Author Topic: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s  (Read 548 times)

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« on: 30.07.2017, Sunday, 15:35:20 »
Здраво дечки, дали ќе може некој да ми помогне, имам два црни отпорници на шасија, па ако имате шема да ги видам вредностите би бил благодарен.  Се работи за Quadro CTV-7230 txt-s  :D

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #1 on: 30.07.2017, Sunday, 17:10:30 »
А зошто не напишеш која шасија е. Тоа е многу по релевантно од Quadro CTV-7230 txt-s!
Веројатно се работи за 11AK37xx а за истата шасија има шеми безброј.
Пример!
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t373026-shema-za-CTV-TXT
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t287288-0#1719701
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/505/_11AK37.html
Изменето од Toma
Наместо 11AK37xx веројатно е 11AK37-12
« Last Edit: 03.08.2017, Thursday, 14:37:03 by Toma »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #2 on: 02.08.2017, Wednesday, 20:05:52 »
Прав си, на брзање имав сликано капакот само и така постирав. Таја беше шасијата, средив, фала многу!  ;D

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9352
 • оптимист до крај!
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #3 on: 03.08.2017, Thursday, 00:10:46 »
Морам да искоментирам вакви теми: се е во ред ,меѓутоа поради членството и пред се Тома. член кој помогна, би требало stiffy  да образложи и да објасни нешто повеќе за кварот, како и за начинот и формата како го решил. мене лично не ме занима тоа, но поради членови на форумов треба тоа и да се направи. Јас така гледам на тоа- бараш помош, ама за возврат пиши го решението, како си дошол до него, што и како си направил.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #4 on: 03.08.2017, Thursday, 03:07:12 »
Да, и јас мислам дека е ова фер. Не поради друго, ако не повеќе барем слика да стави од шасијата и да пише за која шасија станува збор... бидејќи во темата и онака само тоа се бара, шема, ама не знаеме за која шасија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #5 on: 04.08.2017, Friday, 15:33:26 »
Слика немам, затоа што телевизорот го немам веќе...ама за кварот можам да кажам.

Се работеше за три изгорени отпорници. Едниот беше R639,  10К...не можев да видам вредност па затоа ми беше потребна шема, и уште еден 2К7 или 27К не се сеќавам. Дури одпосле видов дека уште еден отпорник е изгорен,  не се сеќавам кој број беше, беше 2К2 бредност и телевизорот проработи.

Немам шо да кажам ништо поконкретно, зато шо тато го поправаше и ми побара шема.

Во секој случај ако јас иам побарување за јас да поправам, сигурно ќе добијате и подобро образложение.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #6 on: 04.08.2017, Friday, 15:45:02 »
A во кој степен беа изгорени отпорниците. Напојувањето или кај ВН трафото драјверот или сосема друго нешто добро имам шеми ќе видам.  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #7 on: 04.08.2017, Friday, 16:33:01 »
Најверојатно е оваа на сликите само што stiffy треба да го праша татко му за кондензаторот C653 47nF/250V .Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #8 on: 04.08.2017, Friday, 16:34:29 »
Најверојатно е оваа на сликите само што stiffy треба да го праша татко му за кондензаторот C653 47nF/250V .

WOW... навистина е мала државава :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #9 on: 04.08.2017, Friday, 17:05:33 »
Не е мала Тома е еден навистина одма знае каде да бара тоа е искуството. И сликички како секогаш што прави убаво и ќе заокружи. Значи секогаш го прави тоа. Вакви луѓе треба да предаваат пракса а не не е важно сега. Прекрасно во секој случај
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9352
 • оптимист до крај!
Одг: Шема за Quadro CTV-7230 txt-s
« Reply #10 on: 04.08.2017, Friday, 19:04:40 »
nsu не ја разбра батка поентата на Гига ! :D :D ;D Во секој случај ваква завршница треба да има секое такво барање. А тоа што татковците се познаваат и лично, значи дека сепак Македонија е мала и има малку добри мајстори! 8) ;)
« Last Edit: 04.08.2017, Friday, 19:06:26 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.