Страници: 1 [2]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со LCD монитор Samsung 943NW  (Прочитана 739 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #15 пратена : 28 Март 2017, 08:02:38 »

Епа тоа не ги разбирам LCD многу мониториве ќе ти тера ли сега  Зеленко или  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #16 пратена : 28 Март 2017, 22:53:12 »

Благодарам гига за одговорот, еве тестирав не е до него, самиот инвертор свири. Кога ќе го налегнам пониска фрекв. се слуша а кога ќе го отпуштам свири со ептен висока фрекв. дури непријатна за слушање

И кај двете трафа или само кај едното?

И не е баш паметно ова да го правиш со гола рака (да го допираш трафото). Генерира висок напон, ако не пазиш, може да останеш со Fanta фризура Зеленко.

Тоа најчесто се прави со шрафцигер и стискаш по феритот, не по самите намотки Шмекерко. Ако менува фреквенција на зуење при стискање и попуштање, 99% проблем е трафото.

Ништо, ако е ситуацијата како што ја опишав горе, треба да го премоташ трафото или да најдеш исто... или некое слично од некој друг LCD монитор. Не мора баш да се идентични, важно е да дава висок напон Шмекерко. А ако гаси со промена на трафото, како што пиша, изгаси му ја заштитата и види дали премногу ќе греат драјверите за трафоата. Ако греат, стави им некое ладилно тело (некако залеми го или прицврсти го), ќе тераат и така Шмекерко.

Епа тоа не ги разбирам LCD многу мониториве ќе ти тера ли сега  Зеленко или  Ладен

Би требало да тера Шмекерко. Изгледа кај трафото некаде попуштила некоја намотка и сега прави проблем.

@Gavro: Има универзални драјери за неонки на ebay. Побарај, не се многу скапи Шмекерко. Е сега, можно е да изгубиш контрола за brightness преку мониторот :S, ама тоа може да се подеси и преку графичката, така да и не е баш некој голем проблем Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Gavro
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 64« Одговор #17 пратена : 29 Март 2017, 15:05:39 »

Гига, свири само Т501 трафото. И да, знам и веќе имам 2 ( модула ) инвертора за 4 неонки пробав и тоа најдов 12В на плочата, но како што кажа и ти го изгубив подесувањето на јачина на светчина. Го средив со вадење на една неонка и гасење заштита. Еве го 2 дена не е гасен, не велам дека не грее мониторот, грее али тоа е минимално земајќи во обзир колку може да грее  Зеленко
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #18 пратена : 30 Март 2017, 09:11:16 »

Е е супер е тоа што не прегрева малце ако грее не е ништо вози Гавро или Мишко беше Зеленко Ладен Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #19 пратена : 01 Април 2017, 01:38:49 »

Ако можеш да ги држиш драјверите со гола рака, веднаш по гасење на мониторот, околу 2 секунди, нема проблем, ќе издржат Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #20 пратена : 01 Април 2017, 04:46:08 »

Па не би требало чим членот Gavro рече дека два дена го држел уклучен не би требало и уште тоа после тоа ако можел со рака да држи неколку секунди три четири не е проблем  Ладен Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: 1 [2]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: