Страници: [1] 2   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со LCD монитор Samsung 943NW  (Прочитана 764 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« пратена : 21 Март 2017, 22:50:30 »

Здраво момци, ми треба ваша помош околу монитор  кој пали али после 3 сек гаси.
Марка: Samsung
Модел: 943NW
Ќе почнам од самото вклучување. Се вкл. и после 3сек се гаси беклајтот поради некоја причина, од искуство (не многу големо)
знам дека се вклучува заштитата доколку дојде до оштетување на некоја од неонките, т.е прегорување. Тестирано сите 4 неонки посебно на тестер сите светат и сите се со ист интензитет. Кога се приклучени сите 4 неонки се слуша силно пиштење значи не е зуење туку пиштење. На матичната има 4 конект. нели 1-2..........3-4 (сликовито опишано  Зеленко ) 1 го вадам само, а другите три поврзани  е тогаш нема никакво пиштење. 1 го враќам  го вадам 2  нема пиштење итн итн. Значи една ццфл да фали било на која позиција нема пиштење. Сите 4 поврзани свири у п.м  
Прашањето гласи до што би можело да е. Што да мерам прво кои напони фидбеци делови од кај да почнам прво, стварно незнам  Посрамен  Посрамен
« Последна промена: 22 Март 2017, 13:07:21 од GigaWatt » Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #1 пратена : 22 Март 2017, 13:55:01 »

Ова е инверторот?

Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #2 пратена : 22 Март 2017, 18:23:58 »

За жал не.
Ова е плочата

« Последна промена: 22 Март 2017, 23:44:58 од GigaWatt » Сочувана
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #3 пратена : 22 Март 2017, 19:24:32 »

Код:
http://sekepsehang.hu/wp-content/uploads/2015/02/SKSH1030.jpg

« Последна промена: 22 Март 2017, 23:40:58 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #4 пратена : 22 Март 2017, 19:32:49 »

Точно таа Тома  Cheesy
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #5 пратена : 22 Март 2017, 23:41:48 »

Има ли подуени електролити на плочата?
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #6 пратена : 23 Март 2017, 05:07:14 »

Нема
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #7 пратена : 23 Март 2017, 14:02:35 »

Ај провери дали шемата за инверторот и напојувањето се како од 920NW.

Код:
https://elektrotanya.com/samsung_920nw_lcd_monitor_service_manual.pdf/download.html
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #8 пратена : 23 Март 2017, 19:54:58 »

Гига, значи вака. Шемата за напојувањето не е иста, но за инверторот се вклопуваат некои работи на пр.  кај самите инвертори позицијата на која се наоѓа инверторот (Т501 и Т502) е со иста бројка и самиот инвертор (SPW-068). Кај мене на таа плоча драјвер е MP1009ES, а на шемата од која ти ми ја посочи драјвер е QZ9938G.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #9 пратена : 25 Март 2017, 01:09:31 »

А дали се друго освен MP1009ES се поклопува (исто е) во шемата од инверторот?
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #10 пратена : 26 Март 2017, 16:03:53 »

Апсолутно не
Сочувана
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #11 пратена : 26 Март 2017, 20:18:23 »

Трафата и пригушниците провери ги. Да не има некое лававо/ напукнато трафо? Блок кондензаторите провери ги визуелно и омски, да не има некој пробиено
Сочувана
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #12 пратена : 26 Март 2017, 22:40:28 »

Баш прееска проверував за такви проблеми. Лабав контакт нема, напукнато трафо... хммм ме замисли сега Cheesy
е сега вака, кога сме кај блок кондензаторите ги мерев омски е сега незнам  колкава вредност треба да ми искочи али сите се со иста вредност. Е ако погледнете на сликата оној блок кондензатор долу над ВИСОК НАПОН/ ШОК логото  што е, т.е одма позади, конекторот у чело му е, тој пишти тој го прави звукот... што не сум сигурен 100 % мада може е до трансформаторчето (Т501)
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #13 пратена : 28 Март 2017, 00:22:49 »

Сивиот кондензатор? Ако е тој, слободно можеш да го извадиш и да пробаш без него, дел од EMI филтерот е тој, може да работи и без него. Ако ептен сакаш да ставиш некаков, најди некој меѓу 100 и 470nF, 500V= (еднонасочен напон) или 275V~. Вакви кондензатори има во скоро сите уреди кои работат со SMPS напојување (LCD и CRT монитори и телевизори, напојувања за компјутери, лаптопи, итн.).

Пробај извади го и види дали тој бил причината или пак продолжува да зуи.
« Последна промена: 28 Март 2017, 22:47:19 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #14 пратена : 28 Март 2017, 07:47:42 »

Благодарам гига за одговорот, еве тестирав не е до него, самиот инвертор свири. Кога ќе го налегнам пониска фрекв. се слуша а кога ќе го отпуштам свири со ептен висока фрекв. дури непријатна за слушање
Ништо, вадам една неонка ( било која ) и гасам заштита и би требало да тера. Јас можам да ја изгасам заштитата и со 4 неонки али ке свири цело време, така да највеќе ми се исплати како што пишав погоре
Сочувана
Страници: [1] 2   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: