Author Topic: Проблем со лаптоп Asus X540  (Read 519 times)

Offline acko63

 • Нов член
 • *
 • Posts: 2
Проблем со лаптоп Asus X540
« on: 09.03.2018, Friday, 19:28:11 »
Проблем со лаптоп  ASUS X540
Прво извинување за латиницата не обрнав внимание ме изнервира лап топот...имам имам Асус 540 и на него имав виндовс 10 но некако не ми одесе со 10 и ставив виндовс 7 и ја оплескав работата после инасталација не ми препознава нисто од хардверот УСБ портови мрежна вифи падот не работи буквално ништо лаптпот нема ЦД ром  како да го решам проблемот барем  на 10 да се вратам
« Last Edit: 11.03.2018, Sunday, 02:26:44 by GigaWatt »

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #1 on: 09.03.2018, Friday, 19:37:09 »
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0
Прво прилагоди се на правилата, вака ќе ти го избришат постот.
После пробај со хајренс бот(hiren's bootCD ), тоа бутира уште пред виндолсот. Хиренсот е едноставен за употреба, една страна е упатсвото, лесно ќе се снајдеш, ако не се снајдеш пиши, но со ќирилица.
« Last Edit: 11.03.2018, Sunday, 13:16:39 by Toma »

Offline acko63

 • Нов член
 • *
 • Posts: 2
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #2 on: 10.03.2018, Saturday, 20:10:13 »
во ред ама немам ЦД ром ам не ми препознава УСБ како би го извел тоа со Хиренсот
« Last Edit: 11.03.2018, Sunday, 13:17:04 by Toma »

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #3 on: 10.03.2018, Saturday, 22:16:25 »
Епа усб-то ќе го "спремиш" на друг лаптоп. Поинаку не гледам како.
П.с. И насловот ако можеш преправи го.
« Last Edit: 11.03.2018, Sunday, 13:17:20 by Toma »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со лаптоп ASUS X540
« Reply #4 on: 11.03.2018, Sunday, 02:24:37 »
во ред ама немам ЦД ром ам не ми препознава УСБ како би го извел тоа со Хиренсот

Може да му направиш burn на Hiren's Boot CD на USB. Proteus има пишано туториал за ова во Hiren's Boot DVD 15.2 - Restored Edition... но не верувам дека ќе работи како што треба на понов хардвер, ова Boot CD е од 2013-та и не се подига скоро ништо како што треба на понов хардвер, особено лаптопи.

Може да пробаш со DLC Boot 2017 v3.4. Има интегрирано во него и USB burn tool, само ја ставаш USB flash меморијата, алатката ја препознава, ги копира фајловите на flash и ја прави партицијата bootable.

Ако не се снајдеш, пиши, ќе пробаме да ја разглобиме ситуацијата ;).

Инаку, јас не би инсталирал се што е над Windows XP без претходно да го испартиционирам рачно дискот. Конреткно Windows 8/8.1 и Windows 10 по default ги прават партициите GPT, а нема потреба од GPT партиција освен ако дискот не ти е над 2TB. Освен тоа, прават мал милион скриени партиции, една за backup на boot sector, една за ова една за она ::)... глупости, и ако сакаш да зезнеш диск, ваќа ќе го партиционираш ::). А да не зборувам и за разлика во брзина на подигање... овие глупости кои Microsoft ги воведоа со Windows 8, 8.1 и 10 не влијаат само ако инсталираш на SSD. Во секоја друга комбинација (класичен диск), се подига споро у ПМ.
« Last Edit: 11.03.2018, Sunday, 02:27:54 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #5 on: 11.03.2018, Sunday, 14:46:24 »
13.Нешто мислам беше нај птоверена верзија. Е сега не сум правел "clean" со хајрие бот, али преку виндолс менаџер гледам секторите ги формира на ново.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #6 on: 11.03.2018, Sunday, 16:11:31 »
Таа верзија е многу стара. Не верувам дека ќе се подигне Mini Windows XP на овој лаптоп :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #7 on: 11.03.2018, Sunday, 20:37:05 »
Е можно е, одамна не ми затребала, кога ми требаше со 13-ката цепав.

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #8 on: 14.03.2018, Wednesday, 23:18:36 »
GigaWatt дали имаш линк од DLC Boot 2017 v3.4
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #9 on: 15.03.2018, Thursday, 00:03:51 »
Не знам од каде го симнав, мислам некој Виетнамски сајт (таквите бутабилни околини им се омилени на Виетнамците ;) :D). За линк, немам линк, ама ќе го upload-ирам и ќе имаш линк по PM ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Проблем со лаптоп Asus X540
« Reply #10 on: 15.03.2018, Thursday, 00:18:16 »
Благодарам
Најдов неколку линкови по нет но или се мртви или има глупости по нив
Сепак се ВРТИ !!!