Author Topic: Чудно шрафче - со каков шрафцигер би можело да се одшрафи  (Read 1901 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Па на крај краева според Марфиеви закони или кои сите уреди што се така затворени никогаш немаат нешто вредно во нив или корисно еднаш само од Мерцедес Бенц камион чичкоми пошто е камионџија цела електроника за новите инџектори за убризгавање ја разлемував неисправна нормално беше внатре дури и фреквенција нешто плл кодирана брава со брава конектирано ако згршиш непто веднаш мења фреквенција и не ти дава да го палиш да речеме во брзина ако ти е па една кутија полна со кабли имаше контрола само на нејзе пишуваше на нејзе и искачаа многу кабли со поп нитни нитувана метална кога ја отворив внатре како на таблата со осигурувачи еден тон 15 релиња имаше двослојна плочка со интегралци и SMD компоненти отпорници кондензатори.Релињата не се обични него имаа нешто внатре баш како во кола како за жмигавци оние со електроника за горивото имаше ти викам и код ако нешто сгрешиш мења фреквенција и тоа му е знак да го сопре.Имав среќа да видам цел компјутер значи со перифериите и делот за ОBD дијагностика на шлеперот на камион влекач 2010 производен пошто не знам ни дијагностика ни ова би рекол една двослојна плоча нитувана во метално куќиште оклопена полна со дигитални кола HC маце RF дел имаше и еден куп чипови керамички резонатори дигитлна електроника џабе се мачев да ја бишам да ја отварам кога на пример ни SMD дувалка немам сега ни ништо но мерак
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Батка, дај малку среди си ги постовите! ??? Нема ни точка, ни запирка,не се знае почеток и крај! И не знам дали некој ја свати суштината на твојов пост.Пишувај кратки и разбирливи реченици.И внимавај на правописот! (ах, не требаше екстерно да се укине, бар не по македонски!) :P
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Батка претерувам али те молам од се срце прочитај го постов онака кога го спомна за јазик ме повлече луто те молам прочитај и не бриши.Прво секоја чест за луѓево од ниедна партија не сум што го уништија тоа бескорисно чудо кое се викаше екстерно.Прво во втора година сите професори исплашени од тоа чудо екстерно мене твојот велешки пријател Петре Николовски Америка сега си живее во Америка кај ќерка му ми вели тебе многу те почитувам немај гајле се знаеш но додатно ќе те спремам ми се падна предмет Аналогна електроника јас во тоа време ја учев не спиев одам на екстерно нешто од учебникот а и он ме спремаше спуцав 30 од триесет поени и вториот ми беше дигитална електроника имаше прашања од уџебникот нормално ги спуцав и имаше еднопрашање глупо друго глупо не чува еден неможеш да препишеш од друго школо и едно прашање вели која машина е најстарата машина за сметање абакус компјутер дигитрон и јас велам што е абакус го напнав инспекторот само тоа незнаев дека било онаа бројалицана никогаш во животот мој тогашен го немав тој збор слушнато и ми кажа и по логика извадив 30 од 30 тука две петки.Горд сум на тоа екстерно горд горд без дадени прашање а имаше и прашања со мозгање многу одлично екстерно каде навистина кој работел и се трудел и ја сватил материјата ќе извади перфектна оценка.Но во трета година стана еден хаос и четврта абе како малер да ме биеше убав малер пак ми се паѓа слично електронски склопови и уреди се учеше за аудио делот прашањата исти од на тие лани мене ми ги дава Петре глупаците што ги прават прашањата за екстерно по некој предмет сменија прашања по некој не електронски не јас за пола саат 500 прашања научив пошто многу учев абе се од книга ама книгата ја правеше наша професорка на која кога ја правела и умрел сопругот и целата расеана дали при куцање некој лекции утнати збори за грамофон во лекцијата пикап мувинг магнет или коил да е главата и одеднаш магнетоскопска глава во лекција за грамофон а во лекција за магнетофон грамофонска глава еј лелелеле извинете грешка моја кога таа грешка и на екстерно а им кажувам на тие на екстерно прашањево и сликата е грешна на прашањето вели објасни за грамофон а слика е ставена од магнетоскоп а другите две глави од хард велам под б е точно тоа под б на сликата е магнетоскопска глава а не грамофонска грешно е во книгата тие ми велат тоа не е наш проблем им велам грешно е прашањево компјутер механички ви ги прегледува од лани само гледа дали е под б така ви е признаено али никој нема м*да да ви каже дека незнаете што сте признале дечко абе одговарај јас им велам така криво го одговарам под а искачаат резултати кога бев трета година и дигитална 30 поени од триесет дадени прашања ова 29 од 30 нема врска компјутер ги прегледува и јас сум запнал сакам на увид да одам  добивам одговор од министерството за образование и наука дека оваа година ни биле дадени прашањата и дека компјутер ги преглдедувал и дека се работи за моја грешка јас сум утнал мојот приговор е неоснован но добив право на жалба и ги нагрдив во моето повратно писмо јас тврдам дека под б стиснав незнам што било како прво прашањето не ви е точно како може машина да го прегледува не ни знаете што пишува без срам сум поганел во жалбата и сум го пцуел министерсвото незнам што ми беше откачен од секогаш сум.И добивам одговор дека јас сум прв средношколец во Македонија што може да добие увид и кога го разгледале прашањето стварно си немало врска но тоа било грешка на професорката не приметила при електронското куцање на книгата а они несвесно го земале за прашање на екстерно и бидејќи сум преговарал многу и со нагрдни зборови и некултурни сум ги вреѓал ќе морам да полагам на ново на сосема друг прашања усно пред комисија во Коце не во моето матично школо јас тоа и го чекав таму некој нивни полтрони значи не ме испитуваа од Коце професори него од министерството некои ку*ртончиња и еден професор од Коце само мораше да има стручно лице и едно ку*тонче од 25 години упорно цело време ме прашува а јас фанатик Петре ме спреми цела книга ја знам он мене ќе ми поставува прашање што е осцилатор колпиц хартлиев или примопредавател што е а јас и глупите дефиниции ги знаев ќе ми кажува што е репетитор а лично во Гиза скопска идев на пракса после школо и штелував репетитор и на Елит такси новиот репетитор со екипата сум помогнал да се постави кога се постави Р6 радиаматерскиот тогаш во велешка Бреза па ја бев со човекот радиоаматер што им го постави заедно го штелувавме SWR-от и некое ку*тонче мене што ќе ме праша невидел ништо практично го дознав и како се вика по една друга случајна приказна примен на работа така партиски од министерство он комисија бил.Два саата ме испрашуваше и направи исправка оцена иста пет само не 29 поени него триесет и до година го тргнаа тоа прашање од комбинациите а пак истите јас ги имав и на сите ги раздадов.Ех сега јас четврта пак електронски склопови по игра на случај 250 прашања највеќе тој е предмет со пет часа неделно али за четврта се правеше на полугодие и на пола прашањата и јас пак учебникот што ми го дадоа катастрофален од истава бабичка расплакана го има пишувано кога и умрел мажот она така и беше пред пензија и одам кај нејзе абе професорке и викам имате еден лапсус пак жената зема да плаче пак ли лапсус бе и велам во лекцијата за 3D телевизија велите за да можеме тридимензионално да гледаме мора да се победи паралакста и таа паралактична бариера физиолошка мана на окото а на сликите за примери доле пишува слика еден при 2д гледање и ставена на окото паралактичната бариера слика два при 3д гледање без паралакса сега во текстот обратно велите и велам јас она леле извини пак сум утнала нешто многу паметна жена зема 5 илјади евра за тие некои си три книги али и најдов грешки и си вели да во право си и велам ама пак тоа прашање е дел од екстерните и прашува за 3д а јас мора да го заокружам барањето под б кое уствари е 2д без паралактична бариера али ради вас е така и земено абе вика само немој пак приговор да даваш.И јас пак тоа и дигитална на екстерно и во четврта и вадам 30 дигитална од триесет петка а ова 29 од триесет давам приговор образложувам зошто веднаш ми се прифаќа овој пат и добивам триесет бода а од сите технички школи во Македонија никој по дигитална и електронски склопови и уреди не вадел петки со 30 поени од 26 почнуваше петка сите што имале петки со 26 27 поени јас сум се спремал за триески.И крваво сум вадел триески.Значи батка ради грешка на професорка во книга и за трета и за четврта година се примаат прашања непроверени само грешки имаше во сликите едно бара а сликата е сосема друго и успеав да истерам правдина малку и професорката ми се лутеше зошто кога знаеше вели криво ги одговараше велам не криво јас сум секогаш прав вие сте згрешиле ајде вика терај прави скандал за еден поен што не менува ништо.Значи батка налета на човек што  е единствен така ми рекоа во Македонија што дал приговор и му се прифатил два пати и тоа последователно и ради мене се тие прашања тргнати ради грешка на професорка при електронска изработка на книгата.И среќа не ми се падна македонски имав петка поклонета секогаш реална четворка тешко ми одеше учењето  но да не ми квари просек имав петка а сакав литаратура и читав многу.Но последните две години не чуваа наши професори и даваа да се препишува и што фајде кога за стручните школи цело време по стручните предмети три години четири истите прашања си ги разменуваат сите и препишуваат а и македонски професорката сите ги одговори и ги даде на петките па они ги дадоа на сите ги собра и ги замоли немојте повеќе од тројки да вадите или четворки една двојка неставам нека има тројки пошто ги имате прашањата а и ако ние ќе ви даваме препишувајте си не препишаа за повеќе од тројка а петките за петка или четворка и тоа е тоа македонски догодина во стручните училишта пак истите прашања и пак овој договор препишувајте но со усул.И така во ПТТ се имаше добри резултати се се поклопуваше едноставно препишување и договор меѓу ученици и професори за оценка. Нормално последниве четири години сами се чувааа.И какво екстерно бе батка кога на средните технички училишта секоја година не им ги мењаваа прашањата на гимназиите да прашањата за средните технички ги правел некој по наредба му рекле направи 500 250 прашања а он не ни имал врска со електро правел прашања или на некој професор од електро му дале а кај него исто од брзање и стрес му се десило некој лапсуз да направи и незнаеле дека три книги се грешни на пример со грешки не печатни како моите неко грешки во сликите при термини и факти баткааааа.Затоа батка битно е во фактите и термините да не грешиме а и во правописот исто но ова е пострашно ајде биди ми поздравен голем човеку.И добро е што се укина тоа екстерно и го запозна единствениот човек од средните технички училишта кој дал два приговор за еден поен одговорил грешно пошто точното не било точно и се борел да докаже дека е во право и тие прашања се исфрлиле.Две години генерации после мене ги немаа тие глупости а се друго беше точно.А еве сега нема ни екстерно.Голем човеку те молам не го бриши ова.Например Муро е професор и ги знае овие учебници на професорите од ПТТ мали ситни грешки има во сликите што јас при читање ги најдов они не си ни ги прочитале две мали се навидум но големи се и на екстерно ги земаа што е најтрагично се изборив да ги нема но нема веќе екстерно што е убаво.Луѓе извинете уште еднаш што пишувам големи постови тешки за читање ве разбирам на никој до ова не му е дојдено но ете што да правам кога ќе ме буцне некој коментар али батка е добар секогаш се вади еј како селски буквар ме чита само македонски пишал легенда е
Батка, дај малку среди си ги постовите! ??? Нема ни точка, ни запирка,не се знае почеток и крај! И не знам дали некој ја свати суштината на твојов пост.Пишувај кратки и разбирливи реченици.И внимавај на правописот! (ах, не требаше екстерно да се укине, бар не по македонски!) :P
Значи во секое мое карање на форумов батка кога и да ме искарал во право е неќна размислувам си велам колку овој човек треба со интелектот да е пред мене али стварно е во право за се што ми кажал батка е неприкосновен величина е.Уште еднаш извинете за несредениов и долг пост се трудев да доловам нешто околу тоа екстерното ајде Гига е едини човек што не ми би се љутел кога му тролам по темиве.Абе едно време надимакот ми беше луди.Ајде се најубаво на сите и запомнете always look on the bright side of live be positive people be positive
« Last Edit: 03.06.2017, Saturday, 03:59:07 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мислам дека batka повеќе мислеше на една работа, се вика мисловна целина. Кај тебе го нема тоа.

Значи, завршувам со една мисловна целина (пишувам околу некоја работа, бла бла) и кога ќе се префрлам на друга, ставам нов ред. Вака изгледаат како зборови натрупани едни до други без нешто конкретно.

Еве, забележа како јас се префрлив од една на друга мисловна целина. Завршив со она што сакав да го кажам и се префрлив во нов ред (пасус) и продолжив друга (можеби слична, но сепак не е целосно поврзана со претходната), односно ти давам пример (во овој нов ред) како треба да изгледа.

Не ме сваќај погрешно, на форумов си добредојден, на никој му немаш ништо згрешено, ама ваквите post-ови се... практично трошење на време за повеќето членови бидејќи треба да извлечат неколку корисни работи од еден километарски post... односно да ја извлечат суштината на post-от. Ти знаеш да се префлуваш од тема на тема во една иста реченица без логика. Тешко е да се читаат такви post-ови. Признавам, и јас знам да правам така (брзо да префрлувам од тема на тема во еден ист post), ама одвојувам со нов ред, запирка, точка, три точки... зависи каде како ќе ми текне или како мислам дека е адекватно.

Ова се вика срочување на мисла. Срочи го тоа што сакаш да го пишеш, подели го на логички целини, стави нови редови на тие места и тоа е тоа. Ако видиш дека некаде во текот на пишувањето на post-от ти дошло нешто ново на памет, нешто што претходно не си го планирал, пак стави нов ред, одвои ја логичи/граматички таа целина од мислата. Никој од нас не пишува аосолутно граматички точно, како од граматиката на Блаже Конески, ама се трудиме, колку што можеме да биде попрецизни. Не поради нас, пред се поради другите членови. Сигурно сакаш и други да го прочитаат и да го сватат она што имаш да го кажеш, констатираш, советуваш, презентираш, итн., така? Епа ова е начинот.

Пак ќе пишам, не ме сваќај погрешно. Очигледно не си бил член на други форуми претходно... или можеби и си бил, ама не си ги сватил „правилата на игра“ по форумиве. Биди конкретен, прецизен, срочи го тоа што сакаш да го пишеш и ќе видиш дека post-от од километар на крај ќе се сведе на неколку пасуси ;)... она што е всушност најважно ;).

Еве, јас, на пример, пред да отворам нова тема или да пишам некој post, ако треба да биде долг, како овој, правам мисловна целина во главата... што сакам да пишам, како да почне, како да зврши, што е поентата на овој post, во кој дел од post-от да го ставам тоа, итн. Ова не е real time двострана комуникација па да се разбереме и без точки, запири, нови редови, итн. Не се за џабе тие измислени ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
nsu овој твој последен пост не ни имам намера да го читам - добро ти објасни Гига зошто! Значи, не ми смета што пишуваш ( содржински!),  ама овака срочено - ми смета, и тоа како! Основната примеса на Македонскиот форум за електроника е да ја негуваме кирилицата, писмото, јазикот и ПРАВОПИСОТ! Тоа ми смета- километарски пост , без интерпункција - на ништо не личи!! Не мислам јас да те учам како тоа се прави, доколку до сега не си научил.Ти кажав предходно дека за почеток започни со кратки реченици и употребувај барем точка и запирка. Во спротивно јас лично нема да се занимавам воопшто со дешифрирање на твоите постови.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 789
nsu биди сигурен дека никој нема да го прочита твојот пост. Барем јас не мислам да го читам :)
Прво размисли што сакаш да кажеш, смисли ја реченицата и напиши кратко и јасно, за да може сите да те разбереме.
Жан

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Готово во постов погоре нема печатна грешка само е еден мал роман со мали букви цело време ова кога ептен ќе ме фати за некоја тема кога ќе ме дирне некој се заборавам. Еве нова реченица да вежбам.  Пак нова од сега ќе пишувам само за конкретни работи кратко и јасно и со пасуси како во книга Гига тука е во право.  Ептен стварно не е двонасочна комуникација. И повеќе нема која тема да ме дирне ова околу екстерното морав некаде да го кажам што мислам ај да се ослободам ќе го средам со пасусчиња. Ви благодарам на сите за разбирањето за вашата упорност и помош и истрајноста што ме корегирате
« Last Edit: 03.06.2017, Saturday, 16:51:12 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
@nsu Штом сакаш да пишуваш толку големи постови, батали ја електроникава, занимавај се со книжевност.  ;) ;D ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
@nsu: ОК, ќе бидеме трпеливи ;). Вежбај малку друже. Еве, на пример, пред да напишеш post, пиши го во text фајл или Word документ и потоа, copy/paste на форумов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Атанас за жал уште си прва а јас веќе во втора полагав екстерно во тоа време прочитај да видиш како на двапати по електронски склопови и уреди сум давал приговор за еден поен и што сум правел.А за книжевност не ме бидува.Драго ми е што ти воопшто нема да фатиш екстерно прочитај од постот ако не те мрзи драго ми е што ви го укинаа
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
А, зошто ми е екстерно да полагам? Поглупаво нешто од тоа нема.  ;) Патем, и јас сум полагал 4 години, без гајле.  ;)  ;D

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Да да и ти си фатил само се имаш ли некогаш бунето за неточни прашања кај нас посебно во техничките школи по стручните предмети учебниците беа смешни имаше технички грешки технички а не правописни технички и нормално тие неточни работи кои врска си немаа одеа и на екстерно
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
nsu, какви грешки !
технички
Code: [Select]
http://www.makedonski.info/search/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8или
електрични
Code: [Select]
http://www.makedonski.info/search/%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Многу избегавте офф топик.
Или држете се до она што е наменета темата или пишувајте во некоја општа дискусија, а можете да си отворите и тема за она што сакате да го кажите.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Електрични во шемите така е Тома еј стварно не размислив како часови по македонски ми е со тебе и една електрична шема на еден степен беше згрешена во учебникот по електронски склопови и уреди за четврта година и тоа со 2Д И 3Д гледањето паралактичната бариера во 2Д.Затоа многу ми е драго што им сигерирав и реакцијата на професорката беше да јас тогаш имав семеен проблем расеана бев не проверив убаво а и ученици не спиеле кога ја правеле книгата и докуцувале нешто.И вели еј не сум го загледала ова со сликиве.Но за жал таа грешка одеше и на екстерно одма механички.Но беа известени и господата од министерството.Devil готово нема да има веќе се беше ради моја едукација на македонски еј ќе станам македониста Тома ќе ме научи. Ајде да вежбам пасуси па Тома и технички се ова со физиолошката мана на окото кај паралактичната бариера не е баш електрична. Во секој случај сите се разбравме малку се изнаприкажавме заради мене. Но толку ќе е со оф топик уште еднаш на сите ви благодарам за толеранцијата. Темава нека си продолжи нормално ако Гига го отвори чудото некогаш.
« Last Edit: 05.06.2017, Monday, 15:15:11 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш