Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Др.Боривоје Јагодиќ (1955-2016)  (Прочитана 748 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3196


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« пратена : 06 Септември 2016, 12:48:30 »

Денес ме дочека едно непријатно изненадување, дознав дека во неделата починал др.Бора (Doca на нашиот форум).
Нека почива во мир и огромна благодарност за се што направи за DIY заедницата, особено на полето на аудио и радио техниката...
Неговиот сајт, кој што верувам сите го знаете:
Код:
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
xantox
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 143


« Одговор #1 пратена : 06 Септември 2016, 13:06:10 »

RIP Doca  Плачко
Сочувана
Z31GH
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 675« Одговор #2 пратена : 06 Септември 2016, 15:37:52 »

Ова навистина ме погоде Таженко Doca беше прекрасен човек, радиоаматер, професор и конструктор. Човек кој што го красеше овој форум со неговите изуми. Ги сакаше сите членови на форумот и ќе им помогнеше колку што може. Doca придонесе многу во развојот на радиоаматерството во светот и беше многу познат во светски рамки. Имав голема чест што го запознав овој човек преку форумов. Почит до него и да почива во мир. Таженко Таженко
Сочувана

Hams do it! With Frequency
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #3 пратена : 06 Септември 2016, 20:50:22 »

Леле што ти е животот кога се допишувавме со него па сега имаше проект кој успеа го заврши 1000 ватниот HF засилувач. Многу научивме од него ќе фали кога ќе изненадеше со некој проект на форумот нека почива во мир легендите вечно се памтат Таженко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #4 пратена : 07 Септември 2016, 00:21:30 »

Многу ми е жал Плачко. Светот на електрониката изгуби еден фантастичен човек и конструктор. Навистина вонсериски човек. До крајот на својот живот се имаше посветено на електрониката и DIY заедницата.

Остави многу зад себе. Не знам некој кој како хоби или професионално е навлезен во електрониката а, ако не повеќе, барем да не зборувал за некој некој негов дизајн. Многу голем дел од хобистите, а и професионалците, сигурно имаат изработено барем една негова конструкција, а можно е и воопшто да не знаат дека е негова (можеше да се најдат шемите и плочките и на многу други сајтови).

Почивај во мир Doca Плачко.
« Последна промена: 08 Септември 2016, 03:53:45 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #5 пратена : 07 Септември 2016, 12:27:11 »

Нека почива во мир  Посрамен Посрамен Посрамен
Сочувана
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 414« Одговор #6 пратена : 08 Септември 2016, 17:50:33 »

Почивај во мир,  Таженко

Неговите дела да се пример за помладите. Учете и работите.

Колегата беше стара школа која на некои членови ни е позната, системот на образование беше подобар, денес она што се случува е страшно. Форумиве се идеално место за нешто плус од она што го нуди системот на образование.
Сочувана
KiloVolt
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 693


Високонапонски Фанатик


« Одговор #7 пратена : 12 Септември 2016, 20:21:11 »

Нека почива во мир, електрониката изгуби фантастичен човек...  Плачко Плачко Плачко
Сочувана

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
TeslaBt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 187« Одговор #8 пратена : 13 Септември 2016, 10:11:42 »

Нека почива во мир  Посрамен
Сочувана
krema
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 112« Одговор #9 пратена : 13 Септември 2016, 13:45:14 »

RIP
Дури неможам да верувам Таженко
Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #10 пратена : 14 Септември 2016, 21:00:57 »

Best DX OM Boro .. 73!  Неодлченко
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: