Author Topic: Како да декодирам евтин АЛКАТЕЛ телефон ?  (Read 1124 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали има некој да ми помогне околу декодирање на мобилен телефон, да ми даде некој калкулатор за кодови. Се работи за евтин Алкател телефон за кој искрено не вреди да се даваат пари по сервисери за декодирање.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Бесплатните генератори на кодови се за многу стари модели. За понови модели (2005-та, 2006-та па нагоре), нема. Ако брка работа и ако сакаш да го користиш (не ти е за експериментирање), подобро фрли 300 денари, не би требало повеќе од тоа да ти земат за декодирање.

Евентуално, ако знаеш кој го има купено телефонот и од каде (T-Mobile, One, VIP) и ако е истечен договорот/гарантниот рок од производителот, може да го побараш кодот за декодирање од операторот со образложение дека сакаш да го отуѓиш телефонот (да го подариш или продадеш), а бидејќи веќе на операторот му истекла законската обврска да го одржува во исправна состојба истиот, треба да ти го дадат кодот за декодирање (отклучување) на мобилниот телефон. Тоа треба да го направи сопственикот на телефонот (оној на чие име се води гаранцијата). Се поднесува барање кај операторот и барањето се разгледува. Ако ти го одобрат, ќе ти се јават и ќе ти го кажат или ќе ти речат да дојдеш до некоја нивна филијала за да го добиеш кодот за декодирање. Ако те одбијат... тоа е тоа. Мислам дека имаш право на жалба до АЕК, но не се надевај премногу.
« Last Edit: 15.05.2016, Sunday, 02:55:34 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline xantox

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 165
Пред некое време требаше да декодирам еден алкател кој беше на т мобајл. Барав на нет калкулатори меѓутоа се е тоа ризик за пробување, бидејќи колку што разбрав постојат само неколку обиди. После тоа на клучот - катанец  :) Јас најдов на ибеј едно типче кое, во предходна комуникација, ми "гарантираше" успешно декодирање. Неговата услуга чинеше само 1долар. Еве сега алкателот работи на сите провајдери.

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
Барај имаш сервери на ебај шо се сигурни за унлок , ако не прати ми имеи на ПМ па ќе пробам да ти завршам работа, пиши ми и кој модел е .
d.t

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
 donis92  постовививе што ги ставаш се за  теми  од пред  две- три години. 8)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline donis92

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
Застанат сум у времето, се немам најавено тука со години... и не ни приметив  ;D
d.t