Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Никола Тесла - документарен филм во 10 епизоди  (Прочитана 1025 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« пратена : 05 Февруари 2016, 14:44:06 »

Вреди да се гледа! Го имам гледано 2 пати и слободно можам да речам дека не жалам за поминатото време.

Овде го има целиот филм како една целина

Овде се по епизоди, првата епизода е ова а другите се од десна страна.

Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #1 пратена : 05 Февруари 2016, 21:13:11 »

Овие десет епизоди ги имам сите гледано точно 67 пати веќе напамет делови знам од серија најомилен ми е делот кога ќе му дојде идејата за наизменичниот генератор без комутатор ќе седат во парк со другар му Антон и ќе рецитира поезија од легендарниот Гете.И ќе му текне  идејата и на песок со стапот ќе го нацрта генераторот.Тоа се стихови од Гете од познатата книга Фауст.Ја знаел цела напамет Тесла.
Разбирате српски да не преведувам ова го има Тесла во Америка за еден српски новинар изјавено на српски нормално.
Цитирано
Duboko u pozadini moga mozga nalazilo se rešenje koje, međutim, još nisam bio u stanju potpuno da izrazim. Jedno poslepodne, što mi je sada živo u uspomeni, šetao sam sa prijateljem u gradskom parku pa sam mu deklamovao razne stihove. U to vreme znao sam napamet čitave knjige. Jedna od njih bila je Geteov "Faust". Sunce je zalazilo i ja se setih slavnog mesta:

Sunce uzmice i dan umire,
A ono dalje novi život stvara
Ah što nemam krila pa da se rašire,
Da za tobom letim iznad zemnog žara!
Lep je to sanak dok Sunce odmiče
Al telesno krilo lako ne niče
Uz laka, čila, duhovna krila.
Kad sam te reči u inspiraciji izgovorio, pojavila mi se ideja kao blesak munje, i dugo tražena istina bila je u momentu otkrivena. Jednim štapom crtao sam u pesku planove koje sam šest godina kasnije pokazao u svom predavanju pred Američkim institutom elektroinženjera, i moj prijatelj razumeo ih je potpuno. Slike koje sam video bile su naročito oštre, jasne i imale su čvrstinu kamena ili metala u tolikoj meri da sam mu rekao: "Pogledajte ovde moj motor, gledajte kako ću ga pustiti da se okreće u suprotnom pravcu". Svoje uzbuđenje ne mogu pobliže opisati. Pigmalion nije mogao biti jače uzbuđen kada je primetio da njegova statua pocinje da živi. Hiljadu tajni prirode koje bih slučajno otkrio dao bih za ovu jednu koju sam od nje otrgao". Tako je Nikola Tesla izumeo obrtno magnetno polje, osnovni princip delovanja njegovog motora za polifazne sisteme.

Стварно еден од најголемите научници.Прекрасна серија достојна за овој лик.И секако Раде Шербеџија многу добро маестрално го има одглумено Никола Тесла.
« Последна промена: 05 Февруари 2016, 21:15:26 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Rodan
Гостин
« Одговор #2 пратена : 05 Февруари 2016, 23:05:48 »

Незнам дали е можеби време за еден блок бастер,полу документиран филм за животот и делото на НТ.

Нешто во стилот на холивудскиот филм за Александар Македонски,Бетовен.......и некој други такви големи  личности.

Знаејќи ја превртливоста на Холивуд и Американците генерално,многу веројатно е дека човекот ке ни го прикажат во убаво светло но со еден куп субјективни забелешки.........од типот,ете ние му овозможивме на овој балкански простак да блесне со сета своја генијалност......Edison I  Westinghouse го вработија (и го покрадоа),таму се развиваше..........
Незнам,страв ми е да помислам кој би мозел да го претстави на прав начин, онака стилско -уметничко-научно.
А мене лично ми фали таков проект,масовен и театрален со многу детали од неговиот приватен живот......Пријатели,жени,алкохол, стравови,хумор,надеж,како еден од нас!!!.......онака да седнеш у кино и да го изгледаш во еден здив......да те остаи залепен за столчето.

Или можеби намерно не се вади НТ од длабоките научни кругови..........можеби уште висат старите духови на горе споменатите ПРИЈАТЕЛИ ,притискаат да не се дознае кој е ВИСТИНСКИОТ НАУЧНИК ТУКА..........некои моќни кругови сеуште си го покриваат нечистиот задник.

Уфффф,забегуење..........имаше еден филм(сега не ми текнува насловот) каде ликот на НТ се јавува во неколку наврати,инаку го толкува уште една легенда само по себе-тукушто починатиот музичар David Bowie(за овој човек два дена може да се разговара)...........Тесла имаше изработено машина за ИСЧЕЗНУВАЊЕ,сакаше да ја искористи еден магионичар..........Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #3 пратена : 05 Февруари 2016, 23:06:40 »

Разговарав за ова улога ,кога лани Шербеџија дојде на Питијадата ( снимаше филм во Велес).Тој и самиот беше задоволен од улогата и велеше дека толку многу научил и за Тесла ,ама и за неговите изуми,за кои кажуваше дека цела екипа ги правела по нацтртите на Тесла и добро се намачила!! Сепак изгледа Тесла не оставил целокупна документација или некој ја украл! И Раде вели дека чул од екипата  техничари кои биле ангажирани во филмот дека и тие сметаат дека многу изуми на Тесла се украдени и скриени,пред се поради тоа што се револуционерни и за ова денешно модерно време! Има вистина во тоа. Смешко
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #4 пратена : 05 Февруари 2016, 23:08:53 »

Уфффф,забегуење..........имаше еден филм(сега не ми текнува насловот) каде ликот на НТ се јавува во неколку наврати,инаку го толкува уште една легенда само по себе-тукушто починатиот музичар David Bowie(за овој човек два дена може да се разговара)...........Тесла имаше изработено машина за ИСЧЕЗНУВАЊЕ,сакаше да ја искористи еден магионичар..........

The Prestige (2006) Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Rodan
Гостин
« Одговор #5 пратена : 05 Февруари 2016, 23:16:21 »

Уххххх,како добро го имаат скинато тука НТ...........онака ,како митско суштество е претставен......сцените кај шо се појавува се скоро сите ВО МАГЛА............малку е присутен,но е мистериозен,несфатен,недоискажан.........+Bowie......хаос.


Споено мислење: 05 Февруари 2016, 23:18:48
Патем,тенќу Гига њат ,for refreshing my memory Зеленко Cheesy
« Последна промена: 05 Февруари 2016, 23:18:48 од Rodan » Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #6 пратена : 05 Февруари 2016, 23:23:43 »

Патем,тенќу Гига њат ,for refreshing my memory Зеленко Cheesy

"But you wouldn't clap yet. Because making something disappear isn't enough... you have to bring it back."

Ова ми е омилена реплика од овој филм Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #7 пратена : 06 Февруари 2016, 08:21:34 »

Еј сум гледал многу документарци за него што хрватски што српски што руски американски.Али овој филм The Prestige не сум го знаел вчера до три саат два пати го гледав одличен баш онака научно фантастичен а поучен.Е овие филмови треба да се пуштаат по телевизииве а не некои турски серии. Ладен Ладен Зеленко Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Rodan
Гостин
« Одговор #8 пратена : 06 Февруари 2016, 09:56:45 »

Еј сум гледал многу документарци за него што хрватски што српски што руски американски.Али овој филм The Prestige не сум го знаел вчера до три саат два пати го гледав одличен баш онака научно фантастичен а поучен.Е овие филмови треба да се пуштаат по телевизииве а не некои турски серии. Ладен Ладен Зеленко Зеленко

Amen to that....brother Шмекерко Cheesy Зеленко
Сочувана
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 486« Одговор #9 пратена : 11 Јануари 2017, 20:40:33 »

Документарецов може да се најде на друго место бидејќи го нема повеќе на Јутјуб?
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #10 пратена : 12 Јануари 2017, 10:29:09 »

Да ти кажам друже и јас некња така проверив на YouTube нема ја тргнале само инсерти тоа е некој ако го има симнато филмот само така некој линк на интернет нема барем јас не сум нашол Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #11 пратена : 30 Јануари 2017, 03:30:39 »

Епа кога share-уваат вакви работи на YouTube... тоа е :S.

Аман бе луѓе, има мал милион пиратски сајтови Превртување со очи. Мора баш на YouTube пиратерија да ставате. Тоа е исто како да влезете во базен со пирани со надеж дека ќе пројдете некаснати Превртување со очи. Нема логика.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #12 пратена : 30 Јануари 2017, 23:13:11 »

Добро јас од Zamunda што се филмови не симнав али тоа е повеќето луѓе се научени влези на you tube и тоа е тоа
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #13 пратена : 30 Јануари 2017, 23:43:54 »

Е да, ама Македонците само симнуваат од Zamunda, ништо не upload-ираат Превртување со очи.
« Последна промена: 30 Јануари 2017, 23:54:38 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #14 пратена : 30 Јануари 2017, 23:53:13 »

Епа Македонче нејќе да порасне во Македонец ментален роб кој сам си копа гроб каква му е ситуацијата уште да аплоудира на Zamunda му фали. Покрај филмови и сериине што му ги пуштаат низ етер он со Zamunda ќе се занимава тоа е за него клише веќе
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: