Author Topic: Chaos Communication Congress - Најголемиот собир на хакери и ентузијасти!  (Read 746 times)

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
По стандардна традиција (и по 33 пат) и годинава од 27-ми до 30-ти декември ќе се одржи најголемиот собир на ентузијасти, makers и хакери во Хамбург - Германија. Темата на овогодинешниот конгрес е 33C3 - Works For Me!Скоро-конечната програма веќе е изработена и може да се најде тука :

Code: [Select]
https://fahrplan.events.ccc.de/congress/2016/Fahrplan/
Годинава ќе има и многу теми од технологија/хардвер и електроника што ќе се разгледуваат.

Повеќе за CCC може да прочитате на:

Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Chaos_Communication_Congress
Следете го:

Code: [Select]
https://events.ccc.de/
за да видете информации како да ги гледате презентациите во живо за време на конгресот. Од искуство, секоја година конгресов ме остава со подзината уста со презентациите и колку напор се вложува да се направи целата инфраструктура за тие 4 дена. Некои high lights за годинава:

* Сопствена GSM мрежа
* Сопствена DECT/GAP мрежа
* Интерни Аналогни/Дигитални/DATA репетитори на радио-аматерските фреквенции
* Сателитски интернет со брзина од 100GBits (најбрзиот во европа за тие 4 дена)
* Ласери
* Многу леткуми
* Пиво и клуб мате

Enjoy!
« Last Edit: 28.12.2016, Wednesday, 03:21:23 by GigaWatt »

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
* Сопствена GSM мрежа
Ова ми делува како ептен јака работа, ама секако и многу сложена и скапа. Ова би дошло како ние 10-15 ентузијасти да си направиме своја GSM 900/1800 MHz базна станица и сервер за телефонија и да имаме мини мобилен оператор или грешно протолкував ?

* Сопствена DECT/GAP мрежа

DECT се дигитални бежични телефони, под DECT мрежа се мисли една база и на неа приклучени повеке слушалки ?

Каква е таа GAP мрежа? Не ми е позната
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
1)

Да, само не се 10-15 ентузијасти туку многу повеќе (~200 луѓе се во ROC = Radio Operations Control) тимот.

2)

GAP е стандард за компатибилност со различни производители на телефони и опрема. Мрежата е GAP компатибилна, што значи дека секој DECT телефон што има GAP има можност да се поврзи на неа :-)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Интересно во секој случај. Како немаше ваков собир кај нас, уствари ние сме далеку од ова. Се надевам после собирот ке најдам некое клипче на youtube да видам како било.

GAP е всушност бежично или жично поврзување на DECT базите ?


Во врска со сопствената GSM мрежа, пак ке речам многу јака работа е, но сигурно и многу е скапо за да се изведе ова задоволство. Најлошото е што ке мора да се закупи радио фрекфенција за користење.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
GAP е само спецификација. DECT е безжично :) Клипчиња на јутуб има веднаш после предавањата или најкасно 2-3 дена после конгресот

GSM фреквенциите ги добиваат бесплатно за тие 4 дена. Одењето на конгресот не е толку комплицирано и тешко колку што изгледа :)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
GAP е само спецификација. DECT е безжично :) Клипчиња на јутуб има веднаш после предавањата или најкасно 2-3 дена после конгресот

Топ е ова!!! Не знам дали е можно да се издејствува да се добие мал дел од GSM делот за аматерска / не-профитабилна работа на тест период за почеток. Една базна станица на Водно и цело Скопје и околината ке бидат покриени со сигнал :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Ова ваљда е наследство некое од CCC :D ???... или?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
CCC го организира :-)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Аааа... уште се активни дечките, а ;). Браво ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
И тоа прилично :-) Најголемата мрежа на хаклаби во светот се.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
За овие господа само пофалби само пофалби  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш