Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: LED ТВ Schneider SCH-3281  (Прочитана 194 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
frost5551
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 36


« пратена : 23 Мај 2017, 00:32:11 »

Model:SCHNEIDER SCH-3281
MB PCB:TP.SIS231.PT851
PANEL:T320XW04.V3
Flash: 25Q64
Телевизорот беше изгорен од гром, заменетo е еден транзистор NPN кој беше експлодиран (на плочата означен со GD1), два отпорника 2к и 68оми и изгорен флеш 25Q64. Пробав со повеќе флешови кој ги најдов на интернет но не успеав да добијам слика, иначе телевизорот уклучува и работи, тон има. Би замолил доколку некој има иста плоча и може да го вчита флешот да го прикачи или доколку некој може да го земе од:

Код:
http://remont-aud.net/dump/lcd_pdp_tv/prochee/schneider_sch_3281_shassi_main_board_tp_sis231_pt851/248-1-0-38153
« Последна промена: 23 Мај 2017, 01:13:16 од GigaWatt » Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #1 пратена : 23 Мај 2017, 01:12:17 »

Бујрум Шмекерко.

Код:
http://www.asuswebstorage.com/navigate/s/DCFAAF3AAA5348918FE62976979291C2W

Нареден пат, почитувај ги правилата Шмекерко.

6.1. Сите екстерни линкови кои ги post-ирате во вашите коментари треба да бидат кодирани. Доколку не знаете како да кодирате линкови, разгледајте ги останатите теми од оваа подсекција на форумот. Линкови кои водат до останатите делови од форумот пожелно е (но не и задолжително) да се кодират.
« Последна промена: 23 Мај 2017, 01:13:55 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
frost5551
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 36


« Одговор #2 пратена : 24 Мај 2017, 01:00:39 »

Благодарам, одлично работи  Зеленко
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #3 пратена : 24 Мај 2017, 16:22:14 »

Линкот од претходниот post веќе не работи, фајлот го избришав бидејќи ја upload-ирав шемата од шасијата и dump-от на elektrotanya.

Код:
http://elektrotanya.com/china_chassis_tp.sis231.pt85_p85_lcd-tv_sm.pdf/download.html

Код:
http://elektrotanya.com/schneider_sch-3281_chassis_tp.sis231.pt851_eeprom_dump.7z/download.html
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: