Страници: 1 2 [3]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Дали може да се леми nichrome (кантал, NiCr, nickel-chrome) жица  (Прочитана 941 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3196


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #30 пратена : 12 Февруари 2017, 19:51:11 »

Ако имаш некоја фризерка другарка може да ти набави, нив им е дозволено да купуваат хидроген со поголем %, околу 200ден. е литар 30%, кога ќе го разредиш 50:50 со дестилирана вода добиваш 2 литри 15% хидроген... Шмекерко
« Последна промена: 12 Февруари 2017, 20:49:56 од LordZi » Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #31 пратена : 12 Февруари 2017, 20:07:27 »

Оу види ги ти фризерките јас немам а Гига ќе каже  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #32 пратена : 13 Февруари 2017, 00:24:15 »

За тоа треба врска да барам преку жена ми Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #33 пратена : 13 Февруари 2017, 00:57:19 »

Јас имам земано х2о2 30-35% па не сум фризерка. Не ме ни прашаа за што ми е...
Кога сме лај хемикаливе, фосфорна киселима как би можело да се најде? Чисти корозија од железо...
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #34 пратена : 13 Февруари 2017, 01:04:34 »

Кога сме лај хемикаливе, фосфорна киселима как би можело да се најде?

И јас прашав, ама изгледа никој не знае.

Евентуално Фармахем Молам?... ама дури и да продаваат, кој знае дали продаваат на мало.

Код:
http://www.farmahem.com.mk/
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 486« Одговор #35 пратена : 13 Февруари 2017, 19:54:00 »

Побарајте и во Давка евентуално. Тие ги снабдуваат училиштата. Е, сега не знам дали ќе го задоволат процентот кој го барате, но би требало да има.
Сочувана
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #36 пратена : 13 Февруари 2017, 23:49:05 »

На големо, од било која хемиска индустрија....на мало зависит како имаш врски, пример фризерка како шо рекоја Cheesy
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #37 пратена : 15 Февруари 2017, 09:00:08 »

Ајде ајде ќе начека Гига некоја фризерка кога дознав кој е уште не ми се верува како јас тука си зборам со него он беше првиот човек што ме пофали и поддржуваше летото 2012година кога во една тема кога прашуваше некој за мотор за машина за перење објаснив како работи моторот на широко и шеми дадов за победување со побудната намотката и кондензатор дека кога ќе ги смениш на конддензаторот половите обратно врти моторот и нешто пишував на големо пишував не ми рече ништо  Ладен Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #38 пратена : 15 Февруари 2017, 19:43:44 »

Не разбирам, за што да кажам нешто Молам?.

Инаку, пробав да лемам алуминиумско лимче со солна киселина... јок, не ја бива работата :S.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #39 пратена : 15 Февруари 2017, 20:17:57 »

Во смисол на она актуелното сега на форумов многу тролаш   Ладен Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #40 пратена : 16 Февруари 2017, 00:35:08 »

Многу тролам Молам?.

Значи овој збор никогаш не сватив што точно значи, исто како и хипстер, појма неам што значи.

Пиши ми директно што мислиш со ова, сакаш јавно сакаш преку PM, не е проблем, пиши ако нешто ти пречи, ќе гледаме да го решиме проблемот.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #41 пратена : 16 Февруари 2017, 11:43:49 »

Тешко алуминиум. Башка алуминиумоѕ за да го зачемиш треба солидно да го загрееш, така да со 30w леткум тешко. Инаку се леми со посебна легура и бренер на мапп гас

How to "Weld" Aluminum Without a Welder
« Последна промена: 18 Февруари 2017, 05:22:42 од GigaWatt » Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #42 пратена : 17 Февруари 2017, 18:26:13 »

Да да тешко за алуминиум појак леткум многу калај и прво многу чистење добро и брзо да се леми и тој како бакарот површински оксидира и малце зрјтинче ќе се стави плус и ќе фати малце ама е слабо пак нема да фати добро најидеално е како bicikle што кажа така и се леми алуминиум  Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: 1 2 [3]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: