Страници: 1 [2]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем ТВ ONYX 21PFUS55, шасија CJ30 DSIA7.820.174  (Прочитана 529 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 254


« Одговор #15 пратена : 07 Февруари 2017, 09:41:52 »

За проба можеш да ставиш LA78040колку да видиш дали сликата ке биде ок има и диода таму една  иде на електролит 100мф и таа смени ја
Сочувана
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #16 пратена : 07 Февруари 2017, 14:59:45 »

Немам ни една замена за вертикалата моментално , но ке порачам од логинг и ке пробам, а за диодата ја проверив и мислам оти е исправна но сепак ке ја заменам со вертикалата.
Сочувана
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #17 пратена : 03 Март 2017, 00:52:29 »

Со промена на вертикалата има друг проблем, овие два отпорника горат одма. Види сликаСпоено мислење: 03 Март 2017, 18:09:56
Anyone ?
« Последна промена: 03 Март 2017, 18:09:56 од abece » Сочувана
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 254


« Одговор #18 пратена : 05 Март 2017, 15:00:22 »

Тоа ти е напонот на напојување на вертикалата. Провери си одклонската единица дали ти е ок провери диодите на напојувањето на +-15волти ако и диодите и одклонската ти е ок тогаш вертикалата -интегралот  не ти чини иако е нов заменет. Провери дали има Лискун и Изолациски прстен на интегралното коло ако има може да имаш спој кукиште на интегралното коло према ладњак кој е врзан на маса . Одклонската треба да е од 8-10 ома па и повеќе.
« Последна промена: 05 Март 2017, 15:06:13 од dimce » Сочувана
Страници: 1 [2]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: