Author Topic: Помош за ТВ Vivax Imago TV-32LE73 TP.SIS231.PT851 Има само Logo (Решено)  (Read 808 times)

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Помош за ТВ Vivax Imago TV-32LE73  TP.SIS231.PT851 Има само Logo
Се работи за тв Vivax 32le73 матична плоча TP.SIS231.PT851, тв-то имам проблем што се вклучува и останува само логото од вивакс и се ресетира на неколку секунди. Дали некој има флеш 25q64 за ова тв? Најверојатно проблемот е до него.
« Last Edit: 06.05.2018, Sunday, 12:50:17 by Toma »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Да не е шасијата случајно TP.SIS231.PT851?

И да, најверојатно е софтверски проблем. Еве dump.

Code: [Select]
http://remont-aud.net/dump/lcd_pdp_tv/prochee/vivax_32le73_shassi_main_board_tp_sis231_pt851/248-1-0-34420
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Многу важен податок а го нема !
Панел, екран, матрица (ознака: пример HV320WHB-N00) - како сакаш !

Додадено
Mark:vivax
Model:32le73
Chassis (main board, components): TP.SIS231.PT851
More informations: sticker C14050305-2A00144+ ST3151A05-5
panel, T3151A04-3
SPI..25Q64
Code: [Select]
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=836549
« Last Edit: 25.08.2017, Friday, 18:07:30 by Toma »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Пробав со дампот од на elektroda.pl што е постиран све работи само сликата е за 180 степени т.е обратно е.

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Кој е панелот !
Зошто не ја напиша ознаката?

Сервисен мод па Mirror !
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Ознака за панел LC320EXJ-SEE1
« Last Edit: 25.08.2017, Friday, 22:07:38 by Teslakr »

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Пробај.
Code: [Select]
http://www.dioda.net/forum/download/file.php?id=7572
Code: [Select]
http://www.dioda.net/forum/download/file.php?id=7573Нема доволно податоци пробај!
Code: [Select]
http://remont-aud.net/dump/lcd_pdp_tv/orion/orion_olt_40212_shassi_main_board_tp_sis231_pt851/341-1-0-39253
« Last Edit: 26.08.2017, Saturday, 01:24:48 by Toma »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Тома, со тие двата дампови од диода.нет работи само осветлувањето на екранот т.е нема слика. Од другиот рускиот линк не можам да го симнам дампот, ако може некој да го симне ок.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Јас го симнав, ама изгледа нешто не е во ред до dump-от, големината му е 6.X MB, а EEPROM-от/Flash-от собира 8MB. Кога ќе го исчиташ, треба големината да му е толку, без разлика какви податоци има во него. Ти правиш binary copy од податоците во чипот.

Ќе го post-ирам ако сакаш, ама најверојатно нема да работи, а и програматорот можно е да не сака да го испрограмира поради различната големина на податоците.

А нели ти проработил со dump-от од elektroda.pl? Добро ти пиша Toma, само влези во сервисно мени и види дали има mirror или vertical flip опција.
« Last Edit: 27.08.2017, Sunday, 03:29:23 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Quote
Teslakr ...Дали некој има флеш 25q64


Quote
Toma ...P.SIS231.PT851 panel T3151A04-3  SPI..25Q64

Би требало да одговара инаку како содржината би била сместена во 25Q64 од remont-aud.net !

Споено мислење: 28.08.2017, Monday, 13:24:30
Quote
VIVAX 32LE72
Main board/Matična ploča - TP.SIS213.PT851
Flash - GD25Q64
Lcd display/Panel - 32N06-BSX1A1 LC32OXJ-SEE1

Postovane kolege dobio sam ovaj dump , radi odlicno i orginal je . Neznam sad stanje za ove sto je kolega poslao , puno je puta i ovaj flash skidan vec je kriticna stampa i nije mi se dalo dalje skidati hvala puno za trud i pozdrav svim kolegama . Za temu kazemo da je zavrseno i rijeseno .

Code: [Select]
http://www.dioda.net/forum/download/file.php?id=9276
« Last Edit: 28.08.2017, Monday, 13:24:30 by Toma »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Дечки го зезнав стариот 25Q64 кажете каде можам да најдам нов или некој ако има половен ама исправен, прашав во алфа го немаат???

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1171
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Го има во ГАЦ - Скопје.
Како
W25Q64 CVSIG SMD 4+4
W25Q64 BVSIG SMD 4+4
« Last Edit: 09.09.2017, Saturday, 21:11:34 by Toma »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Можно е да одговара и било каков 64Mbit/8MB Flash чип, но подобро барај го баш тој на Winbond.

Инаку, ако имаш пријател сервисер на лаптопи, по поновиве лаптопи најчесто се вртат три производители на EEPROM/Flash мемории, меѓу кои е и Winbond.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Одг: Помош за ТВ Vivax Imago TV-32LE73 (шасија TP.SIS231.PT851)
« Reply #13 on: 13.09.2017, Wednesday, 18:33:04 »
Телевизорот е среден со замена на нов еепром. Благодарам..