Author Topic: Проблем со Windows 10  (Read 1483 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #15 on: 23.06.2017, Friday, 00:00:08 »
Yup одма моментално во НАСА треба одма. Гига мала шала на твоја сметка не се лути. Но batka смарт мен се препознава и почитува  ;D 8) Еј интернет експлорер е закон ги нема никогаш скоро рекламите. Но го решив проблемот но сепак ми здосади хром веќе.
« Last Edit: 23.06.2017, Friday, 00:15:40 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #16 on: 23.06.2017, Friday, 01:35:35 »
Гига легендо пред се многу ти благодарам со тебе научив како се инсталираат антивируси.

Не е за сите вака, само за овој е... и тоа бидејќи треба да го кракуваш, затоа е толку комплицирано, инаку, ако си имаш купено лиценца, најрегуларно си пишуваш username и password и си тера.

Најголем проблем е всушност Windows Defender-от кој под Win10... мислам и дека не може да се изгаси се додека не се инсталира AV, тогаш сам автоматски се гаси... он ги ќарува сите такви програмчиња/кракови што користат некој exploit или нешто трето ::). Под Safe Mode не се подига, затоа и толку долга беше процедурата, инаку пократко е и не мора толку Restarts да се прават.

Со среќа да го користиш ;).

Гига со вака дефинирано СV ,  толку исфален, далеку ке догураш  ;) ;D 8)

Copy/Paste во CV и право во NASA ;D ;D ;D.
« Last Edit: 23.06.2017, Friday, 01:39:09 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #17 on: 23.06.2017, Friday, 11:11:08 »
Еј да па мене ми рече еден инженер  спомнав ти си луд имаш виндоус дефендер не ти треба антивирус. И виндоус дефендерот некако се изгаси му се зезнала лиценцата и коруптиран фајл станал. И сум навлекол 24 вируси на двапати чистев сега се исчистив. И цело време ме известуваше не си заштитен не работи. А тој дур работел не ми давал значи така он ловел фајлови де бе што направиле овие а си викам зошто се губат фајлови при инсталација на програми. А тоа дефендерот дефендирал а. И сега по твојата процедура си го инсталирав антивирусот значи за други е полесно. Епа пак знам нешто околу виндоус10. Еј чим ова лови којзнае каков ќе е виндоус12 ќе мораш Гига и фингрпринтс отпечатоци од прст да даваш да не те ловат и тебе 8) 8) 8). Гига и во Роскосмос можеш  кај товаришите може да конкурираш таму и преку врски ќе одиме ;D ;D ;D
« Last Edit: 23.06.2017, Friday, 11:34:06 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #18 on: 23.06.2017, Friday, 12:19:42 »
Најверојатно нема да има Win11 ниту 12. Microsoft решија да тераат како со MacOS, да има cumulative changes еднаш годишно во кој ќе има и features update. Барем така решија сега за сега, кој знае дали ќе тераат со таа политика и по 2 или 3 години.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #19 on: 23.06.2017, Friday, 17:17:45 »
Значи на компјутерот стар XP професионал го терав. Па на стариот лаптоп виндоус7 некако многу го сакав и од XP повеќе. На службениот лаптоп на моите виндоус8 имаше. На овој сега новиов мој виндоус10 терам. Осмицава ми е најглупа не ни знам да се снајдам. Десеткава еве два месеца учам околу нејзе и терам терам и со ворд 2016 прилагоден сум.
Најверојатно нема да има Win11 ниту 12. Microsoft решија да тераат како со MacOS, да има cumulative changes еднаш годишно во кој ќе има и features update. Барем така решија сега за сега, кој знае дали ќе тераат со таа политика и по 2 или 3 години.
Еј нема да има ај баш да видиме дали ќе се држат до тоа. Еј виндоус седум да виндоус 8 а виндоус девeтка бе зошто рипнааа нели немаше деветка  ;D ;D ;D директно на десетка отидоа. Еј нема да има значи 11 12 немам чуено за 9 немам чуено 8) 8) ;D ;D ;D. Добро како MacOS чим се решиле да тераат.
« Last Edit: 23.06.2017, Friday, 17:20:10 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #20 on: 23.06.2017, Friday, 22:35:29 »
И 8-ка и 10-ка се од ист code base, ги имам користено и двата, брзината им е иста (побрзи се од 7-ка, но нема разлика во брзината меѓу 8-ка и 10-ка), со тоа што, исто како со Vista, 8-ката е за некои работи малку багосана, ама најголем дел од тие работи ги средија со updates, така да, сега за сега, како што е, 8-ката е далеку од лоша. Како што пишав, out of the box е катастрофа, ама истото важи и за 10-ката. Без Classic Shell и 7+ Taskbar Tweaker не ни помислувам да ги користам ни 8-ката ни 10-ката. Не можам да се снајдам со тие срa*ата како Cortana, Microsoft Apps и остала к*латерија ;D. Тоа со Apps им е тотален промашај и очекувам, исто како Gadgets под Win7, да биде legacy за некое време. Добро е за мобилни уреди, ама за десктоп или лаптоп без touch screen е катастрофа. Исто како и Android x86. Работи и го користам, ама со маус... исто е како претходново, ама обратно, без touch screen не го бива, не е тоа тоа ;).

Иако, да бидам искрен, Server 2012 подобро се покажа од 2016... барем сега засега, а 2012-ката е правен врз code base од Win8, а 2012 R2 врз code base од Win8.1.

А 9-ката како бројка ја рипнаа бидејќи Win95 и Win98 почнуваат со 9, затоа ;). Не се NT, ама „обични смртници“ најчесто не го знаат тоа и... на крајот тепаше маркетингот ;). Затоа и верзиите ги синхронизираа. Win10 е WinVer 10.x, a WinVista, 7, 8, 8.1, Server 2008 и Server 2012 сите беa WinVer 6.x. Рипнаа цели 4 верзии во кернели, ама ајде ;D, нема везе ;D.
« Last Edit: 23.06.2017, Friday, 22:48:56 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Проблем со Windows 10
« Reply #21 on: 24.06.2017, Saturday, 07:04:42 »
Еј кортона сега кога слушам песни од страна одма дали сакате текст на песната. Па а слики некои апликации чуда сега се свикнувам и јас како тебе за тоа. Еј значи ради тоа деветка нема а за сервер 2012 и 2016 првпат слушам немам искуство во тоа. 8) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш