Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Општи прашања и одговори во врска со Ардуино  (Прочитана 712 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« пратена : 04 Мај 2016, 13:17:06 »

Сакам да купам
CH340G USB Nano V3.0 ATmega328 5V 16M Micro-Controller но она што можам да го купам е CH340G USB Nano V3.0 ATmega328P 5V 16M Micro-Controller или поточно едно П после 328.
Дали има разлика од тоа со П и без П ?
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
borisq10
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 206« Одговор #1 пратена : 14 Април 2017, 18:37:57 »

Дали може некој да ми помогне околу кодот за реле...
Значи имам само едно реле и сакам да го командувам преку сериал монитор (on-off).
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #2 пратена : 14 Април 2017, 21:37:43 »

@DX-er: Тие со P на крајот трошат помалку струја (picoPower).
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
DL1BT
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 11


« Одговор #3 пратена : 15 Април 2017, 11:36:18 »

@DX-er: Тие со P на крајот трошат помалку струја (picoPower).

PicoPower значи дека имаат поголеми можности за оптимизација и различен систем на такт дистрибуција. Истотака работат на многу понизок напон (~1.62V). Технологијата на изградба им е различна (помала површина на силициум) и најчесто се малку поскапи од обичните. Доколку не ги користиш напредните опции - тоа значи low level програмирање, и двата се тотално исти.
Сочувана
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #4 пратена : 17 Април 2017, 12:38:31 »

Дали може некој да ми помогне околу кодот за реле...
Значи имам само едно реле и сакам да го командувам преку сериал монитор (on-off).

Со овој код релето треба да е приклучено на пин 5, кога ќе притиснеш 1 се уклучува, 0 се исклучува.

Код:
#define pin 5
int ByteReceived;

void setup()
{  Serial.begin(9600);  
}
void loop()  
{
  if (Serial.available() > 0)
  {
    ByteReceived = Serial.read();
    if(ByteReceived == '1')
    {
      digitalWrite(pin,HIGH);
      Serial.print("ON ");
    }
    
    if(ByteReceived == '0')
    {
      digitalWrite(pin,LOW);
      Serial.print("OFF");
    }
  }
}


Споено мислење: [time]17 Април 2017, 12:41:27[/time]
PS. со или без П, се надевам дека DX -er се снашол до сега Смешко
« Последна промена: 17 Април 2017, 12:49:45 од GigaWatt » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
borisq10
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 206« Одговор #5 пратена : 18 Април 2017, 01:07:14 »

Ти благодарам MarkoMK  Смешко
Сочувана
DL1BT
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 11


« Одговор #6 пратена : 18 Април 2017, 18:25:11 »

Со овој код релето треба да е приклучено на пин 5, кога ќе притиснеш 1 се уклучува, 0 се исклучува.

Ти фали иницијализација на pin во излезен пин во setup() - pinMode(pin, OUTPUT);
Сочувана
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #7 пратена : 19 Април 2017, 22:12:26 »

Со овој код релето треба да е приклучено на пин 5, кога ќе притиснеш 1 се уклучува, 0 се исклучува.

Ти фали иницијализација на pin во излезен пин во setup() - pinMode(pin, OUTPUT);

Во право си, оваа линија треба да се додаде во setup()   Шмекерко
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: