Страници: 1 [2] 3   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Помош околу напојување на телевизор LG 19LG3050  (Прочитана 675 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #15 пратена : 08 Јуни 2017, 19:20:32 »

Така де така многу поубаво знаеме какви се кинезиве кога наместо кондензатор со декларирани 400 волти работен напон го тераш на 380 волти поубаво и подолг век ќе се има се разбира кога ќе земеш 450 волтен исто како шеснаестките кинески дсет реално може и 12 не е проблем но мала разлика на цени се ако веќе работиш 12 или може и 25 волтен да ставиш Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
DL1BT
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 11


« Одговор #16 пратена : 08 Јуни 2017, 19:35:22 »

Апсолутно ништо не разбрав што напиша :-)
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #17 пратена : 08 Јуни 2017, 20:06:03 »

Апсолутно ништо не разбрав што напиша :-)
Де бе другар па толку ли сум само гледам да се корегирам 16волтен кондензатор деклариран ако го драјваш за 12 земи си подобро 25 подолг век ќе има нели како што кажа ти го потврдив твоето тврдење во колово има напон од 380 волти факт и не е спорно ништо стави 400 волтен кондензатор не поубаво 450 како што рече ти исто векот на траење нормално ќе е друг.Така е тука се согласувам исто како јас со дизелчево мое лагери на голема песница на клип бучат не го симнувам испод 4500 полн гас прва 45 втора 80 пишти се си има век на траење извини ако не ме разбра ете појаснив се звиси како ќе го експлоатираш нештото Ладен Зеленко.
« Последна промена: 08 Јуни 2017, 20:20:46 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
DL1BT
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 11


« Одговор #18 пратена : 08 Јуни 2017, 21:48:20 »

Не не, не мислам за техничкиот одговор. Мислам за начинот на пишување и употребата (or lack of?) на македонски правопис :-).
Сочувана
batka
Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9527


оптимист до крај!


« Одговор #19 пратена : 08 Јуни 2017, 21:50:45 »

Тоа е веќе видено кај него - пишува ништо да не разбереш ! Ладен Батка, нели ке се поправиш? Превртување со очи
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #20 пратена : 08 Јуни 2017, 21:51:39 »

Де бе другар сите како граматичка полиција против мене еве веќе не пишувам големи постови се трудам да се разбираат. Еве нов пасус толку ли е битна граматиката. Ајде готово нека се јави членот што направил нека продолжи Тома да му помага и повеќе да не се прашува и во оф да се оди.Ете прочитај ги сите мои постови денес имам еден многу добар и се трудам да се поправам ајде Марко понатака нека се јавува што направил Ладен


Де бе другар, сите како граматичка полиција против мене! Еве веќе не пишувам големи постови. Се трудам да се разбираат. Еве нов пасус.Толку ли е битна граматиката? Ајде готово, нека се јави членот што направил. Нека продолжи Тома да му помага и повеќе да не се прашува и во оф да се оди.Ете прочитај ги сите мои постови денес. Имам еден многу добар и се трудам да се поправам. Ајде, Марко, нека се јави што направил Ладен


Еве отприлика како би требало за да биде разбирливо! Ладен
« Последна промена: 08 Јуни 2017, 21:58:43 од batka » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #21 пратена : 09 Јуни 2017, 00:30:13 »

Оптокуплерот го провери? Со него би требало да оди зенерка/стабилозатор и отпорник. Околните кондензатори се многи битни. Што се у302/303 ?
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #22 пратена : 09 Јуни 2017, 01:09:45 »

PFC (power factor correction; also known as power factor controller) is a feature included in some computer and other power supply boxes that reduces the amount of reactive power generated by a computer. Reactive power operates at right angles to true power and energizes the magnetic field.

Некои напојувања работат на 323V а некои на 380V.

Кај многу тв-иња не со CRT LCD пример има напон баш напротив од 380 волти еве тоа квартот LCD што прашував за екранот кога не му чинеше имаше 380волти напон.

Хмммм... немам начекано до сега вакво напојување во ниеден уред за комерцијална употреба. Имам отворано и напојувања за професионални уреди (сервери, storage-и...)... освен посебни power lines за auxiliary backup power, или нешто слично, ни таму немам начекано нешто вакво.

Не викам дека нема, далеку од тоа, има логика зад сето ова, корекција на факторот на моќност, ама очигледно се вистинска реткост... барем во денешно време... или јас пак сум бил „ксметлија“ да не ми падне ниеден таков уред во рака Зеленко.

Напојувањето на сликата _нема_ PFC во него. 450V кондензатори наместо 400V најчесто се ставаат за да се зболеми времето на живот на кондензаторот (што во овој случај не е ситуација)

И јас верувам во тоа... односно дека, како што пишав, изборот за 450V-ниот кондензатор е сосема случаен (таков имавме, таков ставивме).

Оптокуплерот го провери? Со него би требало да оди зенерка/стабилозатор и отпорник. Околните кондензатори се многи битни. Што се у302/303 ?

И јас нешто слично пишав да провери... чекаме.

А и на прашањето на Toma не даде одговор. Полесно ќе се работи ако имаме шема на располагање... или шема на некое слично напојуавње, ама за тоа мора да ги знаеме главните компоненти во напојувањето (како што пиша Toma).
« Последна промена: 09 Јуни 2017, 01:12:46 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #23 пратена : 09 Јуни 2017, 05:28:51 »

@Gigawatt
Зенерката ја проверив, ОК е

@LordZi, bicikle

U303 и U302 имаат ознака AOP605  и се некои комплементарни ФЕТ-ови во 8 пинско пакување. Се користат како драјвери за трафото за висок напон за неонките. Тие се ОК, ама не добиваат напон од претходниот степен (кај што треба да има 5 и  15 волти)

Оптокаплерот го сменив ставив нов.Споено мислење: [time]09 Јуни 2017, 05:30:19[/time]

@Toma

Еве слика од ознаката на ТВ-то:а еве од задната страна на плочката:има еден интегралец позади ама никако не можам да видам што е пошто беше некако замачкан па божем да го исчистам изгледа ознаките ги избришав..  Посрамен

Иначе на сликата се гледа тие двата интегралци (мосфетите U302 и U303) дека се одлемени ама тоа ги испитував затоа е така Смешко
« Последна промена: 09 Јуни 2017, 14:21:32 од GigaWatt » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #24 пратена : 09 Јуни 2017, 10:18:58 »

Да, вака на ќоро скроз работиме. Ако не иде сигнал на фетот, значи е дефект предходниот степен, за кој немаме никакво инфо. Патем и тие оптокуплерите кај вн трафото го провери? Сосе кондензатори? Тие се ептен осетливи па може да зезаат, а и кондензаторите во таа околина се користат на максимум...
Сочувана
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #25 пратена : 09 Јуни 2017, 11:24:51 »

Цитирано
... подуени ги сменив сите, исто така го сменив и регулаторот STR W6252 ама пак не сака да уклучи. Треба да има 5.1 и 15 волти на излез ама на 15 волтниот излез добивам 0,5V

Бидејки си напишал Треба да има 5.1V па прашањето е дали ги има!
Ако ги има 5.1V тогаш размислувањата се во еден правец а ако ги нема во друг правец!
Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #26 пратена : 09 Јуни 2017, 12:30:05 »


Бидејки си напишал Треба да има 5.1V па прашањето е дали ги има!
Ако ги има 5.1V тогаш размислувањата се во еден правец а ако ги нема во друг правец!

Ги нема и тие 5,1 волт. Значи има само на влез тие 325 волти што се после грецот и толку, од ниска страна нема ништо, односно само тие 0,5 волти што ги спомнав.
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #27 пратена : 09 Јуни 2017, 14:29:02 »

Ознаката на твојата плочка е AIP-0156. Ај види дали шемата за AIP-0157 е слична со AIP-0156.

Код:
https://elektrotanya.com/aip-0157_power_inverter.pdf/download.html
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Toma
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1081


Дали доблеста ви е приоритет...


« Одговор #28 пратена : 09 Јуни 2017, 16:38:49 »

Шемата за AIP-0157 не е слична!
Слична шема со STR W6252 во прилог  !

« Последна промена: 11 Јуни 2017, 02:00:06 од GigaWatt » Сочувана

Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! Зеленко
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 951« Одговор #29 пратена : 10 Јуни 2017, 23:57:35 »

Колеги, проработе напојувањето  Зеленко Зеленко Зеленко
Проблемот бил едно кондензаторче 33 uF / 50 V, во кругот на STR-W  Зеленко не го сменив првиот пат кога ги менував големите кондензатори.. не беше подуен.. ама сега му измерив ESR испадна 69 оми ..!
Сега е ок. Фала ви на помошта на сите.

Споено мислење: [time]11 Јуни 2017, 00:07:58[/time]
Е сега имам уште еден мал проблем.. дали има врска како се приклучуват неонките на инвертерот ??
Пошто кога ги вадев не ги запамтив како се?
Претпоставувам дека нема врска како се бидејќи не се поларизирани неонките Молам?
« Последна промена: 11 Јуни 2017, 00:16:39 од MarkoMK » Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
Страници: 1 [2] 3   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: