Author Topic: Плоча против копирање на дизајн  (Read 2469 times)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Плоча против копирање на дизајн
« on: 10.10.2009, Saturday, 01:03:28 »
Ова е светломерче кое логира колку било светлото преку денот, дали имало сонце или не...и запишува во EEPROM и потоа податоците се читаат преку сериски порт (се закачува уредчето на сериски порт) Ова исто така нема шема (многу лоша навика) ама за да не ми го копираат дизајнот малку претерав со врските на плочата (видете ги сликите) :D  :D« Last Edit: 16.06.2018, Saturday, 18:17:08 by GigaWatt »
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #1 on: 03.03.2010, Wednesday, 21:47:37 »
друже те молам отвори нова тема за како се прават такви плочки...со многу дупчиња што се...дека јас незнам да ги правам така сите со калај...и сигурен сум дека има луѓе што незнаат исто така да прават такви плочки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #2 on: 03.03.2010, Wednesday, 21:49:39 »
плочите се купуват готови
перформирани ги викаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #3 on: 03.03.2010, Wednesday, 21:58:27 »
За техниката на поврзување на точките со калај (не е едноставно) ќе мора да снимам и да ставам на јутуб, иначе ништо од туторијалот :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #4 on: 03.03.2010, Wednesday, 22:08:18 »
ако де...само да не научиш нешто нас....и глеј на македонски да е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #5 on: 03.03.2010, Wednesday, 22:12:48 »
Леле како се мачев јас со таа мрежата од лед диоди, исто вака со издупчена плочка. Никако не можев да ги спојам едно со едно, или пак стави му повеќе калај па се одоколу се залепило... xD

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #6 on: 03.03.2010, Wednesday, 22:15:15 »
Има „финта“ како и секогаш, ќе пробам да снимам и да објаснам после со малку текст во што е штосот. Иначе вака може човек да си направи релативно добра плочка за 15-20 минути, единствен проблем е само големиот трошок на калај и тоа што освен само за 1 уред, ако правите сериски плочки ова не ви брка работа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #7 on: 03.03.2010, Wednesday, 22:16:34 »
Кога ќе можиш тогаш, чекаме ние... :)

Offline DARK

 • Баниран
 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 389
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #8 on: 04.03.2010, Thursday, 13:58:12 »
баш ме инересира на кој начин ај лемиш

Offline Aleks

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 269
 • Gender: Male
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #9 on: 04.03.2010, Thursday, 17:29:29 »
Од овие 2 слики може лесно шема да се направи :))))
I reject your reality and substitute my own.

Offline cekaj

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 276
 • Gender: Male
 • Електроничар за занимација
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #10 on: 08.06.2010, Tuesday, 22:25:20 »
Не им ставаше жици, па над и околу нив нив калај или само калај? Воопшто немаш споеви, се гледа дека си искусен, браво!
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #11 on: 01.08.2010, Sunday, 13:11:01 »
Не се перформирани ,ами перфорирани плочи или растер -плочи поточно.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #12 on: 01.08.2010, Sunday, 13:24:51 »
е ајде исто ти е тоа :)
една буква кај била кај небила
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #13 on: 01.08.2010, Sunday, 14:57:13 »
Многу да пазите бидејќи некои кинески растер плочи не се стандардни (како и обично или на кинезот не му чини машината или ги прави во инчи (mils)) и долги интегрирани кола (како на пример PIC16F876) воопшто неможат да влезат бидејќи дупките при крајот не одговараат!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Плоча против копирање на дизајн
« Reply #14 on: 01.08.2010, Sunday, 22:13:32 »
Стварно, ја сум начекал таква, ене ја уште ми стои за украс... >:(
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio