Author Topic: Препорачајте добар Cloud за архива  (Read 501 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Препорачајте добар Cloud за архива
« on: 15.01.2017, Sunday, 00:40:46 »
Дечки ми треба добар бесплатен Cloud сервер за архива на податоци. Најбитно ми е:

- Што подолго време да ги чува податоците, доколку не се логирам на акаунтот од Х причини одредено време.
- Најмногу простор за складирање на податоци.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tomce

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 62
Одг: Препорачајте добар Cloud за архива
« Reply #1 on: 15.01.2017, Sunday, 20:31:53 »
од бесплатен со малку простор би ти препорачал само google.drive Што им е, т.е. и платено таму е доста добро,

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Препорачајте добар Cloud за архива
« Reply #2 on: 30.01.2017, Monday, 03:21:59 »
Baidu. Имаш 2TB storage, ама треба преку апликација за мобилен да ги активираш.

Code: [Select]
http://pan.baidu.com/
Исто како Google Drive, нема ограничување. Еднаш upload-ираш и забораваш. Кога ти треба, секогаш може да се логираш и да си го симнеш. Може да генерираш и share линкови.

Недостаток: Серверите се во Кина и upload и download оди многу споро :S.
« Last Edit: 30.01.2017, Monday, 03:23:49 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Препорачајте добар Cloud за архива
« Reply #3 on: 30.01.2017, Monday, 11:40:51 »
Фала GigaWatt и Tomce за информациите, ке се регистрирам на pan.baidu
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Препорачајте добар Cloud за архива
« Reply #4 on: 30.01.2017, Monday, 23:56:43 »
За да се регистрираш на pan.baidu, треба да имаш Кинески број (бара регистрација преку SMS). Но може да се логираш преку QQ, а за QQ не мора да имаш Кинески број, може бројот да ти биде од било која држава.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."