Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Аудио излез од ТВ LG  (Прочитана 161 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« пратена : 18 Мај 2017, 20:11:27 »

Едно малце глупо прашање... имам телевизор LG 3D ако треба точно моделот ќе го напишам, и сакам на него да ми биде приклучено појачало стално и по потреба да слушам преку појачалото. Е сега ако го приклучам на излезот за слушалици се губи звукот на ТВ..
Пробував преку скарт, така делумно работи ама само кога гледам ТВ. Ако пуштам нешто на HDMI или USB Hard DIsk некој филм тогаш нема на скартот аудио...

Некое чаре Молам? или ке мора да го отварам па да си залемам дирекно??
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #1 пратена : 18 Мај 2017, 21:41:40 »

Често се среќавам со вакви барања и да знаеш добро наплаќам за такви * глупости*.Барањето ти е чудно -ако го приклучам на излезот за слушалици се губи звукот на ТВ... Па , нели е тоа целта - звукот да оди преку друг појачувач и звучници?? Ако сакаш да работат и звучниците  на ТВ -то  побарај каде доаѓа аудио сигналот на женскиот џек на слушалките и тука земај сигнал.Стави два женски пинови на задната пластика на ТВ-то  и преку нив по потреба уклучувај го надворешниот појачувач.Во секој слнаједноставно е  со каб ел од слушалки без звук на телевизорот. Зеленко
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #2 пратена : 20 Мај 2017, 10:39:22 »

Е да ништо без да го отвори
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: