Author Topic: Ми треба совет околу кримп клешти (решено)  (Read 2147 times)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #30 on: 06.08.2017, Sunday, 23:54:21 »
@bicikle да, иста како та од линкот од алфа шо го поставе имам.
@totii таква клешта ко шо бараш е та шо ја спомнав, во Дуна Експорт во Битола ја има, и е 1540 +- ден.

Таа од алфа поубо стега изолирана клема, пошто на врвот стега, ама и таа од Дуната убо стега, тро поќе ке се напниш ама убо стега, ама па зато не-излоран фастон поубо стега во смисла правилно ги витка, а оваа од Алфа некогаш прво ке го свитка едното (едниот дел од U профилчето), па послем другото треба да го стегаш и ко ќе видиш ти иди одма да го сечиш фастонот од шо е убав за гледање  :).

Иначе тие се клештите, утре ќе ги сликам.

Значи клештите од дуна се подобри за не-изолирани фаст он конектори? Малце тенки ми гледаат на сликава, али вањда унијор знаат што прават.
Инаку овдешниов ( скопскиов ) унијор бааѓи маржа репат, не се малце 500 денари разика, зароа и не прашав во унијор.
@nsu за тоа е темава, не знаев ни што да барам ни кај да барам, али сега е подруго- разменивне мкслења, искуства, корисни информации :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #31 on: 07.08.2017, Monday, 01:44:39 »
Епа баш за тоа, прво ги плаѓаш па ги фаќаш/гледаш :) и ако се некој шкарт ете ти ( ми ) нервози :)

Е што нервози... ќе си ги побарам парите назад ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #32 on: 07.08.2017, Monday, 12:56:09 »
Нз дали враќаат ако не си задоволен од производот.

Online krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #33 on: 07.08.2017, Monday, 13:07:40 »
До 7 дена од датата на купување, со фискалната и оригиналното пакување имаш право да го вратиш производот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #34 on: 07.08.2017, Monday, 16:16:19 »
Нз дали враќаат ако не си задоволен од производот.

Па ти нема да пишеш дека си незадоволен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #35 on: 07.08.2017, Monday, 16:37:16 »
Ами... ?  :D нз сум немал мн искјство со онлајн, некои ел. компоненти и некои алатки имам порачано, до сега ок биле, 2 пати не ми пратиле ништо али по 1-2$ беа нарачките така да не сум се ни замарал...

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #36 on: 09.08.2017, Wednesday, 01:21:31 »
Како се покажани? шПо муаветов задоволен си.
Мада за 5-6 $ какви сака нека се али нервозите се големи со онлајн купувањево.

презадоволен, а и асално се направени не штеделе на железо :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #37 on: 09.08.2017, Wednesday, 13:50:31 »
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WJ]http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WОвие беа така? Да препрашам пред да стегнам бај  ;D
« Last Edit: 09.08.2017, Wednesday, 20:11:08 by LordZi »

Offline Clear Sky

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
 • Gender: Male
 • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #38 on: 11.08.2017, Friday, 20:20:40 »
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Multi-function-Crimping-Press-Plier-Tool-Wire-Cutter-Professional-Electrician-KG-/172326244702?hash=item281f71d15e:g:5UkAAOSwvzRXx-H9Јас оваја ја порачав и не чини, не ги витка како со треба, многу мали му се запчињата
« Last Edit: 11.08.2017, Friday, 20:24:48 by Clear Sky »

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #39 on: 11.08.2017, Friday, 23:07:36 »
Пишува од колку до колку може да витка?
26-14awg? Тоа е до 1,5мм жица...
« Last Edit: 11.08.2017, Friday, 23:10:38 by bicikle »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #40 on: 12.08.2017, Saturday, 03:10:13 »
Абе вака кога ги видов цениве... сватив дека можеби и мене ми треба ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #41 on: 12.08.2017, Saturday, 11:29:46 »
Исто... :D Ај нека пишат која е подобра па да си нарачам една... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #42 on: 12.08.2017, Saturday, 23:15:06 »
Ги шибнав овие
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/Ratchet-crimping-tool-crimping-open-barrel-terminals-0-1-2-5mm2-crimp-plier-LY-03A/1121189007.html?spm=2114.search0104.3.1.LZHgnF&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10065_10151_10068_10084_10083_10080_10307_10082_10081_10110_10137_10111_10060_10112_10113_10155_10114_10179_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_10314_10315_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051,searchweb201603_19,ppcSwitch_7&btsid=1d1651fb-a4df-4876-8b44-64a6104608b9&algo_expid=3e711cf0-7b86-4f7b-aa05-47b414324f82-0&algo_pvid=3e711cf0-7b86-4f7b-aa05-47b414324f82&transAbTest=ae803_3се надевам ќе стигнат па ќе кажам импресии. Инакуи во мкд, во бриколаж имааше слични, со слична цена ама тоа напред челоустата не беше соодветна.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #43 on: 13.08.2017, Sunday, 00:34:51 »
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WJ]http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WОвие беа така? Да препрашам пред да стегнам бај  ;Dдап, таа е :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #44 on: 13.08.2017, Sunday, 12:08:07 »
На сликава изгледаат доста солидно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."