Author Topic: Направете си мотор во домашни услови  (Read 907 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #1 on: 18.04.2017, Tuesday, 16:59:33 »
Само што го видов и јас на Фејсбук.   ;) Во секој случај добро е за почетници кои сакаат да сфатат од што се состои моторот и како функционира, нели.  ;)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #2 on: 18.04.2017, Tuesday, 17:10:36 »
Само што тресе у ПМ ;D.

Инаку, не можам да го видам видеото јас. Имав некои add-on-и инсталирано, pop-up и script blocker-и, disable им направив, ама не направи некоја разлика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 789
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #3 on: 18.04.2017, Tuesday, 20:23:01 »
Не гледам ништо во првата порака.
Жан

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #4 on: 18.04.2017, Tuesday, 21:47:30 »
Не излегува вака видеото ?
Ок, еве линк ама кодиран :)
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=0p2QTE26VOA
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 789
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #5 on: 18.04.2017, Tuesday, 23:14:36 »
Вака се гледа кај мене

Жан

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #6 on: 19.04.2017, Wednesday, 02:14:22 »
И кај мене е исто.

Не функционираат веќе кодовите. Стара е скриптата, а Google се повеќе го форсира HTML 5, така да... веќе ни Legacy API-то не работи :S... од legacy стана историја :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #7 on: 19.04.2017, Wednesday, 18:17:59 »
не се секирајте, немат шо да видите....за она да седнам да го прам требит тешка психичка состојба да имам. Некој фенобарбитони да пијам.  ;D

Настрана, конзервиве шо ги користит, пример ако не се железни ако се погодет алуминиумски, малку слабо ќе му работит изумов.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #8 on: 19.04.2017, Wednesday, 18:24:28 »
не се секирајте, немат шо да видите....за она да седнам да го прам требит тешка психичка состојба да имам. Некој фенобарбитони да пијам.  ;D

Настрана, конзервиве шо ги користит, пример ако не се железни ако се погодет алуминиумски, малку слабо ќе му работит изумов.
Ако нема што да видат, да го бришам водеото? Бидејки нема што да видат?
Ако е така зошто тогаш постијат електроничари хобисти кога се може да си купат од aliexpres за мали пари а не да се мачат да бараат делови (кои многу од нив ги нема) да прават плочки и да ги склапаат уредите?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #9 on: 20.04.2017, Thursday, 01:34:04 »
До некаде се сложувам со stiffy. Ова е мазохизам. Ова не го правам, па што сака нека биде ;D. Не дека може се да купам, туку... човекот пак го измислил тркалото... не гледам поента да го презентирам тоа... чисто информативно, ОК, ама да фатам да го правам... подобро би направил 3D анимација во AutoCAD како би изгледало се ова направено отколку да фатам и да го правам.

И да не заборавиме уште една работа. Дечките со вакви видеа на YouTube заработуваат добри пари од овие видеа... а да бидеме искрени, ова веќе не е квантна физика. Можеби било комплицирано да се измисли и направи пред век и нешто, ама сега... ова спаѓа во доменот на општо познати работи... барем во електрониката.

Да бидам искрен, за таа пара, да, и јас би го правел видеово, ама немојте во ниеден момент да мислите дека се ова го прави само за да презентира како се прави електромотор ::).
« Last Edit: 20.04.2017, Thursday, 01:38:39 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #10 on: 20.04.2017, Thursday, 01:48:59 »
Ако добро видов лимот кој го употреби е алумински и нема шанси ова да работи.И она *ока* пластелин што го стави!  ;D ;D Сите тежат полесен да биде роторот ,а овој настега топка пластелин.Ова нема врска,испаѓа како оние штосови со кулер од РС и магнетчиња ,а под изолацијата батерија!  8) Денес во секое ѓубре може да најдете мали или поголеми електромотори, да изадите скоро од секаде ,освен од паметните телефони :D :D Затоа се паметни- немаат електромотор. :(  Значи да правиш сега електромоторчиња е исто како да собираш за колекција салфети  по кафеаниве.. :D :D :D ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #11 on: 20.04.2017, Thursday, 08:06:14 »
Свашта луѓево за да заработуваат од YouTube прават глупости а имаат субскрајбери стварно солидно за глупости а ова е најглупиот канал ништо паметно не кажуваат пукаат петарди и сра*а и копира странски канали нешто кога ќе објаснуваат од техника врска со мозокот си немаат нормално никако да го пратите само губење на време е  8) 8) Еве еден тип стигна до солидно ниво на субскрајбери а глупости прави а има канали многу добри од инжинери ништо што имаат десет пати помалку субскрајбери. Пазете го клипчето и бројот на субскрајберите на каналот  8) 8)

Code: [Select]
https://youtu.be/7K5cqvqKVqI
« Last Edit: 20.04.2017, Thursday, 08:56:35 by GigaWatt »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #12 on: 20.04.2017, Thursday, 09:00:55 »
Не знам како не ви е јасно, пари прават од ова. А се знае масата на што најмногу се „пали“... на вакви работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #13 on: 20.04.2017, Thursday, 12:42:28 »
Ако нема што да видат, да го бришам водеото? Бидејки нема што да видат?
Ако е така зошто тогаш постијат електроничари хобисти кога се може да си купат од aliexpres за мали пари а не да се мачат да бараат делови (кои многу од нив ги нема) да прават плочки и да ги склапаат уредите?

неморат да го бришиш, и онака скоро никој не може да го види.   ;)

Да да, то е целта...сите (барем повеќето) кон то се стремиме...ама ако на “моторчево“ му најдиш некаква примена корисна освен за дилдо, пошо тресит ко будало, го повлеквам зборот шо го реков.  ;D

За едукативни цели, јас ќе донирам колку шо сакате моторчиња, растурете ги со чекан и шрафцигер и се ќе се научи далеку подобро него од видеово....исто и миљон уствари едукативни видеа имат на јутуб за ова тематика.

Не знам како не ви е јасно, пари прават од ова. А се знае масата на што најмногу се „пали“... на вакви работи.

катастрофа....или оние шо се life hacker...па то само дегенерици го прает, и уш поголеми дегенерици го гледет...да бев 2ро одд (тогаш ми беа тие фори јаки) и онака дур се занимавав, барем ќе заработвев од јутуб xD
да измислиш топла вода или од три правосмукалки исправни да напрајш една саката и еден куп отпад....и слично.  8)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Направете си мотор во домашни услови
« Reply #14 on: 20.04.2017, Thursday, 13:16:26 »
Не е све фуш, има и корисни канали на јутуб, EEVblog, MrCarlsonsLab, The Post Apocalyptic Inventor и уште некои други, нив можам да ги гледам со саати и секој пат учам по нешто ново... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio