Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем ТВ Филипс Шасија 20GX8550/58R  (Прочитана 297 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
cokeu2
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 22


« пратена : 08 Јануари 2017, 23:21:51 »

телевизорот се вклучува има слика тон се , но после околу 1 минута  се гаси,нема слика тон и почнува напред црвената светилка,  да трепка наизменично , видливи издувани кондензатори или др нема .
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #1 пратена : 09 Јануари 2017, 12:06:00 »

Сув електролит 2473 10µF/50V!Шема    Philips Anubis S DD

Код:
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/8614/Philips_Anubis%20S%20DD.html
« Последна промена: 09 Јануари 2017, 20:47:11 од Toma » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
cokeu2
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 22


« Одговор #2 пратена : 11 Јануари 2017, 23:52:06 »

Прво голем поздрав и Благодарност до членот , Toma, за помошта и шемата , проблемот околу тв е решен сменети се следните делови,10мф - 50в, транзистор, BC 338, 22мф 250в, и доби слика се е во ред, ви благодарам на сите поздрав.
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #3 пратена : 13 Јануари 2017, 11:16:48 »

Да напоменам ист ваков проблем на ист ваков телевизор имав се реши само со мењавање на електролитот 2473 читајки ги темите на Тома научив нешто и им правев еднаш во средно проект најчести дефекти на CRT телевизорите луѓе паѓаа во кома сега има никаков кадар тие до 40 врска немаат а помладите па бетер им викам подобро дремете на форум бе ако ве интересира пракса. Него Тома да не отварам дека на еден Самсунг телевизор ќе ти кажам модел абе многу ми зуе дали ВН трафото како од него да ми иде па после од позади напоните за греење кај што се на катодната цевка и од таму и прекинува кондензатори ли така зујат тома или од калемите се слуша нешто.Поима немам од што е тој звук на старт те прашувам онака за да знам чисто не интересира не дека ќе го правиме од што може да зуе на старт тоа позади кај катодната цевка и да пишти ВН од кај ВН трафото од околните елементи не дека ќе го правам него ме интересира а слика џам има  Зеленко Ладен. Не ги разбирам баш телевизориве затоа прашувам друже ме интересира онака  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #4 пратена : 13 Јануари 2017, 15:38:06 »

Цитирано од: nsu
...еден Самсунг телевизор ќе ти кажам модел...

No data, no comment.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #5 пратена : 14 Јануари 2017, 14:52:58 »

Еве Тома за ова чудо се работи Made in Europe зуе од позади на катодната цевка како бомбардер не дека ќе го правам само ме интересираше од што тој звукот сум лоцирал од каде иде по слушање не сум го отварал калем некој кондензатор што го прави тоа зуење на старт по пет минути работа престанува  Зеленко

« Последна промена: 22 Февруари 2017, 03:53:36 од GigaWatt » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #6 пратена : 14 Јануари 2017, 18:40:00 »

Отвори нова тема со наслов.
Проблем со ТВ SAMSUNG CZ-21A083NXXEH Шасија KS1A зуење.

Шеми:
Код:
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/1036/Samsung_KS1.html
Код:
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/7042/samsung_CL21K3WDX_XAX.html
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: