Страници: 1 [2] 3   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Помош околу проблем со контрола на подводна пумпа (submersible pump, ракета)  (Прочитана 806 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #15 пратена : 09 Јуни 2017, 10:25:54 »

Дечкото од видеото е болесник Гига. Не би можел да така најчесто тие кондензатори се по 20микро фаради он си има како моторот асинхрон од машината за перење главна намотка и помошна намотка на статорот низ која струјата ќе доцни зад напонот и оп подвижен момент уште поубаво е кога ќе се стави кондензатор тој обратно од калемот има карактеристики но многу поубаво за моторот ќе си има убав старт мек добар а ако претеруваш преку 20микрофаради кондензатор ништо нема да осетиш нема што побрзо да се уклучува моторот теоретски стартот би бил побрз подобар со поголема капацитивност но практично нема врска.Само релеј ете Девил даде супер SSR е супер предлог леле Девиле колку добар линк од теорија и се си дал баш ова го барав.Гига а колку метра тие овој подводен мотор кој се наоѓа во бунарот одалечен од куќата земи кабел закопај го еј и во секоја соба по еден прекидач и рачно кликни и кога ќе мисли некој дека е доста нека сопре.Или веројатност малце отиди еден процес измериму карихирам пример еден саат работи наполнил завршил работа треба да исклучи земи му еден електромеханички тајмер со саат што се штелува да нема електроника има такви порано за термо акулумациони печки се користел пушташ само да се пушта на евтина а да се гаси на скапа струја печката епа така овој преку оние тајмерине како од втора светска војна има да ѕвони ко саат. Гига си видел вакој тајмер за покренување на монофазни и трофазни печки збориме за аналоген тајмер со синхрон мотор внатре.Проферив има и контактор внатре може да уклучува и монофазни и трофазни асинхрони мотори дури појаки па не баш слаби појаки од твојот со средна моќност но поголема од твојата од 800 вати. Види го линков си видел вакво нешто.

Kako povezati tajmer za TA pec


Еј за последнава идеа да влечеш кабли не земај здраво за готово па да влечеш кабли подземни надземни какви сакаш.Девил оти по насоките на Девил многу добри линкови постираше Ладен Шмекерко
« Последна промена: 09 Јуни 2017, 14:12:22 од GigaWatt » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #16 пратена : 09 Јуни 2017, 14:09:39 »

Што се однесува до тоа тријак или не. Него измилсив јас тоа у гаража, туку сум го прочитал кога сум полагал енергетска електроника. И за офф/он важи тоа, не само кога тријакот регулира.

Да проверам дали сум те сватил правилно. Ако планирам да го користам триакот само за ON/OFF, може да го сменам и да го користам место релето. Ако планирам да правам контрола врз брзината на работата на пумпата, нема да можам само со обичен триак. Правилно разбрав?

@Devil: Фала, ќе го земам и тоа во предвид ако планирам да ја преправам електрониката за контрола. Не поради друго, имав на располагање неколку зезнати електроники, сите беа „чурнати“ кај релето :S.

@bicikle: Фала за информацијата... во тој случај, ќе го оставам тој што е. И онака нема проблеми при start-up пумпата, ама мислев, ај, еве нека има фазла.

Гига а колку метра тие овој подводен мотор кој се наоѓа во бунарот одалечен од куќата земи кабел закопај го еј и во секоја соба по еден прекидач и рачно кликни и кога ќе мисли некој дека е доста нека сопре.

Не е многу далеку, ама ова не е решение. И со жени имаш работа Зеленко, можно е некој/некоја (поверојатно некоја Cheesy) да заборави да го исклучи моторот и он ќе пумпа, ќе пумпа на затворена чешма и... ќе изгори на крај.

А и ставање на прекинувачи не е решние. Куќата е на два спрата. Треба и на горниот и на долниот спрат да бушам и да ставам дозни :S... а и плочата треба да се буши, тоа башка :S. Па и тоа не оди :S.
« Последна промена: 09 Јуни 2017, 14:11:12 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #17 пратена : 09 Јуни 2017, 15:08:02 »

Ех ништо инаку сакав да ти речам колку го познаваш штемајскиот занает цели дозни би поставил знам прочитав дека е на два спрата цели кабли би пуштил во секоја соба уредно се разбира не многу е непрактично и глупаво ама не ти бил далеку бунарот од куќата плус за жени чим се работи за жени чим се работи јасно е се  Ладен Зеленко Зеленко Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #18 пратена : 09 Јуни 2017, 15:35:31 »

Гига, малце ако размислуваме во друг правец... ти колку време го користиш тој хидрофор???
Пошто со тек на време се намалува количината на вода која може да се црпе од изворот, па оттука можно е и самата пумпа да не е дефектна, туку да јавува фолт пошто нема доволно вода да влече.. и тој мерач на проток дава сигнал дека е намалена количината на вода и така се исклучува пумпата.
Види ако имаш некакво упатство од пумпата, дали под овие услови дава fault.
И ако е ова случај тогаш, еден мој предлог наместо да бушиш прекидачи низ цел двор и низ куќа  Зеленко Зеленко земи направи едно коло за ресет и кога ќе јави фолт после 10-тина секунди (или некое друго време) автоматски нека ја ресетира пумпата.
Така ќе знаеш дека настанал fault и повторно ќе имаш вода Смешко
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
MURO
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 134« Одговор #19 пратена : 09 Јуни 2017, 18:04:02 »

@Giga
Гол тријак не се препорачува со индуктивен потрошувач ни за OFF/ON. Солид стејт е базиран на тријак,но има Snubber коло, ZeroCross детектор, коло за генерирање на импулс и оптоизолатор. И покрај тоа, повторно, не е препорачлив за индукцони (или асихрони) мотори, псебно на места каде машината работи автономно (без оператор).
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #20 пратена : 09 Јуни 2017, 18:12:16 »

Гига, малце ако размислуваме во друг правец... ти колку време го користиш тој хидрофор???
Пошто со тек на време се намалува количината на вода која може да се црпе од изворот, па оттука можно е и самата пумпа да не е дефектна, туку да јавува фолт пошто нема доволно вода да влече.. и тој мерач на проток дава сигнал дека е намалена количината на вода и така се исклучува пумпата.
Види ако имаш некакво упатство од пумпата, дали под овие услови дава fault.
И ако е ова случај тогаш, еден мој предлог наместо да бушиш прекидачи низ цел двор и низ куќа  Зеленко Зеленко земи направи едно коло за ресет и кога ќе јави фолт после 10-тина секунди (или некое друго време) автоматски нека ја ресетира пумпата.
Така ќе знаеш дека настанал fault и повторно ќе имаш вода Смешко
Е да Марко може така но кој ќе ја гаси пумпата пак треба некој да е задолжен а што вика Гига и жени има.Еј јас во жените немам доверба се шалам за ова луѓе.Така е професор Муро исто секоја чест за убавите објаснувања се трудам и јас еве убаво да пишувам и да го споделам она мое помало искуство и тоа се што сум го учел.Оператор nicht arbeiten
« Последна промена: 09 Јуни 2017, 18:16:35 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #21 пратена : 09 Јуни 2017, 19:19:27 »

@nsu

Автоматиката ќе си остане на пумпата и ќе ја гаси.. само ќе се додаде коло што ќе ја ресетира состојбата на fault  Превртување со очи
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #22 пратена : 09 Јуни 2017, 19:26:19 »

Ах марче сега те сватив убаво што сакаш да кажеш повеќе пати прочитав да електро механичкиот прекидач си останува се како што си било ќе ја гаси он а овој само да ја ресетира само да не не е нешто во ред па добро и многу пати во fault да оди безброј пати ќе ја ресетира чудово којзнае што ќе биде ајде да најде време Гига ќе ни пише што ќе прави што му е план што ќе одлучи еве сите помогнавме сите милион мислења сме изнакажале Ладен Зеленко Гига онака си вели збунето сега што ќе правам Ладен Ладен Зеленко
« Последна промена: 09 Јуни 2017, 19:29:45 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #23 пратена : 11 Јуни 2017, 03:13:44 »

Гига, малце ако размислуваме во друг правец... ти колку време го користиш тој хидрофор???
Пошто со тек на време се намалува количината на вода која може да се црпе од изворот, па оттука можно е и самата пумпа да не е дефектна, туку да јавува фолт пошто нема доволно вода да влече.. и тој мерач на проток дава сигнал дека е намалена количината на вода и така се исклучува пумпата.

Всушност, овој бунар им ја „краде“ водата на околните бунари бидејќи околните се до кај 10-тина метри (нешто можеби над 10 метри, ама далеку од 24 метри). Буквално немало момент да нема вода во него. Цел ден се наводнува бавча со градинарски култури од него, тера без проблем, никогаш не се случило да снема вода. Баш го перевме тогаш кога всушност и го разгледувавме проблемот (да утепаме две муви со еден удар Шмекерко), од сабајле, цел ден друкаше компресорот, поплава направи, вода не снема Смешко, што да ви кажам. Самата пумпа е барем 1 метар под вода (ова е минимум, баш сме мереле, во најсушни периоди и кога максимално се црпи вода од него, не паднало нивото под 1 метар над самата пумпа), а најчесто е 2 до 3 метри под вода.

Само ќе додадам дека под пумпата има уште 4 метри вода (цевката оди уште 4 метри надолу), ама не ја спуштам толку ниско бидејќи ми имаат спомнато дека може да се закопа пумпата во песок ако водата од жилата што си ја погодил носи и песок и/или кал, а таква е оваа жила... нема премногу песок и кал, ама знае ако врне многу или ако врне долго време да се замати водата... што значи дека носи песок и кал при поголем наплив на вода. Паметно е тој песок и кал да се таложи на дното, под пумпата, значи да оставиш некое метро празен простор за таложење, односно пумпата да ја поставиш неколку метри над максимално ископаната длабочина и кога ќе го переш бунарот, да го исфрлиш тој песок и кал од дното. Му се имаше случено тоа на еден од комшиите, не го перел редовно бунарот и потоа не можеше пумпата да ја изади од бунарот, целата била закопана во кал и песок, пробале да ја извадат, се скинало јажето со која се спушта, потоа пробале и со кабелот преку кој се напојува пумпата да ја извлечат, и тој се скинал... тоа е тоа... ништо, се прости со пумпата, стави нова врз неа, ама бидејќи новата е барем на метро повисоко поставена (старата пумпа е под неа), се случува да снема вода :S.

Види ако имаш некакво упатство од пумпата, дали под овие услови дава fault.

Ех... упатство Превртување со очи. Прашај овој, прашај оној мајстор за пумпи... а и они врска немаат од електрониката за контрола, само знаат дека ја гаси пумпата кога треба да ја гаси и ја пушта кога треба да ја пушта Превртување со очи. Прашај ги зошто влегува во fault, ќе ти кажат „дефектира нешто“ Превртување со очи. Па тоа и јас го знам, кажи ми што Превртување со очи.

Муабетов, чичко, чичко, јас знам што му е на автобусот, расипан е Превртување со очи.

А и 100 пати со нив се расправав, повеќето го решаваат проблемот со „смени се и ќе работи како што треба“. Ова е втора пумпа, сличен проблем имаше и со првата, па излезе дека е се ОК со неа, си работи како што треба... па згора на тоа сакаше и да ја земе, као демек, дефектна е, тебе нема да ти треба Шокиран. Па тебе што ќе ти е ако е дефектна Превртување со очи.

Не е поентата да сменам се, тоа и сам можам да го направам, тебе те викнав за да установиш што е проблемот, а не да ми продадеш нова пумпа, електроника за контрола, да ми наплатиш и за работна рака и да ми кажеш дека сега би требало се да е ОК Превртување со очи.

И ако е ова случај тогаш, еден мој предлог наместо да бушиш прекидачи низ цел двор и низ куќа  Зеленко Зеленко земи направи едно коло за ресет и кога ќе јави фолт после 10-тина секунди (или некое друго време) автоматски нека ја ресетира пумпата.
Така ќе знаеш дека настанал fault и повторно ќе имаш вода Смешко

Ех, да си ми жив и здрав Зеленко.

Има, не еден, два тастери има Зеленко. Едниот е за ресетирање на електрониката, а другиот е за „ресетирање“ на кондензаторот за start-up (тој тастер само го прекинува напојувањето до пумпата, кондензаторот пак се полни и кога ќе го пуштиш, пак почнува пумпата со работа). Проблемот се средува на еден од неколку начини. Или рестирај ја електрониката, или пумпата или изгаси се од напојување или некоја комбинација од овие три (мислам дека нема правило во комбинирањето, еднаш „пали“ едно, друг пат друго Превртување со очи). Ама и ова не е решение. Зошто? Бидејќи и кондензаторот и електрониката за контрола се во шахта заклучена со катанец (проблематични се комшиите, прават пакости... не прашувајте зошто, комплицирана е работата Превртување со очи... кога ќе размислам, и не е баш така комплицирана, типична Македонска работа, да му цркне козата на комшијата Превртување со очи), па барај клуч за катанецот, па отклучувај, па ресетирај, па пак по 10 минути прави го истото Превртување со очи. А и да ја оставиш отклучена и отворена шахтата, треба да ја затвориш откако ќе завршиш со полевање, миење садови, што и да е, а некогаш сигурно ќе заборавиш и... наредниот ден може и да нема пумпа во шахтата или да имаш камен фрлено во цевката (бунарот), па иди извади ја пумпата кога ќе треба да го переш бунарот Превртување со очи. Му имаа така направено на еден од комшиите Превртување со очи. Човекот таман си платил да му го ископаат бунарот, наредниот ден да стави пумпа во шахтата, јок... не поминува пумпата повеќе од 2, 3 метри. Светеле да видат што е проблемот... што да видат, камен заглавен во цеката Превртување со очи. Македонска работа Превртување со очи, ти имаш бунар, јас немам, е сега и ти ќе немаш Превртување со очи.

@Giga
Гол тријак не се препорачува со индуктивен потрошувач ни за OFF/ON. Солид стејт е базиран на тријак,но има Snubber коло, ZeroCross детектор, коло за генерирање на импулс и оптоизолатор. И покрај тоа, повторно, не е препорачлив за индукцони (или асихрони) мотори, псебно на места каде машината работи автономно (без оператор).

Па не мислев баш да биде „гол“ (Зеленко)... ќе има и пасивни филтерски компоненти... што знам... можно е да пробувам нешто да експериментирам со онаа фазла пумпата (онаа која „као демек“ беше неисправна Превртување со очи), ама тоа... кога ќе имам време и кога ќе бидам таму (во село)... не сум често таму, така да, ако има update на оваа тематика, ќе има по подолго време. Сега за сега... најверојатно пак ќе се оди со решение со реле. Купена е нова електроника за контрола (само електроника, без додатните мембрани, пластични цевки, итн., односно без системот за мерење притисок), па ќе пробам со неа... ако е се ОК, значи проблематична била таа, ако пак зеза... ќе се бара друго решение.

Баш сакав дома да пробувам и експериментирам со онаа старата, ама немам време сега :S, за жал. Ај, ако има некој напредок и во оваа насока, ако стигнам да ја отворам и да си „играм“ со неа, ќе пишам Шмекерко.
« Последна промена: 11 Јуни 2017, 03:45:22 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MarkoMK
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 952« Одговор #24 пратена : 11 Јуни 2017, 08:16:12 »

@Gigawatt, па поентата ми беше да направиш некое коло, и секогаш кога ќе светне fault, на пример, да го исклучи комплет напојувањето на пумпата и после одредено време да го уклучи... да не влегуваш ти во шахта него автоматски да биде.
Сочувана

Life is too short to remove USB safely ..
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #25 пратена : 11 Јуни 2017, 09:19:52 »

Гига браво што ќе ти биде првин избор реле.Инаку може да се види и идеата на Марко не е лоша.Ајде кога че имаш време за експериментирање чекаме секогаш го правиш тоа во темите и на еден доста добар начин се споделуваш Ладен Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #26 пратена : 11 Јуни 2017, 22:34:30 »

@Gigawatt, па поентата ми беше да направиш некое коло, и секогаш кога ќе светне fault, на пример, да го исклучи комплет напојувањето на пумпата и после одредено време да го уклучи... да не влегуваш ти во шахта него автоматски да биде.

Е да, ова ти е добра идеја Шмекерко. Ќе видиме дали и оваа новава електроника ќе прави проблеми. Ако не прави, нека тера сега за сега вака. Ама идејава ти е добра и може да се работи на ова подоцна Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2729« Одговор #27 пратена : 12 Јуни 2017, 21:31:08 »

Гига секако може да пробаш со поголем/друг кондензатор, но од моето искуство не со повеќе од 200% од  препорачаниот.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #28 пратена : 13 Јуни 2017, 01:24:39 »

Да да, јасно, да не се претерува Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #29 пратена : 26 Јуни 2017, 02:09:06 »

Ај малку да се навратам на проблемот, најдов нешто слободно време и ја расчепкав електрониката за контрола. Еве слики од неа.Зелената LED диода означува Power On, жолтата означува Pump On, а црвената означува Fault. Кога пумпата е во Fault, свети црвената и зелената. Кога пумпата работи, свети зелената и жолтата. Кога пумпата има постигнато притисок и електрониката ја има изгасено од работа, свети само зелената (Power On).

Остатокот од контролата (пластика, мембрани, шипето, итн.) најчесто online може да се најде под името blue pump control. Пишете на Google, ќе ви извади слики и начини на монтажа/инсталација. Кој прв почнал да ја произведува, не знам, но сега, најверојатно само Кинески копии може да се најдат од неа.

Мислам дека лоцирав каде е проблемот. На плочката има две reed релиња, во посебни стаклени шпулни, без намотка или нешто слично. Пластичното шипче кое поминува низ средината на плочката има перманентен магнет во него и тој ги активира двете релиња.Од оние испитувања кои успеав да ги направам, релето RD2 е проблематично и тоа е она кое е одговорно за fault позиција. Изгледа fault се појавуава секој пат кога шипчето ќе отиде премногу навнатре (премногу ќе навлезе) и го активира ова реле. RD1 е од долната страна на плочката и тоа прво се активира, па ако шипчето отиде премногу навнатре, се активира и RD2. Електрониката, мислејќи дека пумпата не пумпа (притисокот е многу намален), бидејќи шипчето е премногу навлезено навнатре, јавува fault (проблем со пумпата) и ја деактивира пумпата („нешто не ваља, подобро ја да изгаса“ Cheesy Превртување со очи). Не ја разгледав шемата детално, станува збор за проста автоматика, дел е одговорен за напојување на 4093, дел за релето за прекинување, малиот кондензатор во долниот лев агол од горната слика е одговорен за временска база (контролата не ја гаси веднаш пумпата штом ќе се активира RD1, туку по определен временски интервал, чека да се „напумпа“ мембраната, не мерев, ама околу 10-тина секунди е временскиот интервал), остатокот се компоненти за филтрирање и конфигурирање на 4093. Притоа, треба да се напомене дека RD1 треба да стои преспоен барем 10-тина секунди (колку што е времетраењето на временската база) за да контролата ја изгаси пумпата, што е малку лош дизајн. Можело да се реши и на подобар начин, со две временски бази, едната пократка од другата и едната да биде „основа“ за другата, за да се „стабилизира“ работата на колото (и онака има слободни NAND порти, се гледа од плочката дека не се искористени сите), но тоа е тоа... ако го направеле како што треба, немаше да има потреба да купувам нови пумпи и контроли секое лето, нели Превртување со очи.

Можно е и да грешам, можно е и при определена комбинација на RD1 и RD2 да се активира fault позицијата. Како и да е, прилично сигурен сум дека без RD2 не може да се активира fault позиција.

Е сега, дали сум во право, ќе видиме на терен Зеленко. Сега за сега, го извадив ова реле, па ќе видиме како ќе се однесува електрониката за контрола... на тест со рака („бутај вади“ шипче Cheesy) се покажа добро... со сеќа нека ми е Шмекерко Cheesy.

ПС: Меркав една контрола од ebay, не знам дали некој имал искуство со неа, дигитална е.

Код:
http://www.ebay.com/itm/252914357442

Ако не ми успее експериментов со оваа контрола, ќе ја земам оваа. Колку што пребарував online, Руси на некој форум ја имаат развиено оваа шема, ама Кинезиве им ја собрале и... толку, ојде јабана работата.
« Последна промена: 26 Јуни 2017, 02:23:05 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: 1 [2] 3   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: