Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: FM MP3 модулатор за автомобил  (Прочитана 256 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 247


« пратена : 16 Февруари 2017, 15:24:05 »

Здраво

Дали некој правел слушни тестови на ФМ МП3 Плеери со AUX за кола колку раздвојување на каналите имаат? Јас имам еден таков раздвојувањето му е катастрофа ако пуштам пример само лев канал  десниот се слуша како да е до пола пуштен и обратно пуштам само десен канал левиот се слуша со пола глас. Имам и ФМ ПЛЛ од EBAY  исто катастрофа сосем малку е по добар од фм МП3 плеерот. Сакав да си направам Wireless предавател со мал домет да можам музиката или филм кога гледам на вечер да не им сметам на моите  да го користам мобилниот телефон како приемник. Ова МП3 плеерот и овој плл од E-Bay звукот им е тапа.
« Последна промена: 18 Февруари 2017, 05:17:09 од GigaWatt » Сочувана
TeslaBt
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 187« Одговор #1 пратена : 16 Февруари 2017, 18:47:22 »

Ако користиш компјутер како извор за филмот/серијата има друго чаре. Има апликација која го стрима звукот од компјутерот на телефонот.
Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8836


Народен Херој!


WWW
« Одговор #2 пратена : 16 Февруари 2017, 19:01:43 »

Има апликација која го стрима звукот од компјутерот на телефонот.

Интересно ова, како се вика таа апликација ?
Сочувана

СТОП за приватни репетитори во HAM !

кликни тука за инфо околу форумот.
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 247


« Одговор #3 пратена : 17 Февруари 2017, 11:27:41 »

Ако користиш компјутер како извор за филмот/серијата има друго чаре. Има апликација која го стрима звукот од компјутерот на телефонот.

Имам ресивер NETA дигитален  од кабловската звукот е прекрасен на појачалото а и на стерео кодерот 16 симплови го имам ставено  на RDWW8W PLL  рине. Ама сакав да си направам мал предавател стерео колку околу ќуќата да има домет а да има плл да не шета од фреквенција ама овие играчкиве се ужас метален звук пислив само писка, раздвојување на канали има 40 посто. Ако го затвориш левиот канал десниот да работи 60 посто го слушаш левиот канал.Звучи како да ти е полузатворен каналот а не затворен.Вчера го тестирав BA1404 раздвојува скоро 99 проценти само нема плл ама ке пробам да му направам од RDWW PLL8W VCO контролата ке му ја ставам па да видам што ке испадне.
« Последна промена: 17 Февруари 2017, 12:01:04 од dimce » Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6561


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #4 пратена : 17 Февруари 2017, 13:20:30 »

Насловите на темите пишувај ги со мали букви, не мора се да биде напишано со големи букви.
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1098


« Одговор #5 пратена : 17 Февруари 2017, 18:29:45 »

Димче јас сум правел исто катастрофално одвојување на каналите имаше катастрофално  Ладен Ладен
« Последна промена: 18 Февруари 2017, 15:43:42 од Devil » Сочувана

Talk Hard Steal The Air
dimce
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 247


« Одговор #6 пратена : 18 Февруари 2017, 20:25:08 »

Ми дадоа на поклон еден FM MP3 плеер за кола испадна многу добар раздвојувањето  му е скоро како БА1404 само не сакам него да го учиштувам за вакви цели. Инаку ова е чудото.

« Последна промена: 19 Февруари 2017, 05:46:37 од GigaWatt » Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1098


« Одговор #7 пратена : 18 Февруари 2017, 21:30:04 »

Е да има и добри  Ладен Ладен
Сочувана

Talk Hard Steal The Air
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: