Страници: 1 2 3 [4]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Додавање на дневни светла на автомобил (DRL)  (Прочитана 1155 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #45 пратена : 14 Јуни 2017, 00:51:18 »

Најчесто нашата полиција додадените дневни светла на браник ги рачуна како магленики и пишва казни за пуштени магленки несоодветно.Па сега ти оди докакажи им дека тоа се дневни светла .

Ако носиш копија од закон во кој експлицитно е дефинирано дека тоа што всушност го имаш намонтирано не се маглинки, може и да не добиеш. Не викам да се расправаш, едноставно да потенцираш, со факти (со папирите во рака Cheesy), дека тоа не се маглинки и дека најпрописно ти се поставени, како што е дефинирано во законот.

Проблемот е што во нашите закони има мал милион недоречености Превртување со очи. Тоа е вистинскиот проблем. Ама па има има и друга финта која често ја користат правиците: ако не е забрането, дозволено е Шмекерко. Може и така да се извадиш Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #46 пратена : 14 Јуни 2017, 02:09:46 »

Кога веќе почнавме.. тој документ се вика а-тест...
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #47 пратена : 14 Јуни 2017, 02:48:46 »

Ако во законот е експлицитно дефинирано дека треба да имаш А-Тест за тоа, да, тогаш тоа е А-Тест. Ако не е... значи не е забрането да возиш и така.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #48 пратена : 14 Јуни 2017, 08:39:00 »

Па колку што читав од она на taurus со регулативите нетреба атест ваљда баждар и за тоа нема да земаат кој знае.Абе треба како мене стара каросерија сицеви из рата си возите old timer ни диоди ни ништо внатре тоа е најдобро решение за проблематикава јас мислам
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #49 пратена : 14 Јуни 2017, 08:54:03 »

Најдобро решение е да имаме средена држава, закони и законодавен систем... ама пуста желба Превртување со очи.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #50 пратена : 24 Јуни 2017, 18:02:03 »

Taurus го гледам активен е на форумов и сега беше којзнае што направи со проектот до кај е што има порачано што чека да му стигне. Мада и жешко е не се работи  Зеленко Ладен Ладен Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
taurus
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 15


« Одговор #51 пратена : 27 Јуни 2017, 11:26:30 »

Да, на сонцево ич не ми се пика под хауба за жици да пуштам Cheesy Колото иначе е направено на протоборд, програмата напишана, за монтажа треба да дотестирам,  да нацртам плочка и некоја мала кутија што тоа би го собрала. Во моментот кога се ќе е проверено и документирано, одма објавувам, без гајле Шмекерко
Сочувана
Страници: 1 2 3 [4]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: