Tuesday, 00:05:25 »
Здраво, како што пишува во насловот ми треба алтернатива за транзистор MXP6008ct, барав на онлајн продавницата од логинг, и најверојатно го нема тој транзистор. Транзисторот е изгорен во инвертер од 1500Вати. Ми треба итно решение, сабајле ќе се јавам и во гац и во логинг и бт за секој случај да не имаат. Доколку немаат не ми се чека од али експресс 2 месеци. Дали е можно некоја алтернатива, или дали го има овој транзистор во некој друг апарат. Благодарам :)
« Last Edit: 18.08.2015, Tuesday, 08:10:41 by GigaWatt »

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Одг: Алтернатива за MXP6008ct
« Reply #1 on: 18.08.2015, Tuesday, 00:19:48 »
Видидали некој од тие ке ти одговара според карактеристиките

Code: [Select]
http://alltransistors.com/mosfet/crsearch.php?struct=&polarity=N&pd=150&uds=60&ugs=20&id=110&tj=0&fr=0&cd=0&rds=0.8&caps=
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Алтернатива за MXP6008ct
« Reply #2 on: 18.08.2015, Tuesday, 00:57:09 »
Quote
Witam.
Znalazłem zamienniki tranzystorów MXP6008CT UPS orvaldi , są to IRF 3808 oraz IRF 1405 .Czy koledzy mogą spojrzeć na paramaetry który będzie lepiej spełniał swoje zadanie.
MXP6008CT zamienniki--> IRF1405 oraz IRF3808 Sądzę że ten 3808 jest najbardziej optymalny.Dzięki
Code: [Select]
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12658611#12658611
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -