Author Topic: Лимови за направи-сам кутии?  (Read 1404 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #15 on: 14.03.2017, Tuesday, 15:38:09 »
Оо многу добар апкан сигурно ќе треба посебно ако е посебно за да се обликува лимот или алуминиумот што и да е а посебно ако е подебел Lordzi ако не е тајна сигурно толку дебел алуминиум не ти е за некоја кутија за електронски уред освен ако не правиш некое умасување или го штитиш уредот од некоја радијација во Чернобил како што е во некои зони онака прашувам пошто си легенда со електроникава а и во работилница скоро се ти е homemade некоја замисла и идеја имаш хаахахх без лутење  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #16 on: 14.03.2017, Tuesday, 18:08:27 »
Алуминиум 2-3mm имаат...?

Охрид имат во турист инжењеринг, големи табли....и бакар имаат (за казан за ракија ако ти треба  ;D )

Најлични се предни плочи од алуминиум


еве од тато изработка, исправувач со U/I аналогна индикација...стар 20ина години и повеќе, уште го користам.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #17 on: 14.03.2017, Tuesday, 21:56:47 »
Спие многу убаво сум правел лајт шоуа засилувачи па еден и од Lordzi купен се од Логинг кутии пластични сум купувал што се скапџии еднаш сум правел засилувач во дрвена ме научи еден пријател на тато на пила да сечам он има сум направил од иверка и лесонит за предна маска кутија али зезнато тешка е така си е метал еднаш едно другарче од Логинг одавна за проектна фрли 2000денари за кутија едноставно сакаше е еднаш една мала сум направил од капак од компјутерско куќиште за предавател исековме шест помали страни и мали тенки како стапчиња за да има на што да кренеш за да избушиш и со шрафови сум ја склопил како коцка а еднаш една мала коцка со лемење на стапчиња прво измачкав едно чудо калофониум на лимот и го исчистив и бренерче и дебела тинол жица со малце олово како црн беше калајот па го исчистив лемот со нитро разрегивач што чудо калај и калофониум отиде не личеше али кутиче беше во такво сум ставил предавател во тјунер од телевизор кутија сум ставил поголема од нишките шасија 35 дури и од бакарни шест плочки не нагризани оклоп сум направил тоест пет одоздола хладњакот и отворено беше али спиеше предавателчето една врз друга и пак бренерчето мало и тинол.Али никогаш не сум имал апкан а мајстори прават на еден другар за лајт шоу на битка еден му зема 600денари за кутијата. А јас мојата од дрво.Се е како ќе се снајдеш на крај али апкан да имаш и да знаеш да го работиш профи кутии да правиш е тогаш си мастер своего дела што би рекле русите  8)
« Last Edit: 15.03.2017, Wednesday, 00:03:12 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Ultron7

 • Нов член
 • *
 • Posts: 23
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #18 on: 30.03.2017, Thursday, 00:10:15 »
Фала ви на сите за предлозите. Бојан, одлично е што предложи нешто од Скопје. Цените биле ефтини секаде, како и што треба да биде со толку чести и широкопотрошни материјали.

Муро, имаш право за алатот но ќе се снаоѓаме со нешто попримитивно за почеток. Сепак бирово има оштри рабови  ;D

Уште едно прашање - дали сечат или имаат спремни за продажба помали парчиња кај Канал 5? Повеќе поради превозот до Аеродром отколку заштедата.

Поврзано со ова,  во план ми е некаква маса со лизгачи што би користела за сечење и шмирглање на метал и дрво. Би монтирал голем електромотор (имам од 750W, но се надевам дека има доволно вртежи) од страната. Целта е прецизна обработка и можност за употреба на мали сечила и камења (намените за дремел) која не беше возможна со аголна брусилка (ја продадов, ионака оверкил беше). Многу должев, ќе отворам посебна тема за тој проект во иднина.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Лимови за направи-сам кутии?
« Reply #19 on: 30.03.2017, Thursday, 13:09:15 »
Во секој случај убава идеа колега и јас планирав некое струкче да видам се имам од алат брусилки бормашини шлајфеерки мали за полирање што ги викаме ние ѕгољи но најубаво е ова што го спомна ти  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш