Author Topic: Универзални рачни и електрични алатки и алати  (Read 3188 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Универзално алатче
« Reply #15 on: 14.01.2016, Thursday, 18:12:04 »
И јас исто така, само ова моето е ептен мало, 7-8cm е целото сосе дршката... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Универзално алатче
« Reply #16 on: 14.01.2016, Thursday, 22:13:29 »
Можеш ли да постираш слика?
Hams do it! With Frequency

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Универзално алатче
« Reply #17 on: 14.01.2016, Thursday, 22:31:21 »
Еве што користам најчесто:

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Универзално алатче
« Reply #18 on: 15.01.2016, Friday, 23:40:34 »
Пвото мислам дека би ми било корисно ;), ама второто... нема врвче, не мислам дека би ми користело премногу.

Добра колекција во секој случај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Универзално алатче
« Reply #19 on: 16.01.2016, Saturday, 00:53:08 »
Мала дигресија!
Бидејќи не се работи за само еден тип алатака, предлагам насловот да гласи пример:
Универзални рачни и електрични алатки и алати.
Под овој наслов би се постирале секакви алатки и алати направени, модифицирани или конструирани од членовите на форумот.
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Па... да, се сложувам, може ;). Темата е прилично општа и како што пиша batka, секој си има некои свои „цаки“, лично направени или модифицирани алатчиња, така да, може да се смени и името на темата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MURO

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137


Еве една алактка која може сами да ја изработите а ќе ви врши огромна работа. (Добро... не баш сами)
Робустна и квалитетна “трета рака“. После неколку плочки веќе не ќе можеш без неа да работиш. На сликата се гледа и алатчето за кое е отворена темата (колку да не сум офтопик) :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Ова трето раче е одлично ;). Оние трети рачиња кои се продаваат некако нестабилни се и мали, малку појака пумпица да имаш и се откачуваат плочките :S. Добри се, ама не за се, на пример, најчесто ми се нашло за придржување на жици ако треба да ги калаисам или нешто слично, за други работи... не се баш најдобри :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Насловот е променет, значи освен рачни може да постираме и електрични алати.

Рачните алати ги поделив во две групи, и тоа рачни алати за груба.....

и секако алат за фина работаОд електрични алати кој најповеќе ми се наоѓа во радиотехниката, односно помагало за изработка на антени за радиотехниката како и Wi-Fi антени е овој мини дребонг со висока прецизност.На оваа  машина работам делови кои имаат пречник максимум 20мм. Се наоѓа некогаш и за некои работи поврзани со електрониката.

Hams do it! With Frequency

Offline MURO

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137Еве една идеја за “машинско“ сечење плочки. Убодна пила наопаку. Нема некој прав рез ама подобро и многу побрзо од рачно. Не е само за плочки, се наоѓа и за друго. Само многу внимателно со прстите!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Јас со гравирка сечам плочки ;). За брзо, не е баш брзо, ама па наједноставно ми е бидејќи сум ограничен на простор (не ми е баш голема работилницата :S). Тоа мало алатче ми се има најдено за 1000 различни примени и навистина, не за џабе се вика multi-tool ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308

Ќе видиме како ќе се покаже ми стигнаа и други некои комплети бургии сите можни. Но ова е побитно секакви уреди отвараш сешто а и едно 20 сирени од коли растурив периодов додека го тестирав алатов па и запечени штрафови нормално користам подизачи оние дистанцерите долги за да може да одвртиш поголема сила да имаш вади, ги одвртува штрафовите без проблем. Германски оргинал се инаку :) :)
« Last Edit: 10.05.2017, Wednesday, 02:39:56 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Со среќа да си ги користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Thanks  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Си направив уште едно „универзално алатче“, како од првиот post... бидејќи ги изгубив тоа што е на сликите во првиот post ;D.И ова е направено од кружно метално шипче, ама сега му најдов „цака“ како да не ми се шета по масата (бидејќи е кружно, нели ::) :D). Ставив супер лепак по должината на шипчето, термо црево околу него и кога ќе се собере термо цревото, од супер лепакот останува на едно место испакнат дел (нерамнина), со што му се нарушува кружниот напречен пресек на шипчето и не се тркала баш така лесно по маса ;). Решениево не е баш толку ефикасно како шипче со шестоаголен пресек, како што имаше направено Z31GH, ама сепак, функционално е до некаде ;). Освен тоа, вака добив и галванска изолација на шипчето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."