Страници: [1] 2   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Случајно гасење на компјутер ?  (Прочитана 494 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 414« пратена : 17 Мај 2017, 17:46:06 »

Пред извесно време го исчистив ладилникот на процесорот, температурите не се сеуште пеколни,подесено да работи на 2,1Ghz процесорот од можни 2,9Ghz.
Моја претпоставка или вентилаторот не е добар, или пастата се исушила, или напојувањето ја мати работата.
ако има некој ЛОГ фајл каде би проверил дали има пречекорување на температурата на процесорот/

Карактеристика на МБ
Processor : AMD A6-3670 APU with Radeon(tm) HD GraphicsMemory : 4072MB(1333)
Mother Board : F1A75-V EVO
Windows Version : Microsoft Windows 8.1
Video Adapter : NVIDIA GeForce 6600
Сочувана
Hahahaha
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 671


« Одговор #1 пратена : 17 Мај 2017, 17:55:23 »

имав исти проблем, го сменив напојувањето и сега е супер си работи компјутерот Зеленко
Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #2 пратена : 17 Мај 2017, 18:02:42 »

Или ладилникот се измрдал и не налегнува на процесорот како што треба !Види и да не си скршил некој пластичен држач за кулерот. најдобро е со контакен термометар да мериш температура на ладилник , посебно на телото ,па на процесорот директно. Втора работа за исклучувањето проблем може да биде напојувањето = види да не има внатре подуени кондензатори на матична,колку грее чипсетот...Имаш Hirens, Аkronis, со нив тестирај
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #3 пратена : 17 Мај 2017, 22:41:31 »

Во право е batka. Провери да не слуајно ладилникот ти е изместен, не налегнува како што треба Шмекерко.

Инаку, за проверување на system logs и зошто изгасил, на Computer иконата Right click --> Manage --> Event Viewer --> Windows Logs --> System. Еве како би требало да изгледа.

Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #4 пратена : 17 Мај 2017, 22:58:53 »

Код:
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml
« Последна промена: 17 Мај 2017, 23:07:13 од GigaWatt » Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #5 пратена : 17 Мај 2017, 23:08:03 »

Ова за температура, ако е температура во прашање, ако не е... во Event Viewer ќе види која била причината.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 486« Одговор #6 пратена : 18 Мај 2017, 08:47:23 »

И мене ми има вака правено. Го реинсталирав и се среди.  Шмекерко
Сочувана
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 414« Одговор #7 пратена : 18 Мај 2017, 21:17:45 »

Проверив и ова е проблемот:
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.
4 години е напојувањето изгледа време му е за ново.

« Последна промена: 19 Мај 2017, 00:30:42 од GigaWatt » Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #8 пратена : 18 Мај 2017, 21:43:26 »

Има во ТРЕНД  Шмекерко Cheesy Cheesy Cheesy Бесплатно менување за членови на Форумов! Зеленко Зеленко
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #9 пратена : 19 Мај 2017, 00:25:39 »

Ај смени го кабелот за напојување... да не зеза случајно конекторот Превртување со очи. Ми се има случено неколку пати, особено со Кинескиве џабелеску кабли Превртување со очи.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #10 пратена : 19 Мај 2017, 12:30:19 »

Ај смени го кабелот за напојување... да не зеза случајно конекторот Превртување со очи. Ми се има случено неколку пати, особено со Кинескиве џабелеску кабли Превртување со очи.

Не бе Гига, тој од ЈУС стандардите кабли има.Ако чепка нека го отвори напојувањето и нека види колку електролити има подуено! Љутко Зеленко Зеленко
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
didy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 414« Одговор #11 пратена : 19 Мај 2017, 17:45:18 »

Како Батка каже Смешко каблите се добри, а напојувањето ќе го провериме.   Cheesy Cheesy
безплатно и јас менувам напојување  Зеленко за домашните членови на семејството  Зеленко
Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #12 пратена : 19 Мај 2017, 18:17:49 »

Немој дома *бесплатно* Cheesy Cheesy Шмекерко По 3 стотки земи им, да се знае кој е мајсторот!! Ладен
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #13 пратена : 19 Мај 2017, 20:57:52 »

И потоа ручек нема да види 3 дена Зеленко Зеленко Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #14 пратена : 20 Мај 2017, 10:31:34 »

Во мојот случај ни доручек немаше  Зеленко Ладен. Иначе нема многу филозофирање истиот квар го имав на најпрвиот лаптоп до напојувањето беше но исто и ова што го вели батка е факт само треба прецизно убаво да се измери температурата на хладњакот да се види како налегнува држачи нова паста се да се провери
« Последна промена: 20 Мај 2017, 10:37:41 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1] 2   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: