Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: ТВ JVC AV21BT7EPS (шасија 11AK19Y11) - Има глас, нема слика  (Прочитана 892 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« пратена : 08 Октомври 2016, 13:21:40 »

Телевизор марка: JVC
Модел: AV21BT7EPS
Шасија ќе га напишам дополнително


Споено мислење: [time]08 Октомври 2016, 13:49:15[/time]
Да надополнам кондензатории заменетии, ладни лемови поправени и пак нејке.
« Последна промена: 10 Октомври 2016, 20:44:11 од GigaWatt » Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #1 пратена : 09 Октомври 2016, 00:49:09 »

Шасијата би требало да е 11AK19PRO.

Service manual:

Код:
http://elektrotanya.com/jvc_av-21bt7ens_chassis-11ak19pro.pdf/download.html
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #2 пратена : 10 Октомври 2016, 12:30:53 »

Цитирано
Да надополнам кондензатории заменетии
Кој се тие „имаат име и презиме и место на живеење„.

Од сликата подолу заврти го долното копче (ajuste de screen) на десно и напиши го резултатот

« Последна промена: 10 Октомври 2016, 20:42:55 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #3 пратена : 10 Октомври 2016, 13:07:35 »

Еден 16в 4700мФ, и другите два мсм беа 16в 1000мФ

Споено мислење: [time]10 Октомври 2016, 13:13:06[/time]
Значи тв-то го имал следниот проблем, значи светии станд бај сијаличката кога ке пробиш да го оклучиш само светнува зелено и пак се врака на црвено сијаличката, е сега по неколку обиди извади го од штекер пак стави го кје се оклуче и работи најнормално до следното исклучување, а од задвчера пред да ми го донесат кажаа и слика изгубил, ги сменив кондензаторите, 4700 беше поддуен, тв-то си оклучува најнормално ама нема слика тоа е тоа

Споено мислење: [time]10 Октомври 2016, 15:49:51[/time]
Пробав тома со скроз десно скреен, има слика ама белаа со некоо хоризонталнии линиии.

Споено мислење: [time]10 Октомври 2016, 16:02:20[/time]
Шасија: 11AK19Y11
« Последна промена: 10 Октомври 2016, 20:44:34 од GigaWatt » Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #4 пратена : 10 Октомври 2016, 17:47:26 »

Цитирано
ама нема слика тоа е тоа
А има ли тон!

Приклучи некој надворешен видео сигнал преку скарт или чинч (cinch rca).
Што добиваш.

За секој случај замени ги двата кондензатори на B+(Б+) обично се по 47uF/160V.

11AK19Y11

« Последна промена: 10 Октомври 2016, 20:47:58 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #5 пратена : 11 Октомври 2016, 12:30:17 »

Приклучив боом тв на скарт и не добивам ништо само, бел екран и хоризонталнии линии, сега ке ги заменам електролитите и пак ке пробам.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #6 пратена : 11 Октомври 2016, 13:35:00 »

Погледај и прегледај ги сите елементи на ABL врската (10 извод од високонапонскиот трансформатор) до TDA884x пин 22 (BCL IN).
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #7 пратена : 11 Октомври 2016, 14:44:14 »

Ги заменив двата електролити 250в 47мФ, на момент даде добра слика и пак исто.
Сега ке проверам и тоаа

Споено мислење: 11 Октомври 2016, 14:51:01
А исто така кога ке оклучам, некој пат после 10 сек се искл сам, а некој пат работе.
« Последна промена: 11 Октомври 2016, 14:51:01 од abece » Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #8 пратена : 11 Октомври 2016, 16:23:49 »

Немој да очекуваш да знам што точно и кој елемент треба да замениш бидејки ти си до ТВ-от а не јас!
Пример може да биде и некој лош лем под TDA884x или високонапонскиот трансформатор, па и и некоја врска пукната па прекинува! Пробај со лесно виткање на шасијата...
 
Цитирано
Погледај и прегледај ги сите елементи на ABL врската (10 извод од високонапонскиот трансформатор) до TDA884x пин 22 (BCL IN)
Оваа мораш да го испочитуваш до крај.
Ајде како идеја замени ги D608 1N4148, C604 47nF/63V.

Еве оригинал шема
Код:
http://archive.espec.ws/redirect.php?dlid=13246
Код:
http://monitor.espec.ws/section9/topic105526.html
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #9 пратена : 25 Октомври 2016, 20:14:44 »

Прегледана ABL врската ништо сомнително, заменети D608 1N4148, C604 47nF/63V и пак исто. Но со промена на C028* 100uF 16v тв-то оклучи но екранот едно десетина пати исклучи и на момент се оправи, ставив влез на скарт и се си работеше најнормално го оставив да работи 2 часа и работи без проблем, но после исклучување не сака да оклучи.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #10 пратена : 27 Октомври 2016, 10:59:40 »

Toma > 11 Октомври 2016
abece > 25 Октомври 2016
Околу 14 дена чекам да напишеш што си направил! Добивам впечаток дека чекаш готово решение. Јас немам!
А зошто?
Затоа што такво нешто идеално не постои. Ако бараш помош треба да бидеш редовно присутен на „часовите„.
Ако сакаш напиши нешто за тебе, во смисол на аматер, професионалец, хоби, хх години искуство, инструменти (кои ги имаш на располагање) итн. ако сакаш да се потрудам да ти помогнам колку што ми „сечи„ умот!

Како ќе го разбереш напишаното така и постапи.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #11 пратена : 27 Октомври 2016, 16:39:26 »

У право си Тома значи моја грешка е што не пишав порано, но бев премногу зафатен и немав време да го проверам тв-то, инаку аматер сум во областа на тв и хобии ми е електрониката, од инструменти поседувам обичен(кинески) мултиметар, некој си леткум нонаме и тоа е тоа.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #12 пратена : 27 Октомври 2016, 19:08:32 »

Ризик ама доста честа грешка . Замени го TDA6107.
Уште еднаш. Млад си добро гледаш, погледај внимателно за лоши контакти воопшто.
За секој случај замени ги двата (помали) елетролити во примарниот дел од напојувањето!
ESR метар и барај сув електролит.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #13 пратена : 28 Октомври 2016, 19:30:30 »

Мислиш на TDA6108JF Video Amplifier, горе што е на ргб плочката ?
Го измерив напонот Screen во однос на маса и е  430в нели е тоа премногу ?
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #14 пратена : 28 Октомври 2016, 20:06:36 »

Да 6108хх (заменливи се).
Напонот е во нормални граници.

Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: