Author Topic: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР  (Read 2989 times)

Offline tesla017

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 64
 • Gender: Male
  • yu3ma
Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« on: 20.10.2015, Tuesday, 03:10:51 »
Поздрав кон сите.
Еве и јас решив да се подновам со алат па го изработив контролерот од ЕМИТЕР :)
Ги следев упатствата од форумот а голема благодарност оде кон ShAdOw и неговата тема
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10966.0

Контролерот си работе супер али изгледа сум баксуз по прашање на трафото, првиот беше преслаб околе 30 до 35W и зуеше на масата кога грее лемилото и за некој 15-20мин трафото беше врело.
Оти имаше еден трафо од 24V /50W 2A го растурив и го премотав бифиларно со 2 жици и така работе контролерот супер без проблем на масата и по 2-3 саата работа трафото се смлаче минимално побрзо загрева и убаво е одржува температурата.

Сега проблемо ми се јавува во кутијата кога го ставам капако од АТХ-о имам многу јако бруење и зуење на кутијата шо може да се виде во фториот клип.

Ако го занемареме трафото и зујањето овоа е одличен проект и вреде секој да го направе и користе.
Сега сум во потрага по трето трафо ега да го најдам :)Еве и некој видео со отворен и затворен капак да се чуе нусефекто шо го праве трафото секој совет е добро дојден :)

MVI 6285

MVI 6289
« Last Edit: 21.10.2015, Wednesday, 11:49:24 by GigaWatt »
"Master, I am here to serve you..."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #1 on: 21.10.2015, Wednesday, 01:41:35 »
Трафото може да го излиеш со лак (потопи го во лак), стави му гумени подлошки за да се намали зуењето, најверојатно тоа ќе го реши твојот проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline tesla017

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 64
 • Gender: Male
  • yu3ma
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #2 on: 21.10.2015, Wednesday, 01:46:13 »
Не е само проблем во зујањето туку трафото од целата кутија праве електромагнет. Преска е премерено напоно падне на 22 волта кога грејачо работе. Нарачан е друг трафо од 2 х 13 волти околе 70 вати овај околе 50 па можно е да затоа зуе и овака се понаша. Оти кога не е оптеретен и кога го откачам од плочката нема никакво зујање и магнетни ефекти...

Споено мислење: 21.10.2015, Wednesday, 01:47:56
А и кога ги споредам видеата овиа моји и од СхАдоВ неговата некако побрзу загрева...
« Last Edit: 21.10.2015, Wednesday, 01:47:56 by tesla017 »
"Master, I am here to serve you..."

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #3 on: 21.10.2015, Wednesday, 09:39:19 »
Добро си го направил, нема што. Како што кажа девил за идејата со лакот, тоа треба да помогне. Одлична изработка
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #4 on: 21.10.2015, Wednesday, 19:52:14 »
Провери околу делото со исправувачот можеби сам си се магнетизира некако, ако имаш нешто збунато во тој дел, ама и со полубранов насочувач не би требало да осетиш нешто посебно магнетизирање, околу делот со загревањето, моќноста да не ти е мала за рачката, ако е 48W декларирана дај и уште некој ват, 60W трафо би било добро
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #5 on: 21.10.2015, Wednesday, 21:02:20 »
Честопати и рачките не се 100% идентични и некоја знае да биде и појака од декларираната јачина.Сум се уверил во тоа,па затоа е добро и 100W трафо да ставиш.Освен тежина ,ке нема сигурно греење.Освен лакирање,добро е и подебека гума преку цела основа на трафото да ставиш.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline tesla017

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 64
 • Gender: Male
  • yu3ma
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #6 on: 24.10.2015, Saturday, 16:16:25 »
Сменето е трафото ставен е трафо од хахаха 2х13 волта околе 60-70 вати и исто се понаша...
"Master, I am here to serve you..."

Offline cherchil

 • Нов член
 • *
 • Posts: 2
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #7 on: 24.10.2015, Saturday, 17:06:13 »
И јас ја имамам направено оваа лемна станица.  И добро работи, но го имам истиот проблем, односно кога е уклучен граачот се слуша зуење од трафото. Според мене нее до трафото него до тријакот, односно до самиот начин работа на тријакот. Мислам дека некој кој повеќе ја разбира оваа тематика би можел подетално да објасни.

Offline tesla017

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 64
 • Gender: Male
  • yu3ma
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #8 on: 24.10.2015, Saturday, 17:12:13 »
Слични нус ефекти се имат случувано и со аналогната регулација на кесат и точно е дека на овој свет не постоат 2 идентични лемила :)

Сега нешто ми на друг форум еден приател испрати да погледнам можно е дека ќе има ефект ке испробам па ке јавам :)Споено мислење: [time]24 Октомври 2015, 17:23:55[/time]
Ќе прекопирам од друг српски форум едни делчиња кои се интересни и можат да помогнат

Quote
    samuki Wrote:
    Ova regulacija je proradila i kod mene Smile bio spoj na plocici! Radi regulise sve , Samo  kada hoce da se ukljuci  i iskljuci pocne da treperi led dioda tj nece odmah da se ukljuci iskljuci nego u prekidu, sta bi moglo biti ?


A da probate da ubacite malo histerezisa, obicno ga temperaturni regulatori imaju.
Kod ove seme najlakse je ubaciti jedan R izmedju izlaza i neinvertujuc eg ulaza drugog OP (nozice 1 i 3 IC/A  LM358).
Otpornik moze biti oko 1M pa ako nije dovoljno moze se smanjivati do 470K (moze i manje samo ce tada biti dosta veci histerezis pa ce i regulacija biti nepreciznija).
Druga napomena, na semi je koriscen TIC206 koji je veoma osetljiv po pitanju pobide, mislim da mu je stuja gejta ispod 5mA. Ako ste koristili neki drugi TRIAC sa vecom strujom gejta, moze da se javi takav problem. Probajte da smanjite otpornik R8 u gejtu.

p.s Ne persiram nego se moj odgovor odnosi na sve koji imaju ovaj problem.

Edit: TRIAC BT136 treba citavih 30mA da bi se okinuo u cetvrtom kvadrantu A2-,G+


и

Quote
Rešavao sam enigmu - "regulacija za sve ručke, osim za moju"... Big Grin Naterao sam je da radi lepo, ali još proučavam kako to u stvari treba da radi...

Prvo sam otišao u "Beli Elektronik" i uzeo LM358 i 10M. Pa onda kao na srednjoj slici - lemi, odlemljuj... Dok se nisam dosetio da ugradim "podnožja" za otpornike, čak i na "leđima" LM358 Smile - vidi treću sliku...

Kratki rezime je:
1. R5 neće nikako 470k - mora 100k kao što je i predviđeno...
2. R8 (Hvala Gosho!) je morao da se smanji, umesto 1,8k prvo sam probao 1,5k, pa onda i 2,2k, pa mi padne na pamet da probam 1k - i crvena LED je počela mnogo lepo i "smireno" da se pali i gasi, ravnomerno...
3. Na 1.i 3. nožicu LM358 je morao da ide 10M, probao sam i 1M i 2M - neće...
U svim slučajevima osim ovog je lampica ili treperila, ili se nije palila, a zbog 10M nema više nikakvog zujanja (smetnji)...

Се работи за

Code: [Select]
http://kesatnet.me/analogna-lemna-stanica/
оваа лемна станица ама мислам дека ќе се уклопе и тука тоа за тај отпорник од 1 до 10Мега ома на ножичките 1 и 3

Споено мислење: 25.10.2015, Sunday, 13:01:18
И јас ја имамам направено оваа лемна станица.  И добро работи, но го имам истиот проблем, односно кога е уклучен граачот се слуша зуење од трафото. Според мене нее до трафото него до тријакот, односно до самиот начин работа на тријакот. Мислам дека некој кој повеќе ја разбира оваа тематика би можел подетално да објасни.

Другар смени го БТ137 изгледа е до него. Јас го смени и брумовите нестанаа. Сега лемилицата работе тихо и побрзо него на снимката... Голем поздрав и голема благодарност до ЛордЗи :)
« Last Edit: 25.10.2015, Sunday, 13:01:18 by tesla017 »
"Master, I am here to serve you..."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #9 on: 24.12.2015, Thursday, 13:42:11 »
Денес завршив уште лемна станица за муштерија, горната е неговата, долната е мојата... ;)
Иначе мојата ја имам веќе неколку години и досега супер се покажа, ја препорачувам оваа лемна станица на секој што сака за мали пари да добие солиден алат...« Last Edit: 24.12.2015, Thursday, 20:38:37 by GigaWatt »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #10 on: 24.12.2015, Thursday, 14:33:11 »
Да стварно одлична лемна станица еден пријател што работи има иста ваква он ја има направено кога уште излезе во емитер не се сеќавам сега која година беше.И уште го трае порано емитер објавуваше многу добри шеми во постари броеви од 2006 2005 2004 има добри работи појачала предаватели приемници се и вакви интересни алатки но сега еве една година не објавиле ништо баш ништо  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #11 on: 25.12.2015, Friday, 00:15:39 »
...И уште го трае порано емитер објавуваше многу добри шеми во постари броеви од 2006 2005 2004 има добри работи појачала предаватели приемници се и вакви интересни алатки но сега еве една година не објавиле ништо баш ништо  8) 8)

Мислам дека ќе се префрлаат сега онлајн, бидејќи 2015 само еден број излезе..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #12 on: 25.12.2015, Friday, 09:37:30 »
Почна било кој да пишува за емитер и пола од проектите што ги објавуваа во последно време не им работеа, а и башка објаснувањето во емитер е многу сиромашно заразлика од тоа што можеш да го најдеш на интернет, па може и тие да се причините за негово пропаѓање. Иначе за интернет издание неверувам дека ќе има бидејќи тие што му беа вработени како уредници повеќе не работат таму :-\

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Дигитална лемна станица ЕМИТЕР
« Reply #13 on: 25.12.2015, Friday, 17:12:53 »
Мојот добронамерен совет кон Емитер да се префрлат online со друг начин на финансирање резултираше со личен напад врз мене. Егоисти. Не е ни чудо што пропаднаа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.