Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Chaos Communication Congress - Најголемиот собир на хакери и ентузијасти!  (Прочитана 372 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
MilerovEfekt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 157


« пратена : 23 Декември 2016, 21:50:30 »

По стандардна традиција (и по 33 пат) и годинава од 27-ми до 30-ти декември ќе се одржи најголемиот собир на ентузијасти, makers и хакери во Хамбург - Германија. Темата на овогодинешниот конгрес е 33C3 - Works For Me!Скоро-конечната програма веќе е изработена и може да се најде тука :

Код:
https://fahrplan.events.ccc.de/congress/2016/Fahrplan/

Годинава ќе има и многу теми од технологија/хардвер и електроника што ќе се разгледуваат.

Повеќе за CCC може да прочитате на:

Код:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chaos_Communication_Congress

Следете го:

Код:
https://events.ccc.de/

за да видете информации како да ги гледате презентациите во живо за време на конгресот. Од искуство, секоја година конгресов ме остава со подзината уста со презентациите и колку напор се вложува да се направи целата инфраструктура за тие 4 дена. Некои high lights за годинава:

* Сопствена GSM мрежа
* Сопствена DECT/GAP мрежа
* Интерни Аналогни/Дигитални/DATA репетитори на радио-аматерските фреквенции
* Сателитски интернет со брзина од 100GBits (најбрзиот во европа за тие 4 дена)
* Ласери
* Многу леткуми
* Пиво и клуб мате

Enjoy!
« Последна промена: 28 Декември 2016, 03:21:23 од GigaWatt » Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #1 пратена : 24 Декември 2016, 11:40:50 »

* Сопствена GSM мрежа
Ова ми делува како ептен јака работа, ама секако и многу сложена и скапа. Ова би дошло како ние 10-15 ентузијасти да си направиме своја GSM 900/1800 MHz базна станица и сервер за телефонија и да имаме мини мобилен оператор или грешно протолкував ?

* Сопствена DECT/GAP мрежа

DECT се дигитални бежични телефони, под DECT мрежа се мисли една база и на неа приклучени повеке слушалки ?

Каква е таа GAP мрежа? Не ми е позната
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
MilerovEfekt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 157


« Одговор #2 пратена : 24 Декември 2016, 11:57:55 »

1)

Да, само не се 10-15 ентузијасти туку многу повеќе (~200 луѓе се во ROC = Radio Operations Control) тимот.

2)

GAP е стандард за компатибилност со различни производители на телефони и опрема. Мрежата е GAP компатибилна, што значи дека секој DECT телефон што има GAP има можност да се поврзи на неа :-)
Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #3 пратена : 24 Декември 2016, 13:02:17 »

Интересно во секој случај. Како немаше ваков собир кај нас, уствари ние сме далеку од ова. Се надевам после собирот ке најдам некое клипче на youtube да видам како било.

GAP е всушност бежично или жично поврзување на DECT базите ?


Во врска со сопствената GSM мрежа, пак ке речам многу јака работа е, но сигурно и многу е скапо за да се изведе ова задоволство. Најлошото е што ке мора да се закупи радио фрекфенција за користење.
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
MilerovEfekt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 157


« Одговор #4 пратена : 24 Декември 2016, 13:35:28 »

GAP е само спецификација. DECT е безжично Смешко Клипчиња на јутуб има веднаш после предавањата или најкасно 2-3 дена после конгресот

GSM фреквенциите ги добиваат бесплатно за тие 4 дена. Одењето на конгресот не е толку комплицирано и тешко колку што изгледа Смешко
Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8865WWW
« Одговор #5 пратена : 24 Декември 2016, 14:07:55 »

GAP е само спецификација. DECT е безжично Смешко Клипчиња на јутуб има веднаш после предавањата или најкасно 2-3 дена после конгресот

Топ е ова!!! Не знам дали е можно да се издејствува да се добие мал дел од GSM делот за аматерска / не-профитабилна работа на тест период за почеток. Една базна станица на Водно и цело Скопје и околината ке бидат покриени со сигнал Смешко
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #6 пратена : 26 Декември 2016, 01:49:52 »

Ова ваљда е наследство некое од CCC Cheesy Молам?... или?
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MilerovEfekt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 157


« Одговор #7 пратена : 26 Декември 2016, 11:19:19 »

CCC го организира :-)
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #8 пратена : 26 Декември 2016, 17:18:37 »

Аааа... уште се активни дечките, а Шмекерко. Браво Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MilerovEfekt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 157


« Одговор #9 пратена : 26 Декември 2016, 22:32:37 »

И тоа прилично :-) Најголемата мрежа на хаклаби во светот се.
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #10 пратена : 27 Декември 2016, 11:05:21 »

За овие господа само пофалби само пофалби  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: