Страници: [1] 2   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем ТВ ONYX 21PFUS55, шасија CJ30 DSIA7.820.174  (Прочитана 558 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« пратена : 05 Февруари 2017, 23:55:21 »

ТВ: ONYX
Модел: 21PFUS55
Шасија: CJ30 DSIA7.820.174

Твто најверојатно има прблем со вертикалниот отсек. Како што можете да видте на сликата.Но по 15 минути работа, сликта се собира скрос до хоризонтална линија како на сликата.По прва проверка, заменет е C458 160v 10uF кој што беше поддуен.

Заменети се:
C474 25v 100uf
C474A 25v 100uF
C471A 25v 100uF
C406 25v 100uF
C471 25v 100uF

Но как што забележав исто така загрева (читај прегрева, не се држи со прсто) V432 2SA9402.

Се надевам дека ке го решиме проблемот. Благодарам
« Последна промена: 06 Февруари 2017, 00:55:31 од GigaWatt » Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #1 пратена : 06 Февруари 2017, 00:57:33 »

Шема:

Код:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13579.msg117394#msg117394
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #2 пратена : 06 Февруари 2017, 00:58:55 »

Благодарам Гигават,  ја најдов шемата.

Споено мислење: 06 Февруари 2017, 13:58:23
Anyone ? Превртување со очи
« Последна промена: 06 Февруари 2017, 13:58:23 од abece » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #3 пратена : 06 Февруари 2017, 19:05:53 »

Цитирано од: abece
Anyone ? Превртување со очи

Someone says, thinks, replace deflection yoke (unit).
Некој вели, мисли, замени ја отклонската единица.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #4 пратена : 06 Февруари 2017, 19:12:00 »

Моментално немам, но ке порачам а меѓу време да пробам нешто друго ?  Превртување со очи
Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #5 пратена : 06 Февруари 2017, 19:29:53 »

N407 STV9302A или негова замена!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #6 пратена : 06 Февруари 2017, 19:38:10 »

Всушност V432  на шемата го пишува 2SA9402, а во твто е мосфет FQPF10N20C
« Последна промена: 06 Февруари 2017, 19:44:09 од abece » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #7 пратена : 06 Февруари 2017, 20:03:56 »

Цитирано
инаку аматер сум во областа на тв и хобии ми е електрониката
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13737.msg118761#msg118761
Внимателно извади ја отклонската единица и визуелно ќе видиш дали има некое оштетување (нагорено).
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #8 пратена : 06 Февруари 2017, 20:19:37 »

За мосфето да барам замена или е во нормално граници греењето ?
Инаку N401 најверојатно е менуван бидејки е STV6*72L не можам да ја видам втората бројка, а во шемата пишува го TDA8177
Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #9 пратена : 06 Февруари 2017, 20:33:55 »

Види подобро која е ознаката на STV6*72L
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #10 пратена : 06 Февруари 2017, 20:49:39 »

Не се гледа баш добро а и не сум сигурен и за првата бројка.


Измерено:
Во однос на маса:
Црна 111,5 В
Црвена 118 В
Зелена 35,7 мВ
Бела 1,05 В

А кога е соберена сликата до хоризонтала
Црна 111,4 В
Црвена 118 В
Зелена 4,0 мВ
Бела 1,72 ВСочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #11 пратена : 06 Февруари 2017, 21:05:01 »

Колкав е отпорот помеѓу Зелена и Бела со изваден конектор од шасија.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #12 пратена : 06 Февруари 2017, 21:06:56 »

15.2 Ω
Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #13 пратена : 06 Февруари 2017, 21:24:04 »

Отпорот е добар. Колку се напоните на VCC1 и VCC2. Треба да се околу + и - 15V волти.
Замени го STV8172L со било кој негов еквивалент LA78041 LA78141 TDA8172 итн.

« Последна промена: 07 Февруари 2017, 02:02:44 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #14 пратена : 06 Февруари 2017, 21:35:27 »

VCC1 -16.37
VCC2 15.28
Сочувана
Страници: [1] 2   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: