Author Topic: Orange Pi One  (Read 1711 times)

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Orange Pi One
« on: 08.03.2018, Thursday, 18:58:03 »
Здраво колеги во новиот форум... Ме интересира дали некој има искуство со single-board компјутерчето Orange Pi (копија на Raspberry pi)
Има HDMI и аналогни излези ама не можам да добијам сигнал на аналогните (аналог аудио).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #1 on: 08.03.2018, Thursday, 22:05:47 »
Што оперативен користиш? Можно е да треба да вклучиш софтверски.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Orange Pi One
« Reply #2 on: 08.03.2018, Thursday, 23:11:58 »
Претпоставувам Linux имаш на него. Јавува ALSA нешто или ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #3 on: 09.03.2018, Friday, 09:45:13 »
Знам и јас дека е Linux, но на што е базиран ( debian, arch ...). Со Alsamixer треба да се среди ако нд влези во конфигурацијата, кај мене на RPi e raspi-config. И од таму можеш да го "Enable".

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #4 on: 11.03.2018, Sunday, 08:03:12 »
Користи ARMbian Linux - верзија на дебиан за АРМ процесори.
Има alsamixer за звукот..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Orange Pi One
« Reply #5 on: 11.03.2018, Sunday, 11:20:40 »
Ај вака, за да установиме дали е хардверски или софтверски проблем. Направи image од ARMbian (или стави нова Micro SD картичка, како сакаш), инсталирај некој друг оперативен систем (не знам точно кои се ги има за ARM архитектури, може да пробаш и со Windows 8.1 или 10 за ARM) и види дали ќе добиеш звук на излез. Вака барем знаеме дали е софтвер или хардвер, инаку, гаѓаме на празно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #6 on: 11.03.2018, Sunday, 18:03:54 »
Би ти препорачал Raspbian. А дали проба со конфигурацијата?

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #7 on: 13.03.2018, Tuesday, 17:53:43 »
Значи вака, може малку не се изразив јасно во првиот пост.. Значи кога ќе го уклучам на HDMI излезот, добивам комплет и звук и слика. Кога приклучувам на аналогните излези има само слика а звук нема.. Имав до душа проблеми и додека ја добијам сликата, морав да направам disable на HDMI-to ама сега е ОК. Инаку симнувам комплет image од сајтот на retrorange pie (пандан на raspbery pie) и го вчитувам на сд-картата..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline stru4nak

 • Нов член
 • *
 • Posts: 46
Re: Orange Pi One
« Reply #8 on: 13.03.2018, Tuesday, 19:58:32 »
Со каков кабел приклучуваш треба AV to RCA

« Last Edit: 14.03.2018, Wednesday, 00:25:44 by GigaWatt »

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #9 on: 13.03.2018, Tuesday, 20:59:49 »
Па на едната страна се пинови кај што треба во телевизорот да се уклучи, а на другата дирекно залемив на плочката пошто немаше приклучок (користам Orange Pi One - нема фабрички аналоген излез ама на плочката има оставено да се залеми)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #10 on: 13.03.2018, Tuesday, 22:06:34 »
Пробај да направиш Enable на аналогниот, исто како што си направил и Disable  на HDMI. Го зборувам ова од искуство со моето Raspberry, но никогаш не сум земал слика преку аналогниот излез, туку само звук.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Re: Orange Pi One
« Reply #11 on: 13.03.2018, Tuesday, 22:50:14 »
Колеги фала на помошта, можно е да не функционира аудио излезот ама немам многу време за експериментирање.. добив звук со помош на усб звучна карта..  :D ;D  ;D
Така да сега за сега така ќе го користам...
Life is too short to remove USB safely ..