Author Topic: Testing Well-Fi in Macedonia (на англиски)  (Read 482 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Testing Well-Fi in Macedonia (на англиски)
« on: 07.03.2017, Tuesday, 20:14:33 »
Да не правам copy/paste статијата ја има на линков:

Code: [Select]
https://www.telekom.com/en/company/details/well-fi-485754
Нај интересен дел ми е:

DT has recently begun testing Well-Fi, in several apartment buildings in Macedonia. For the test, routers have been installed in the buildings' hallways, and apartments in the structures have been equipped with additional units. The feedback that participating customers provide will be taken into account in further development of Well-Fi.

Што вие мислите за оваа технологија, дали навистина ке биде подобра од Wi-Fi денес што го имаме?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Testing Well-Fi in Macedonia (на англиски)
« Reply #1 on: 08.03.2017, Wednesday, 00:23:54 »
Proprietary е, не верувам дека ќе успее на глобално ниво... а за корисниците на Телеком, да, тие најверојатно ќе си ја користат оваа VPN мрежа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Testing Well-Fi in Macedonia (на англиски)
« Reply #2 on: 08.03.2017, Wednesday, 00:35:15 »
Не можев да најдам инфо како на пример, колкаво покривање со сигнал ке има оваа технологија во однос на сегашнава Wi-Fi, кои фрекфенции ке ги користи и сл. технички спецификации.
Како што разбрав ова ке биде отворена мрежа и на неа ке може секој да се закачи и да си користи интернет од сите комшии кои имаат дома таков уред (рутер или како и да се нарекува) со тоа што сообраќајот би бил неограничен.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Testing Well-Fi in Macedonia (на англиски)
« Reply #3 on: 08.03.2017, Wednesday, 00:40:49 »
Најверојатно е базирано на Wi-Fi, што значи покривање би имало колку што има Wi-Fi или нешто поголемо (нешто како enterprise Wi-Fi access points).

А тоа „отворена мрежа“ е далеку од отворена. Само ако имаш уред од Телеком ќе може да го кроистиш ова. Ако немаш, ништо... тоа не е open... во правата смисла на зборот.

И патем, ако е толку добра технологијава, зошто ја тестираат кај нас ???. Зар немаат некои места во Германија каде може да ја тестираат? Туку кажи тука заморчиња сме. Кој знае колку зрачи и на кои фреквенции па ај, да не тестираме на наш терен, Балканциве издржливи се, се трпат ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."