Author Topic: Лимови за направи-сам кутии?  (Read 1397 times)

Offline Ultron7

 • Нов член
 • *
 • Posts: 23
Лимови за направи-сам кутии?
« on: 09.03.2017, Thursday, 01:36:28 »
Ме интересира каде би можел да најдам рамни плочи од кои би можел да изработувам кутии, рамки и слично за различни проекти. Сурфајќи по МаркетКонект и Златна Книга најдов неколку погони кои имаат и сечат ролни од различни метали и легури но повеќето очигледно се поврзани со градежните компании и работат на големо. Исто така не успеав да најдам ценовници на нивните сајтови.

Има ли некој искуство со купување на вакви материјали? Како се движат отприлика цените? Каде можам да најдам?

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #1 on: 09.03.2017, Thursday, 11:01:28 »
Не знам како е во другите градови низ земјава, во Битола во повеќето фирми кои се занимаваат со метал не е проблем да им однесеш технички цртеж според кој ќе ти ја направат кутијата. Неколку пати сум нарачувал кутии со лим од 0.3мм па до 5мм дебелина.
Порано купувавме од стоваришта за материјали лим со големина 2м х 1.5м ги имаа во неколку дебелини, најмногу ние трошевме 0.6мм (мислам дека беше 0.6мм) а цената им оди на килограм. Исто во фабриките каде што ми изработувале кутии било на килограм плус нешто ситно (100-200 денари) за работна рака.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #2 on: 10.03.2017, Friday, 00:02:54 »
Во добро опремени железари има...во охрид јас земам во турист инжињеринг. Само после тррба да се обложи лимот или да се фарба.

Порано купувавме од стоваришта за материјали лим со големина 2м х 1.5м ги имаа во неколку дебелини, најмногу ние трошевме 0.6мм (мислам дека беше 0.6мм) а цената им оди на килограм.
јас остатоци парчиња имам земано, и онака им стојат, за 500грама никој не прави проблем :D

Проблем е виткање и сечење на истиот...по пријатели се снаоѓам јас :D

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #3 on: 10.03.2017, Friday, 15:37:50 »
ако си од скопје кај канал 5 (телевизија) има за железарија и има таму лимови и секакво желевце што би ти затребало, табли се 2х1,5м мислам дека им се и е нај евтина железара што ја имам најдено во скопје :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #4 on: 11.03.2017, Saturday, 10:58:44 »
Бојан значи таму велиш има лимови а вреди да се провери
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #5 on: 11.03.2017, Saturday, 22:44:20 »
Во добро опремени железари има...во охрид јас земам во турист инжињеринг. Само после тррба да се обложи лимот или да се фарба.

Порано купувавме од стоваришта за материјали лим со големина 2м х 1.5м ги имаа во неколку дебелини, најмногу ние трошевме 0.6мм (мислам дека беше 0.6мм) а цената им оди на килограм.
јас остатоци парчиња имам земано, и онака им стојат, за 500грама никој не прави проблем :D

Проблем е виткање и сечење на истиот...по пријатели се снаоѓам јас :D
Devil кај има во Битола такви стоваришта за лимови ако можи местата да ги пишиш.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #6 on: 12.03.2017, Sunday, 00:59:10 »
Бојан значи таму велиш има лимови а вреди да се провери

100% ке најдеш таму што ти треба :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #7 on: 12.03.2017, Sunday, 01:04:08 »
Алуминиум 2-3mm имаат...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #8 on: 12.03.2017, Sunday, 17:12:47 »
Во Битола, Подем стовариштето, имам земано 2ка дебел, ама сигурно има и послаби/подебели. Можи и по димензија да ти го сечат а и таму да ти свиткат.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #9 on: 12.03.2017, Sunday, 21:24:55 »
Јас ги имам купувано од пет фирмата, се наоѓа под линија кај лимената фабрика, после св. недела
можат и да ти го обработаат со плазма катер, апкан, заварување и се комплет метална обработка плус  имаат систем за печење на бој
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #10 on: 12.03.2017, Sunday, 22:14:04 »
Алуминиум 2-3mm имаат...?

за алуминиум немам прашувано...утре кај нив во комшии треба да одам па ако не ми затвориле ке прашам
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #11 on: 13.03.2017, Monday, 09:54:53 »
Ај, види па пиши... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MURO

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #12 on: 13.03.2017, Monday, 21:24:21 »
Алуминиум лимови со која сакаш дебелина (1, 1.5mm, 2mm, 2.5mm 3mm) има во Меркур магацинот- Во круг на Металски завод. Димензија 1000 x 2000 mm и цена од околу 300 ден по килограм

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #13 on: 13.03.2017, Monday, 21:39:10 »
Тоа е баш кај Металски Завод, не оној Меркур во Автокоманда...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MURO

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #14 on: 13.03.2017, Monday, 22:53:29 »
Во кругот на Металски завод. Имаат повеќе фирми у кругот. Ариље метал, Меркур и др.


Споено мислење: [time]14 Март 2017, 12:30:24[/time]

За правење на кутии ќе ви треба и апкан. Имам еден за продавање. Се извинувам за лошиот кваалитет на сликата (слабо светло)
« Last Edit: 14.03.2017, Tuesday, 12:31:27 by MURO »