Страници: [1]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Помош за телевизор Panasonic Lcd Tv модел TX-40C320E  (Прочитана 236 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Teslakr
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 165


« пратена : 01 Јуни 2017, 11:46:05 »

Се работи за тв панасоник tx-40c320e изгорена е напојувачката плочка со ознаки VESTEL 17IPS71, изгорен е мосфетот Q15 7N65B и интегралот IC PMW U202 кој ги носи следните ознаки 10001 под него 5371 дали знае некој што интеграл е овај неможам да најдам ништо со овие ознаки. Најдов сервисна шема за оваа плочка U202 го дава со ознака FAN6300. Ако некој го има сретнато ваков иц нека кажи што е. Благодарам.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #1 пратена : 01 Јуни 2017, 13:17:56 »

Види подобро.
Треба да е 1Q001
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Teslakr
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 165


« Одговор #2 пратена : 01 Јуни 2017, 20:44:28 »

Ne se gleda dobro mozebi da e 1Q001 ama zosto na servisnata sema u202 e Fan6300. Dajte nekoja idea za da go najdam. Od tel. pisuvam.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #3 пратена : 02 Јуни 2017, 11:51:31 »

Разгледај и реши!


BM1Q001FJ-E

Код:
https://www.scribd.com/document/312356270/bm1q00xfj-e-477211-1

FAN6300

Код:
http://www.datasheetdir.com/FAN6300+PWM-Controllers
« Последна промена: 02 Јуни 2017, 23:09:02 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Teslakr
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 165


« Одговор #4 пратена : 02 Јуни 2017, 18:05:19 »

Фала ти Тома, дали може да се најде сервисна шема за оваа шасија пошто и D37 е пукната а не се гледа што диода е.
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #5 пратена : 02 Јуни 2017, 20:57:24 »

На оваа шема D37 e зенер диода12V!

Код:
https://elektrotanya.com/vestel_17ips71-r3_sch.pdf/download.html

« Последна промена: 02 Јуни 2017, 23:07:43 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Страници: [1]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: