Author Topic: Помош околу МЈЕ15033/32  (Read 563 times)

Offline goran_elektro

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 191
Помош околу МЈЕ15033/32
« on: 09.06.2016, Thursday, 21:54:53 »
Дали некој има за продавање два пара МЈЕ15033/МЈЕ15032 ?? или па ако нема никој дали може некој што порачува делови од соседите(Грција) да ми порачи јас ке ги платам ?

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Одг: Помош околу МЈЕ15033/32
« Reply #1 on: 09.06.2016, Thursday, 22:03:38 »
Во алфа битола се по 80 денари еден, незнам како ти се исплати да нарачуваш од страна кога имаш тука :)

Offline goran_elektro

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 191
Одг: Помош околу МЈЕ15033/32
« Reply #2 on: 09.06.2016, Thursday, 22:07:39 »
Во алфа битола не ги бива за свирки полупроводниците, максимален напон на мје15033 и 32 е 250 волти кај мене испукаа на појачалото после 2-3 минути свирење
П.С на легендот што има 2 х 90 волти

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 159
 • Gender: Male
Одг: Помош околу МЈЕ15033/32
« Reply #3 on: 09.06.2016, Thursday, 22:50:46 »
Ако сакаш од Ебаy ke ti порачам,без провизија, само одбери си кои...само и тоа е несигурно.Фарнел и Дигики се сигурни ама до Бугарија но и тоа може да се среди али ќе те кошта колку што не треба.Исто и за ONSemi....За квалитетни делови сега многу тешко...

ПС,Овие освен на Ali...,ги нема на друго место,барај соодветна замена...

,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Одг: Помош околу МЈЕ15033/32
« Reply #4 on: 09.06.2016, Thursday, 23:01:06 »
Нема врска од каде се, истите се од ebay и тие во Алфа, јас земав од Алфа пред пола година и еве сеуште си тераат во појачалото. Работен напон појачалото има плус-минус 80 волти. Си имал некаде на друго место грешка не е до напонот, затоа ти изгореле.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Помош околу МЈЕ15033/32
« Reply #5 on: 09.06.2016, Thursday, 23:56:06 »
Горане,отприлика знаев дека така ке се одвиваат работите со Легендот .Значи,најди си добар мајстор,нека прегледа се од почеток и не ставај веднаш излезни тр.пробај го оффсетот и без нив.Еве ти и еден корисен линк,а можеби и Дока ке има што да каже!

Code: [Select]
http://arhiva.elitesecurity.org/t461193-Pojacalo-legend-stage-master-pomoc
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.