Страници: 1 [2]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Проблем со ТВ Beko NR 21B7TG2-TXS (шасија 12.5)  (Прочитана 467 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #15 пратена : 24 Март 2017, 22:50:39 »

 For multimedia Models:  Enter [7=>5=>9=>2] while the picture menu is displayed, to enter the service menu option.  Press
  • to Exit from service menu.
Или
menu 7 5 9 2
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #16 пратена : 26 Март 2017, 22:12:18 »

Сега на Рк Гк Бк има 200мв напон а и пред тоа изгоре го заменив и за 2 часа изгоре што е работата стварно незнам, а на вдд е 230в, а пред тоа на старио интегралец имаше шорт помеѓу 4 и 6 пин.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #17 пратена : 27 Март 2017, 12:46:40 »

Цитирано
во стендбај мод на колектор имам 129В
Ако овој напон и во работен режим е 129V тогаш има проблем во напојувањето и затоа прво поправи го степенот да дојде од 107V до 110V.
238V за видео е премногу треба да е околу 180V !
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
abece
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 39


« Одговор #18 пратена : 27 Март 2017, 14:47:24 »

Во работен режим е мислам 115 не ме фаќај за збор, ке проверам колку е. Пред да го сменам ТДА6108 кога го ставив свичинго го оклучувам твто немаше слика и излезе црн дим од ТДА изгоре што се вика инстантно, па го заменив, и дојде слика на твто не работи околу 1-2 часа овој интегралец и изгоре.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #19 пратена : 27 Март 2017, 15:04:56 »

Цитирано
1-2 часа овој интегралец и изгоре.

238V
за видео (Vdd)  е премногу треба да е околу 180V !
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Страници: 1 [2]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: