Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: ТВ Fuego FE-21PF1 - не уклучува, свети црвена standby дидоа  (Прочитана 493 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
tesla017
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64WWW
« пратена : 08 Септември 2016, 15:28:01 »

Телевизор марка: FUEGO
Модел: FE-21PF1 (0909-FE-21PF1-0246
Шасија (лепенка на плочата):
LN: 090910-CK-2C-A
NO: 6770
Процесор (лепенка): TDA9351C315DG (09 SEP 01 cz)
Процесор (ознака): TDA9351PS/N3/3 (CMO439 , CK3476 , NXP)Телевизоро се по уклучување во струја запале црвената лед диода и не реагира ниту на далинското нити на копчињата нема слика ни тон ништо како да не стартира.
Имал ли е некој сличен дефект?
« Последна промена: 10 Септември 2016, 01:57:37 од GigaWatt » Сочувана

"Master, I am here to serve you..."
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #1 пратена : 08 Септември 2016, 18:04:46 »

Шасијата би требало да е CY-PH2529PD(TOP) а тоа може да се види на предната страна под белата лепенка.
Провери дали има суви електролитски кондензатори, посебно на + и - 15 волти.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
tesla017
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64WWW
« Одговор #2 пратена : 09 Септември 2016, 14:03:03 »Во право сте Тома Смешко

DATE: 2008-09-28
EDITION: Ver-LO
MODEL: CY-PH2529PD

Код:
http://elektrotanya.com/china_cy-ph2529pd_sch.pdf/download.html

Ќе ги сменам електролитските кондензатори и јавувам резултат Смешко

Споено мислење: [time]09 Септември 2016, 15:10:53[/time]
Сменети електролитите за +/-15В исто се понаша.
« Последна промена: 10 Септември 2016, 02:00:28 од GigaWatt » Сочувана

"Master, I am here to serve you..."
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #3 пратена : 10 Септември 2016, 11:43:52 »

Напиши ги напоните што ги мериш на диодите  од секундарната страна на напојувањето (ги има 6).
Ако некој од електролитите за + и - 15 волти бил скоро поптполно сув можно е да неисправно LA78041
Обрни внимание на V562 и V563 (по шема D2012) каде треба по вклучувањето со далечинското да имаш 8V, исто
така дали има 3.3 волти на D701.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
tesla017
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64WWW
« Одговор #4 пратена : 10 Септември 2016, 18:03:39 »

Ќе ги премерам напоните и пишам чим стасам дома.
Пронајдов една прегорена врска на плочата кај +130V R558 и диодата N552 (UPC547).
Кога е премостив со жица престанува да свете лед диодата и не реагира.
Сите електролити у напојувањето се сменети со нови.

« Последна промена: 17 Септември 2016, 19:08:55 од GigaWatt » Сочувана

"Master, I am here to serve you..."
tesla017
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64WWW
« Одговор #5 пратена : 17 Септември 2016, 13:28:32 »

Се извинувам што каснам со одговоро ми излезоа некој хитни приватни неодложни обврски Таженко

Тома го послушав твојот совет и ги премерив напоните на исправачките диоди:
D552 ---> +24.5V
D555 ---> +9.7V
D553 ---> +12.5V
D554 ---> -12.9V
D556 ---> +8,2V

По шемата мерења за помошните напони:

C556 ---> +8V (нема)
C701 ---> +3.3V (нема)
C557 ---> 5V (нема)
Сочувана

"Master, I am here to serve you..."
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #6 пратена : 17 Септември 2016, 15:13:02 »

Цитирано од: tesla017
...Пронајдов една прегорена врска на плочата кај +130V R558 и диодата N552 (UPC547).
Кога е премостив со жица престанува да свете лед диодата и не реагира.
Оваа треба да се среди коректно и да се најде причината за прекинатата врска!

Исто така на 39, 54, 56, 61 извод од TDA9351C315DG измери го омскиот отпор во однос на минус (маса) и пиши!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: