Страници: [1] 2   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Достава на пратки по пошта  (Прочитана 518 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 418« пратена : 11 Мај 2017, 23:06:04 »

На неколку места на социјлни мрежи прочитав дека пратки од е-беј, али експрес не стигнуваат до крајната адреса, или се испразнети, а робата да се продава на тезги.
Дали има некој да има слична ситуација да биде изманипулиран од страна на македонски пошти,или е дезинформација.
« Последна промена: 11 Мај 2017, 23:28:37 од GigaWatt » Сочувана
DX-er
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 8869WWW
« Одговор #1 пратена : 11 Мај 2017, 23:28:40 »

Код:
http://www.dokazm.mk/vraboteni-od-makedonski-poshti-gi-kradat-pratkite-od-ali-ekspres/

Мене 30-40% од пратките не ми имаат стигнато... доаѓаат до Скопје а потоа исчезнуваат Таженко
Сочувана

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #2 пратена : 11 Мај 2017, 23:30:52 »

Мене ми се нема случено такво нешто. Мислам, ми се има случено да не ми стигне нешто што сум нарачал, ама не и да ми стигне празна кеса/кутија. А и да ми се случи, решението е многу лесно: не ми стигна производот, врати ми ги назад парите и готово Шмекерко. А шансите да ми се случи за истиот артикл два пати се многу мали.

Освен тоа, ова можеби се случува со комерцијални производи (производи за масовна потрошувачка, облека, чевли, патики, итн.). Скоро 100% сум сигурен дека барем 80% од работите што сум ги нарачал, цариниците не ни знаат што се Зеленко Зеленко Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #3 пратена : 12 Мај 2017, 02:32:03 »

E Гига колку луѓе знам како тебе вака Зеленко Зеленко Зеленко Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
IGOR_MK.
Ентузијаст
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 52« Одговор #4 пратена : 12 Мај 2017, 13:57:26 »

Обично тие со тракинг (потпис на испорака) стигаат во 99 проценти, арно ама другите пола-пола.
Многу нарачки имам направено преку Али и Ибеј во поголем број стигнале, е сега некои ако не стигнат како што рече Giga, дипјут и парите назад.
Вчера ми стигнаа 2 нарачки од Али по 20 дена од кога се нарачани и поштаров на врата бара потпис, во спротивно кога се без тракинг ги џитка пред врата, не се замара многу.  Шмекерко
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #5 пратена : 12 Мај 2017, 14:09:06 »

И јас имам сличен проблем со пратките, најчесто дел од пратките не се воопшто ни пратени, од она што успеав да заприметам, а дел се загинати по пат, мене ми имаат пристигнато после неколку месеци откако сум ги отпишал и сум нарачал замени, последно отпорници не ми имаа пристигнато, не верувам дека некој би се замарал дека ќе зема отпорници..
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6 пратена : 12 Мај 2017, 14:38:27 »

Вчера ми стигнаа 2 нарачки од Али по 20 дена од кога се нарачани и поштаров на врата бара потпис, во спротивно кога се без тракинг ги џитка пред врата, не се замара многу.  Шмекерко

Мене под чергиче ми ги ставаше Зеленко. Ама изгледа виде дека секој месец по нешто ми стига и престана да се замара, само ливчиња почна да ми остава и идам сам да си ги земам. Да бидам искрен и мене така повеќе ми одговара Шмекерко. Ем сигурно знам дека ќе го земам, ем јас кога ќе бидам слободен, тогаш ќе одам Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 418« Одговор #7 пратена : 12 Мај 2017, 15:59:16 »

Во целава работа се алудира на партиски војници кои се враборени последниве години и кој и воопшто не работат коректно, туку одма “се олеснуваат“ од товарот што треба да се достави, а и да заработат нешто. А при тоа никој да не ги гони ни морално ни правно за своите недела.
ако е готов производ односно уред секако ќе му најдат крајот, а ако се мали делови и елементи од некој склоп е за тоа немаат школа па може да преживее.
гардероба, патики, мобилни и друга слична роба не куртулува.

Дали од приватниве (карго) разнесувачи може некој да превземе овакви пратки и тој да ги доставува?
Сочувана
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #8 пратена : 12 Мај 2017, 18:56:46 »

мене 90% ми стигнале на време....се во ред. Ништо чудно скопје во пошта да загинат, ама не вервам дека некој би ги крадел....лесно е да бараме пари назад, ама то е причина да веќе ибеј има доста продавачи што веќе не доставуваат во Македонија.

Мене под чергиче ми ги ставаше Зеленко. Ама изгледа виде дека секој месец по нешто ми стига и престана да се замара, само ливчиња почна да ми остава и идам сам да си ги земам. Да бидам искрен и мене така повеќе ми одговара Шмекерко. Ем сигурно знам дека ќе го земам, ем јас кога ќе бидам слободен, тогаш ќе одам Шмекерко.
Јас го замолив секогаш да ми остава ливче...посигурно е...ама многу добар чоек е поштаров..и страшен басист, па еднаш му го поправав појачалото....и од тогаш дома ако нема никој, ми ѕвони на телефон или го носи кај мама на работа  Зеленко ...ама пак поинаку е Охрид, мал град е Зеленко

Дали од приватниве (карго) разнесувачи може некој да превземе овакви пратки и тој да ги доставува?
Нe, пошто курирот (кралска пошта, china air mail и тн во зависност од кај е пакетчето) ги носи во Македонија...во Скопје превзема царинска пошта, па после поштата носи до дома.

Зависи од договорите и преку која компанија....DHL порано имаше своја шпедиција и немаше допир со македонска пошта. Кралска пошта (од Англија) еднаш од Тетово чоек ми донесе пакетче....зависит како им се договорите. Смешко

Во секој случај, кина-скопје 7 дена, скопје - охрид 14 дена....од прилика така кај мене се  Зеленко

Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #9 пратена : 13 Мај 2017, 06:07:29 »

гардероба, патики, мобилни и друга слична роба не куртулува.

Добро, ова е јасно, ама овој проблем не е од сега, од памтивек е. И не е до партиски војници или нешто друго... едноставно, човечка лакомост е во прашање... а и фактот дека, да, скоро никој ништо не им може. Дур да докажеш дека си нарачал нешто и дека не ти стигнало, ехеееее, 100 пати пак ќе го нарачам со парите кои сум си ги вратил назад од производот што не ми стигнал Шмекерко.

Ви текнува во 80-ти и 90-ти кога од Австралија и Америка наши роднини ни праќаа пари преку пошта? Не беше реткост парите воопшто да не стигнат Превртување со очи. И тогаш се дигна „ука бука“ и пак ништо Превртување со очи.

Врати си ги парите, нарачај пак... јас така го решавам проблемот. Како и да е, јас не сум зијан Шмекерко. А ако фатам да исправам „криви дрини“, кај ми е крајот Превртување со очи.

Е затоа не нарачувам телефони и некои такви работи. А и да нарачам... што ќе му правам, склопен и исправен е Зеленко. Нема што да правиш, не е интересно Зеленко.

Јас го замолив секогаш да ми остава ливче...посигурно е...ама многу добар чоек е поштаров..и страшен басист, па еднаш му го поправав појачалото....и од тогаш дома ако нема никој, ми ѕвони на телефон или го носи кај мама на работа  Зеленко ...ама пак поинаку е Охрид, мал град е Зеленко

Браво, ти си се снашол Шмекерко.

Ама и јас се снајдов Шмекерко. Тоа што ми стигаа по 10 пратки секој месец не беше случајно Шмекерко. Си викам, ваљда нема да му текне 3 или 4 такви да ми ги стави под чергиче. Ај, за една, може и да не забележат комшиите (во зграда живеам), ама за 4... згора на тоа bubble wrap Зеленко Зеленко Зеленко... мало планинче Зеленко. Нема кај да ги набута, немам толкаво чергиче Зеленко. А си викам и најверојатно ќе му сп*зди, денес три, за три дена една, по пет дена уште уште четири, ќе си рече, само за овој треба посебна торба да носам која може ќе ми затреба, а може и не Зеленко. И гледам... ми профункционира тактиката Зеленко. Ставаше колку што може да става под чергиче (до 2 пратки, па ќе остави за една ливче во сандачето), помина, месец, два... потоа гледам и за маски за телефони почна да ми остава ливчиња во сандаче Зеленко. Ваљда си вика, овој будала е Зеленко, од шлепери до нитни се нарачува, од кај го знам што нарачал месецов, вака, што е сигурно, сигурно е, не ја ни земај пратката, стави ливче и готово Зеленко Зеленко Зеленко.
« Последна промена: 13 Мај 2017, 06:12:02 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #10 пратена : 13 Мај 2017, 23:06:25 »

и то е начин...if it works it ain't stupid...ако немојт со чекан, земи поголем (во случајов ако немојт со пакетче, земи со сто пакетчиња Јазик)!  Зеленко

еден ден ќе му се смачи Јазик
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #11 пратена : 14 Мај 2017, 05:42:38 »

Да де, тоа беше идејата Шмекерко.

А за муабетот со чеканот... со колега еден од факултет играме билијард. Јас прв пат играм, појма немам Зеленко и колегава ме учи, ама глеа не ми иде Зеленко. Абе проста физика е, ама треба и фат да имаш, ама изгледа јас го немав... или можеби многу пива имав испиено Зеленко, не знам, немам играно од тогаш за да видам дали е едното или другото... без разлика, гледа колегава не ми иде и ми вика „ако не знаеш како, удри јако“ Шмекерко. Истиот муабет Шмекерко Cheesy. И навистина, во 80% од случаите, функционираше Шмекерко.
« Последна промена: 14 Мај 2017, 05:44:30 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #12 пратена : 14 Мај 2017, 10:52:41 »

Така се учи се и занат земи механика прецвикај некој штраф и ќе се научиш колку да стегаш  Ладен  Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #13 пратена : 14 Мај 2017, 15:52:20 »

Е така е Шмекерко. Само гледај да не е од бандаж на кола Cheesy. Така се имаме зезнато еднаш со еден другар, мислам дека уште ја вози само со три шрафа едната гума Зеленко. Ама југце е, ај, и онака не дига повеќе од 80 Зеленко Зеленко Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #14 пратена : 16 Мај 2017, 20:54:28 »

Ете гледам една сијаличка за позиција ми истекол рокот за стигање. Не оти сум ја проверил. 0,36$ е, ама кој си валка раце за 0,36$ не ми е јасно... може да се провери в пошта некако?
Патем на бувљак би требало да најде штраф  Смешко
Сочувана
Страници: [1] 2   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: