Author Topic: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?  (Read 541 times)

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 22
Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« on: 01.12.2016, Thursday, 17:35:21 »
Како што кажува самиот наслов, сакам од 2 постари пц-а еден лаптоп еден десктоп да склопам еден. Лаптопот е исправен но е без харддиск, и не му држи батеријата(но нема везе) а десктопот е постар со 80Гб хардиск, незнам шо му е но постар и послаб е од лаптот секако.
Наједноставно ми се чини дека е само хардискот да го прилагодам од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop, знам дека му треба напајање можеби тоа од десктопот би можело да се искористи, или пак само матичната од лаптоп да ја прилагодам на десктопот ако е можно таква комбинација.
 На нет шо барав сите се од 2.5 на 3.5, а обратно најдов само еден
 
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Using-a-full-sized-HDD-in-a-Laptop/?ALLSTEPS но ми изгледа доста комплицирано за правање. Фала унапред.

TeslaBt

 • Guest
Одг: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« Reply #1 on: 01.12.2016, Thursday, 19:09:39 »
Не вреди. И малку не логично е. Нај арно купи половен стандарден 2.5inch хард диск.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« Reply #2 on: 02.12.2016, Friday, 02:05:35 »
Нај арно купи половен стандарден 2.5inch хард диск.

Ако воопшто успее да најде. Не знам колку е стар лаптопот, ама ако е IDE, нема шанси да најде... освен на бувљак ;D.

Друже, ако е лаптопот со IDE HDD, откажи се од идејата, нема поента... освен како тест за твоите технички способности. Тоа се најчесто PII или PIII машини со max 512MB RAM. Да не зборувам што немаат ништо од оптимизации што ги имаат новиве процесори... немаат ни SSE2, а камо ли нешто повеќе. Со XP некако ќе тера, ама веќе нема поента XP да се става на лаптоп... освен ако не користиш некој постар софтвер кој исклучиво бара XP. Од такви лаптопи, веќе ни делови не вадам... освен можеби LCD екранот и полначот.

Купи си нов. Сега имаш за 12, 13 илјади одлични notebook-чиња ;). Со Celeron или Pentium на нив, со 2 или 4 јадра, со или без HT, 4GB DDR3 на 1600MHz, 500GB HDD, HDMI... ехееее... повеќе од доволно за интернет, филмчиња и се останато. А ако ептен сакаш да подигаш постари оперативни системи, инсталирај си VMware и терај ;).
« Last Edit: 02.12.2016, Friday, 02:07:42 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 22
Одг: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« Reply #3 on: 03.12.2016, Saturday, 01:08:16 »
Најпрво благодарам на одговорите и советите, лаптопот е со процесор type :
 Intel® Pentium® dual-core processor T3400
clock speed : 2.16 GHz
Front Side Bus : 667 MHz
2nd level cache : 1 MB
графика type :
 Mobile Intel® GMA 4500M
memory amount : up to 1,340 MB total available graphics memory with 3 GB system memory
memory type : shared
 RAM има 4 Gb,  DDR2 RAM (800 MHz)
за нет и филмови да се гледа ко што пиша Гигават е намената.
Windows 7 користеше.
Мислам дека основен проблем е шо не е ни мн стар далеку од нов, не си ни да го фрлиш ниту нов да купиш, а ни пари да фрлаш за SSD. Затоа сакав од веќе тоа ѓо постои да склопам еден. А плочата да ја извадам и на deskop куќиште да го ставам, ќе работи ли?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« Reply #4 on: 03.12.2016, Saturday, 01:24:23 »
Тогаш сигурно е со SATA, не со IDE.

Ако е со SATA, лесно е. Само земи SATA кабел, пресечи го, види pinout, залеми го на адекватните места (не мораш да го вадиш оригиналниот конектор, може да ги залемиш жиците и на самата плочка, до оригиналниот конектор)... а можеби ќе можеш да искористиш и напојувањето од лаптопот за HDD-то. Треба да провериш. Ако дискот пробува да се подигне (да заврти), ама не успева, тогаш најверојатно напојувањето на лаптопот нема да го издржи тој 3.5" HDD и ќе треба да му направиш екстерно напојување. За оваа намена одлични се оние SMPS адаптерчиња од set-top box-овине на One (мислам дека беа Sagem). На 3.5" HDD пред се му треба 12V-ниот rail за вртење на моторот, така да, најмногу струја мкне на тој rail. 5V-ниот rail најчесто го користи само за електрониката, така да, најверојатно со еден 7805 на 12V-ниот rail од адаптерот ќе го решиш проблемот ;). Ама, ако успее да го заврти и подигне напојувањето од лаптопот, терај го така ;). Ако лаптопот се изгаси по половина секунда откако ќе го врзеш напојувањето на HDD-то за него, значи дека има некоја интерна заштита од преоптоварување и дека нема да можеш да го „возиш“ HDD-то со интерното напојување на лаптопот.

А наједноставно ти е да си купиш ново 2.5" HDD. 500GB се околу 2000 и нешто... Hitachi... моментално само такви има на пазаров во Македонија.

Плочата можеш да ја извадиш, ама ништо на неа не е направено за да биде компатибилно со desktop куќиште, така да, можеш само да ја ставиш во desktop куќиште и... толку :D. Само така да ти седи, за украс ;D.
« Last Edit: 03.12.2016, Saturday, 01:28:28 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 22
Одг: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« Reply #5 on: 03.12.2016, Saturday, 02:00:22 »
 ;D ахаха Гига  фала за одговорот ќе размислам сепак, може и ќе купам HDD, увек кажувате најбољата опција, но некогаш сакаш сам да си напраиш нешо без да купуваш, не е толку за парите туку самото тоа причинува задоволство.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Адаптер од desktop 3.5 inch HDD, во 2.5 inch laptop?
« Reply #6 on: 03.12.2016, Saturday, 10:43:02 »
Епа чим го имаш меракот пробај како што ти кажа Гига мада најпаметно е да си купиш 2.5"HDD не се прескапи. Али ќе си одлучиш ќе си видиш најоптимално е да купиш нов али може и да се проба со преправката сепак ти си знаеш накрај ќе си одлучиш  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш