Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: FM предавател со ИК и голема стабилност  (Прочитана 197 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« пратена : 11 Февруари 2017, 19:07:42 »

Малку да се размрдаме - ми го донесоа ова предавателче веќе направено ,ама не се подесуваше на фреквенција! Проблемот беше во С1 кондензаторот од 15 пико фаради кој на оригиналната шема е фиксен,керамички. На плочката (слика доле) го нема бидејќи е поставен долу ,на страната на печатената плочка( горе немаше  место !). Со него фреквенцијата се подесува сосема солидно и предавателот работи стабилно и солидно во круг од некои 100-150 метри.Напојувањето е од компјутер 5 волти.Проблемот со брумот и зуење е решен така што звукот се вади од РС преку надворешна звучна картица во форма на УСБ стик. Најголем проблем ќе биде да го најдете ИК  Зеленко.другото е лесно. Ладен

Споено мислење: 11 Февруари 2017, 19:11:33
ПС заборавив да напоменам дека место фиксен кондензатор 15пФ ставив тример кондензатор 15 пф.Поради големината не се гледа под плочката! Зеленко Зеленко Шмекерко

* FM predavatel so golema stabilnost.pdf (843.68 KB - преземено 15 пати.)
« Последна промена: 11 Февруари 2017, 19:11:33 од batka » Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #1 пратена : 11 Февруари 2017, 19:54:29 »

Да да мал домет има чудово али работи топ сум ја видел шемава па тоа е срцето стабилен уред али многу лесно после со предзасилувачки степен па засилувачкиот некој засилувач ќе му смислиш и ќе спие али илегално е се
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
strko.mk
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 7


« Одговор #2 пратена : 12 Февруари 2017, 00:02:28 »

Интегралното коло MC2833 може да се најде во постарите безжичани телефони кои работеа во
опсегот 46/49MHz. Во некои модели се користеа SMD.
Сочувана
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 254


« Одговор #3 пратена : 12 Февруари 2017, 11:14:05 »

Интересно чудо само да пробаме дали ке модулира стерео сигнал на фм со двоење на каналите.
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #4 пратена : 12 Февруари 2017, 14:34:27 »

Па и би требалоно дур не се проба не се знае  Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: