Author Topic: Дали може да се декодира GSM фиксен телефон ?  (Read 626 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали воопшто може да се декодира овој GSM фиксен телефон и ако некој знае колку би чинело нека пише? Иначе апаратов е од цигански пазар од пред неколку години и вака исправен изгледа дека е.
Model: ZTE WP623
« Last Edit: 06.09.2016, Tuesday, 13:56:42 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Бреј и GSM фиксен телефон има а ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

TeslaBt

 • Guest
Како мислиш да се декодира ? Сигналот  да се декодира или нешто слично како на телефоните за да можи повеќе картици ? Ако мислиш за повеќе картици има на интернет само побарај.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
За да можам да го користам со друга картица
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Најверојатно може, но... дали се исплати сам да го правиш ова е сосема друго прашање.

Отвори го и види што ознаки има на PCB-то. Бидејќи најверојатно PCB-то не е мало (како од мобилните телефони), можно е да има некој интерфејс за RS-232 или нешто слично, па побарај online, можно е да има некој бесплатен програм за репрограмирање (додавање на нов firmware или нешто слично) од произодителот (некои Кинези најверојатно ::)) па пробај. Ако не ти треба и само експериментираш, можно е да го зезнеш, ама може и да успееш. Во секој случај, ако не ти врши работа како „статичен“ телефон врзан за определена мрежа (која и да е), не губиш ништо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."