Author Topic: Ми треба помош околу конектори  (Read 724 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ми треба помош околу конектори
« on: 24.02.2017, Friday, 11:28:15 »
Ако некој знае како се вика и  каде може да се купи машки конектор како за овој конектор нека пише


Овој конектор е од радио станициа, се гледа дека е оштетен, но ме интересира како се вика машкиот конектор за овој конектор и уште поважно кој пин од конекторот за што служи, ми треба помош околу поврзување со микрофон и со тастер за емитување.Исто и овој конектор како и претходниот е од радио станициа, ме интересира како се вика машкиот конектор за овој конектор и уште поважно кој пин од конекторот за што служи, ми треба помош околу поврзување со микрофон и со тастер за емитување.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #1 on: 24.02.2017, Friday, 19:02:47 »
Првиот и третиот конектор не знам какви се, ама вториот е DIN 5 женски. Значи, треба да бараш DIN 5 машки ;).

А околу поврзувањето, навистина не можам да ти помогнам, не знам како се врзуваат овие конектори кај радио станиците, знам само како се врзуваат кај аудио уредите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #2 on: 25.02.2017, Saturday, 15:31:31 »
Мозокот ми пресуши шеми еден тон имав и сум го работел ова некој радио станици се со четири една црвената е онаа што оди на релето а две се за ин на модулацијата на влез го носат микрофонот и умасување. Има и со пет и со шест радио станици ај еве да прашам еден пријател ќе ти кажам  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #3 on: 27.02.2017, Monday, 08:36:43 »
Некогаш убаво е да не се фрлаат работи кои може некогаш да се најдат за нешто. @ DX-er, стариот добар GOLF-HOTEL има таков конектор за микрофон, а и микрофон, ќе го побарам вечер и ќе постирам слика ;)
Hams do it! With Frequency

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #4 on: 27.02.2017, Monday, 10:17:21 »
третава слика не е некој GX конектор? ..или незнам како се викат...порано на радиостаници, сега јас најчесто го гледам на лемни станици, ако е истиот  :)

а првава слика, незнам димензии, ама низ дома имав едни ко штекери минијатурни изгледаја, од антена мислам дека беа...ако најдам случајно ќе ти кажам, па провери дали ти одговарат :D

Online GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #5 on: 27.02.2017, Monday, 11:01:35 »
третава слика не е некој GX конектор? ..или незнам како се викат...порано на радиостаници, сега јас најчесто го гледам на лемни станици, ако е истиот  :)

Да, и мене ми изгледаше таков, како од Кинескиве копии на Hakko, ама не бев сигурен, си викам, ај уште некој да пише ;D.

Ама овој е женски. На Кинеските копии на Hakko, има машки на крајот на станицата, а женски на конекторот на леткумот, обратно од ова.

А инаку, ни јас не знам како се викаат конекторите, да бидам искрен, прв пат ги видов на Кинеските лемни станици.

DX-er, ако го најдеш распоредот на пиновите, јас би ти препорачал да ги смениш со некои конектори кои може да се најдат кај нас... јас барем така правам. Еве, на пример, имав дома еден стар засилувач со влез со DIN 5 конектор. Го сменив со два RCA. Не поради друго, каде и да го носам засилувачот, морам да го носам и кабелот бидејќи DIN 5 скоро никој веќе не користи.
« Last Edit: 27.02.2017, Monday, 11:05:06 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #6 on: 27.02.2017, Monday, 11:08:58 »

DX-er, ако го најдеш распоредот на пиновите, јас би ти препорачал да ги смениш со некои конектори кои може да се најдат кај нас... јас барем така правам. Еве, на пример, имав дома еден стар засилувач со влез со DIN 5 конектор. Го сменив со два RCA. Не поради друго, каде и да го носам засилувачот, морам да го носам и кабелот бидејќи DIN 5 скоро никој веќе не користи.

Да, така е најдобро, но не можам да најдам шема од ни една од двете радио станици за да видам кој пин за што е.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #7 on: 27.02.2017, Monday, 14:33:14 »
Да, и мене ми изгледаше таков, како од Кинескиве копии на Hakko, ама не бев сигурен, си викам, ај уште некој да пише ;D.

И јас не знаев како се викет, ги прогуглав и најдов име GX(дијаметар-бр.пиној) :D На ибеј за евтини пари ги има, ако се исти со ова, можда нема да мора да ги менува.

на муабетот, шо мислење имате за Hakko? и за овие на ибеј/алиекспрес шо се продаваат :D

Quote
Еве, на пример, имав дома еден стар засилувач со влез со DIN 5 конектор. Го сменив со два RCA. Не поради друго, каде и да го носам засилувачот, морам да го носам и кабелот бидејќи DIN 5 скоро никој веќе не користи.

најпаметно е, јас така влечкам сегде кабли :D А за ДИН5 фала за идејата со чинч да ги заменам, имам 2 миксети стари никоаш не ги имам искористено од тие причини xD
« Last Edit: 01.03.2017, Wednesday, 02:04:31 by GigaWatt »

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Ми треба помош околу конектори
« Reply #8 on: 02.03.2017, Thursday, 10:30:34 »
Се снајде Dx-er што марка на станица ти е ако одам во сервис кај пријател да прашам пошто кај сите стнички е различно со различна нумерација на пиновите знам за што треба да и се али нумерацијата е различна некој има лично но јапонче менува почесто и нумерација 8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш