Страници: 1 2 [3] 4   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Ми треба совет околу кримп клешти  (Прочитана 626 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #30 пратена : 06 Август 2017, 22:54:21 »

@bicikle да, иста како та од линкот од алфа шо го поставе имам.
@totii таква клешта ко шо бараш е та шо ја спомнав, во Дуна Експорт во Битола ја има, и е 1540 +- ден.

Таа од алфа поубо стега изолирана клема, пошто на врвот стега, ама и таа од Дуната убо стега, тро поќе ке се напниш ама убо стега, ама па зато не-излоран фастон поубо стега во смисла правилно ги витка, а оваа од Алфа некогаш прво ке го свитка едното (едниот дел од U профилчето), па послем другото треба да го стегаш и ко ќе видиш ти иди одма да го сечиш фастонот од шо е убав за гледање  Смешко.

Иначе тие се клештите, утре ќе ги сликам.

Значи клештите од дуна се подобри за не-изолирани фаст он конектори? Малце тенки ми гледаат на сликава, али вањда унијор знаат што прават.
Инаку овдешниов ( скопскиов ) унијор бааѓи маржа репат, не се малце 500 денари разика, зароа и не прашав во унијор.
@nsu за тоа е темава, не знаев ни што да барам ни кај да барам, али сега е подруго- разменивне мкслења, искуства, корисни информации Смешко
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #31 пратена : 07 Август 2017, 00:44:39 »

Епа баш за тоа, прво ги плаѓаш па ги фаќаш/гледаш Смешко и ако се некој шкарт ете ти ( ми ) нервози Смешко

Е што нервози... ќе си ги побарам парите назад Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #32 пратена : 07 Август 2017, 11:56:09 »

Нз дали враќаат ако не си задоволен од производот.
Сочувана
krema
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 112« Одговор #33 пратена : 07 Август 2017, 12:07:40 »

До 7 дена од датата на купување, со фискалната и оригиналното пакување имаш право да го вратиш производот.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #34 пратена : 07 Август 2017, 15:16:19 »

Нз дали враќаат ако не си задоволен од производот.

Па ти нема да пишеш дека си незадоволен Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #35 пратена : 07 Август 2017, 15:37:16 »

Ами... ?  Cheesy нз сум немал мн искјство со онлајн, некои ел. компоненти и некои алатки имам порачано, до сега ок биле, 2 пати не ми пратиле ништо али по 1-2$ беа нарачките така да не сум се ни замарал...
Сочувана
Bojan
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3572


Turn it ON and keep it ON


« Одговор #36 пратена : 09 Август 2017, 00:21:31 »

Како се покажани? шПо муаветов задоволен си.
Мада за 5-6 $ какви сака нека се али нервозите се големи со онлајн купувањево.

презадоволен, а и асално се направени не штеделе на железо Cheesy
Сочувана

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #37 пратена : 09 Август 2017, 12:50:31 »

Код:
http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WJ]http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9W
Овие беа така? Да препрашам пред да стегнам бај  Зеленко
« Последна промена: 09 Август 2017, 19:11:08 од LordZi » Сочувана
Clear Sky
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 135


Се шо се прај е убоо!!!


« Одговор #38 пратена : 11 Август 2017, 19:20:40 »

Код:
http://www.ebay.com/itm/Multi-function-Crimping-Press-Plier-Tool-Wire-Cutter-Professional-Electrician-KG-/172326244702?hash=item281f71d15e:g:5UkAAOSwvzRXx-H9
Јас оваја ја порачав и не чини, не ги витка како со треба, многу мали му се запчињата
« Последна промена: 11 Август 2017, 19:24:48 од Clear Sky » Сочувана
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #39 пратена : 11 Август 2017, 22:07:36 »

Пишува од колку до колку може да витка?
26-14awg? Тоа е до 1,5мм жица...
« Последна промена: 11 Август 2017, 22:10:38 од bicikle » Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #40 пратена : 12 Август 2017, 02:10:13 »

Абе вака кога ги видов цениве... сватив дека можеби и мене ми треба Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3196


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #41 пратена : 12 Август 2017, 10:29:46 »

Исто... Cheesy Ај нека пишат која е подобра па да си нарачам една... Шмекерко
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #42 пратена : 12 Август 2017, 22:15:06 »

Ги шибнав овие
Код:
https://www.aliexpress.com/item/Ratchet-crimping-tool-crimping-open-barrel-terminals-0-1-2-5mm2-crimp-plier-LY-03A/1121189007.html?spm=2114.search0104.3.1.LZHgnF&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10065_10151_10068_10084_10083_10080_10307_10082_10081_10110_10137_10111_10060_10112_10113_10155_10114_10179_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_10314_10315_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051,searchweb201603_19,ppcSwitch_7&btsid=1d1651fb-a4df-4876-8b44-64a6104608b9&algo_expid=3e711cf0-7b86-4f7b-aa05-47b414324f82-0&algo_pvid=3e711cf0-7b86-4f7b-aa05-47b414324f82&transAbTest=ae803_3
се надевам ќе стигнат па ќе кажам импресии. Инакуи во мкд, во бриколаж имааше слични, со слична цена ама тоа напред челоустата не беше соодветна.
Сочувана
Bojan
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3572


Turn it ON and keep it ON


« Одговор #43 пратена : 12 Август 2017, 23:34:51 »

Код:
http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WJ]http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9W
Овие беа така? Да препрашам пред да стегнам бај  Зеленкодап, таа е Cheesy
Сочувана

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #44 пратена : 13 Август 2017, 11:08:07 »

На сликава изгледаат доста солидно Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: 1 2 [3] 4   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: