Author Topic: Лажен аларм за кола  (Read 376 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Лажен аларм за кола
« on: 25.02.2018, Sunday, 15:37:26 »
Добар ден на сите форумџии. Еве поново се реактквираме и мојата прва тема ке биде поврзана со легендарниот NE555.

Пред неколку дена еден мој пријател ме замоли да му направам склоп со LE диода која ке се пали и гаси на одредено време оставајки впечаток дека во возилото има аларам.Повеке на:
Code: [Select]
https://www.electronicshub.org/dummy-alarm-circuit/
Па се надевам дека во брзо време ке биде сево ова готово и ке постирам за впечатоците и фотографија од истиот склоп.
« Last Edit: 25.02.2018, Sunday, 16:39:41 by GigaWatt »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Лажен аларм за кола
« Reply #1 on: 26.02.2018, Monday, 10:41:32 »
Еве уште две вакви шеми и од мене, првата е од Електор и е со 555, втората од едно српско списание. Оваа втората ја имам неколку пати правено за моите коли и доста солидно се покажа низ годините, троши многу малце струја и не го оптоварува акумулаторот, иако овој транзисторот е малце зезнат за наоѓање.
Најдоле ги има комплетните текстови и за двете шеми.

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio