Страници: [1] 2 3   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Помош околу напојување на телевизор LG 19LG3050  (Прочитана 766 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« пратена : 07 Јуни 2017, 00:16:59 »

Здраво колеги. Ми треба помош, се работи за монитор телевизор LG, напојувањето не работи. Еве слика од плочката:Не можев да најдам шема, обележаните кондензатори на сликата беа подуени ги сменив сите, исто така го сменив и регулаторот STR-W 6252 ама пак не сака да уклучи. Треба да има 5.1 и 15 волти на излез ама на 15 волтниот излез добивам 0,5 v.

Исто така, пред да ги заменам кондензаторите се слушаше некакво пиштење, ама сега и тоа го нема...
« Последна промена: 13 Јуни 2017, 01:39:07 од GigaWatt » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #1 пратена : 07 Јуни 2017, 00:25:15 »

Види дали има зенерки околу оптокаплерите (можно е да се SMD и да се од долната страна на плочката). Ако има, извади ги и провери ги. Можно е некоја од нив да е во краток спој. Ако има некоја во краток спој, извади ја, тие се заштитни. Пушти го напојувањето. Ако проработи, може и да ја изоставиш зенерката/зенерките во случај да не најдеме шема од напојувањето. Ако не е проблемот во нив (ако сите се исправни) или ако не проработи напојувањето, ќе бараме шема и ќе разгледаме подетално каде може да биде проблемот Шмекерко.
« Последна промена: 07 Јуни 2017, 00:27:14 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #2 пратена : 07 Јуни 2017, 01:51:40 »

Мене ми дава LG 19LG3050 LCD TV , а не монитор !? Објасни за што конкретно се работи??
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #3 пратена : 07 Јуни 2017, 05:50:17 »

Во право си батка се работи за телевизор а не монитор.. моја грешка.. се извинувам
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3201


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #4 пратена : 07 Јуни 2017, 08:45:00 »

Кај U303 плочката е целата потемнета од греење, провери ги деловите околу него, а не е лошо и да го смениш. Тоа е претпоставувам некој драјвер во примарот, провери дали дава нешто на излез (осцилира).
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #5 пратена : 07 Јуни 2017, 10:49:51 »

Еден пример зошто се потребни сите податоци па и составот со ознаката на „главните„ елементи во тој степен.
19LG3050-ZA.AEUGLBP
19LG3050-ZA.BEUGLBP
Колкав е работниот напон на мрежниот електролит и колкав е напонот кај него!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #6 пратена : 07 Јуни 2017, 13:25:54 »

Исто така, пред да ги заменам кондензаторите се слушаше некакво пиштење, ама сега и тоа го нема...

Сосема нормално, тоа најверојатно било од електролитите. Ако било од некој од трансформаторите, ќе го имало и откако си ги сменил електролитите.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #7 пратена : 07 Јуни 2017, 19:20:33 »

Еден пример зошто се потребни сите податоци па и составот со ознаката на „главните„ елементи во тој степен.
19LG3050-ZA.AEUGLBP
19LG3050-ZA.BEUGLBP
Колкав е работниот напон на мрежниот електролит и колкав е напонот кај него!


Напонот на мрежниот електролит е 325 волти, а самиот електролит е за 450 V,
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #8 пратена : 08 Јуни 2017, 12:42:12 »

Цитирано
19LG3050-ZA.AEUGLBP
19LG3050-ZA.BEUGLBP
Не напиша дали има суфикси после 19LG3050!

Цитирано
Еден пример зошто се потребни сите податоци па и составот со ознаката на „главните„ елементи во тој степен.
Се мисли дали има и кои се „интегралците„ од долната страна на плочката.
Дали има OZ9938GN или слично и која е позицијата , дали има и други „интегралци„.

Цитирано
Напонот на мрежниот електролит е 325 волти, а самиот електролит е за 450 V
Зошто би ставиле електролит со работен напон од 450V а измерениот напон е 325V. Би требало по некоја логика тој напон да е околу 380V

Постави слика од другата(задната) страна на плочката.
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #9 пратена : 08 Јуни 2017, 12:46:15 »

1.41 * 230 - 1.4 =~ 323V. Не гледам зошто напонот би бил 380V.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #10 пратена : 08 Јуни 2017, 12:49:09 »

Цитирано
Зошто би ставиле електролит со работен напон од 450V
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #11 пратена : 08 Јуни 2017, 15:49:42 »

Поентата ти е дека оправдано е да се стави електролит со работен напон од 450V само ако напонот на краевите е 380V? Можеби таков имале... ми се има случано многу пати да начекам вакви изведби кај Кинескиве направии... немале 400, имале 450 на располагање со исти димензии, ама помала капацитивност... стави што имаш... таа логика ја тераат. А може и само на штампата да го пишува тоа... и тоа го имам начекано. Као демек работен напон му е 16V, оптовари го со 12V, грее. Очигледно е дека е 10V-ен, ама што пишале, а што е реалноста се две различни работи.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Toma
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1097


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #12 пратена : 08 Јуни 2017, 16:14:46 »

PFC (power factor correction; also known as power factor controller) is a feature included in some computer and other power supply boxes that reduces the amount of reactive power generated by a computer. Reactive power operates at right angles to true power and energizes the magnetic field.

Некои напојувања работат на 323V а некои на 380V.
Во прилог шема (како пример) каде се гледа како се добиваат 380V.
Код:
https://electronics.stackexchange.com/questions/182579/are-typical-computer-power-supply-units-leading-or-lagging-power
« Последна промена: 13 Јуни 2017, 01:42:42 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #13 пратена : 08 Јуни 2017, 18:07:57 »

1.41 * 230 - 1.4 =~ 323V. Не гледам зошто напонот би бил 380V.
Кај многу тв-иња не со CRT LCD пример има напон баш напротив од 380 волти еве тоа квартот LCD што прашував за екранот кога не му чинеше имаше 380волти напон.Ете Тома објасни како се добива  Зеленко Значи мора 450 инаку ќе направи fireball бам бам само како кондензаторите во моето прво појачало старо се дуел се полнел и само имаш едно бам мора 450волти  инаку бам бм бам бм абе најак звук е
« Последна промена: 08 Јуни 2017, 18:12:42 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
DL1BT
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 12


« Одговор #14 пратена : 08 Јуни 2017, 18:33:19 »

Напојувањето на сликата _нема_ PFC во него. 450V кондензатори наместо 400V најчесто се ставаат за да се зболеми времето на живот на кондензаторот (што во овој случај не е ситуација)
Сочувана
Страници: [1] 2 3   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: