Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со CRT TV Samsung CW-29M064N, шасија KS7A AA41-00826H  (Прочитана 270 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 254


« пратена : 09 Декември 2016, 21:50:16 »

Проблемот е додека работи на тв канал се гасне и нема напон на излез од напојувањето после диодите, мора од главен прекидач да се исклучи па пак да се уклучи и пак истото го прави. При прво палење ако ако е на канал сликата ја раширува по хоризонтала и гасне по неколку секунди. Ако е само плав екран да нема канал работи без проблем, или пак после 10 палење може да работи на било кој тв канал се додека не го изгаснам. Во мрежа сите електролити се сменети 22мф , 4,7мф ,2,2мф160в, другите ги мерев на ESR добро покажуваат. Имаше ладни лемови на делот за корекција на сликата Ост-Вест и процесорот го прелемив за секој случај но пак е исто .Во мрежата и порано е сменуван мрежниот Интеграл - Осцилатор. Јас сумњам во него. Барам ваше мислење - Помош . Шасијата е KS7A

« Последна промена: 22 Декември 2016, 21:44:09 од GigaWatt » Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #1 пратена : 10 Декември 2016, 12:12:01 »

STRX6750
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 254


« Одговор #2 пратена : 21 Декември 2016, 18:34:30 »

Здраво тек денеска успеав да го поправам телевизорот го заменив интегралното коло STRX 6750 и тв то работи без проблем веќе еден час. Верувам дека ке работи и понатаму. Благодарам Тома за помошта.
Сочувана
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: